יום האשה 2019 בספורט – מביך

מהכנסת ה 18 בשנת 2009 עם לימור לבנת כשרת התרבות והספורט ועד היום 2019 עם מירי רגב יש לנו בישראל עשר שנים , שרות ספורט, הייתי מצפה שככאלו יקדמו את ספורט הנשים בישראל, אז ציפיתי

את לימור לבנת שמעתי לראשונה בכנס "אתנה" מספרת על כל הקשיים והחסמים של נשים בספורט ופעילויות המשרד שלה כמו הקמת "אתנה" ותקצוב היסטורי של פרוייקט "פרחי ספורט " ועוד. הבנתי שהיא מפספסת משהו אדיר ופשוט,היא אמרה שכדי לעשות שינוי צריך להתחיל מהבסיס ולהקים רשת רחבה של ילדים בספורט. מיד לאחר ההרצאה שלה נסעתי הביתה וכתבתי לה מכתב שמסביר את יתרונות הכדורשת ואיך אפשר להשתמש בכדורשת כאמצעי לפיתוח ספורט הנשים בישראל ושהבסיס הוא לא הילדים אלא האמהות שלהן. כשהאמהות מבינות את יתרונות הספורט כחויה אישית , הן ידאגו להביא את הילדים שלהן לכלל ענפי הספורט. התשובות לשני המכתבים שכתבתי היו על סף המעליבים והחלטתי לעבור הלאה. באותה תקופה עוד עבדתי בחברת תקשורת גדולה, ופשוט לא הבנתי איך משרד התרבות והספורט מפספס. והמשכתי בחיי.

לאחר מספר שנים החלטתי להעמיק בכדורשת, התובנות כבר היו ברורות לי ורוד על גבי לבן.

הכדורשת הוא ענף ספורט קבוצתי תחרותי היחיד שהצליח להביא למגרשים אלפי נשים ונכון להיום גם מאות נערות וילדות. מעניק להן  את יתרונות הספורט התחרותי  שמעבר לחשיבות הבריאותית יש לו את  יתרונות פיתוח מנהיגות, עבודת הצוות ,התמודדות עם הפסדים, הנאה מנצחונות, פיתוח הבטחון העצמי ועוד רבים.  ענף שייתן לנשים את המענה הספורטיבי שכדורגל נותן לגברים. ואז עולה השאלה מאיפה המימון?

תרשו לי קצת מספרים…

2018

בישראל רק קצת מעל אחוז מהאוכלוסייה הם ספורטאים תחרותיים מתוקצבים – מתוכם רק  כ 20% נשים שזה פחות מ 20,000 נשים! בכל ענפי הספורט ורובן מתחת לגיל 18.

איגוד הכדורסל מקבל מהמועצה להימורים בספורט 14, מליון שקלים ועוד 26 מליון שקלים מועברים לאגודות – יש לו כ 26 אלף ספורטאים מהם כ 20% נשים ,נערות ילדות

איגוד הכדורגל מקבל מהמועצה 13 מליון ש"ח והאגודות עוד כמעט 26 מליון ש"ח  – יש להם כמעט 28 אלף ספורטאים רק  כאלף  מהם הן נשים, נערות, ילדות

איגוד הכדורעף עם תקצוב של 13 מליון ש"ח ועוד מליון וחצי ש"ח לכדורעף חופים עם כ 6000 ספורטאים סהכ

ואילו עוד המובילים והמוכרים אבל אם נמשיך בתקצוב אז נמצא את ההוקי קרח עם 870 ספורטאים ותקצוב של כמעט מליון וחצי ש"ח , ריקודים סלונים עם 256 ספורטאים ותקצוב של מליון ומאה אלף שח ואפילו הפריזבי עם 436 ספורטאים ותקצוב של 160 אלף שח.

ואז יש את איגוד הכדורשת, אם לוקחים רק את הספורטאיות באיגוד הכדורשת ולא את שאר המסגרות לספורטאיות הכדורשת בארץ אז רשומות כ 5000 נשים ונערות שמקבלות – 50000 שח מימון שנתי! עשרה שקלים לשחקנית. שחקן כדורסל שווה 1600 ₪ לשנה, שחקנית כדורסל כנראה עוד פחות. שחקן שחמט שווה  כמעט 1000 ₪ לשנה ושחקנית כדורשת פשוט לא שווה. המדינה מסרבת להכיר בו כענף  ולתקצב אותו כשווה וזה לפחות עד שהכדורשת יצליח להפיץ עצמו, בלי תקציב, ל 52 מדינות בעולם. מה שביבי לא מצליח לעשות במשרד החוץ רוצים שאיגוד כדורשת אחד יעשה לבדו במימון מהשחקניות.

 מוצאים כסף לפריסבי, הוקי קרח, גלגליות, שחמט , צעדות למינהן, מופעים עם אייל גולן ומי יודע מה עוד אבל לקדם ספורט נשים? עד כאן.

אחת מהפגישות שהשפיעה על חיי היתה פגישתי עם יעל ארד, זוכרת שיעל אמרה לי באיזה שלב : "אבל הילה, בסוף אתן משחקות מחניים". עניתי לה שהיא יכולה לקרוא לזה איך שהיא רוצה אם זה מצליח להביא אלפי נשים לאימונים ולערבי משחקים ,זה עושה את העבודה. ארבע שנים לאחר פגישתנו ,יעל הגיעה לראשונה לראות משחק, זה היה משחק הגמר בטורניר הכדורשת במכביה. משחק שברמתו הספורטיבית היה יכול להיות משודר בטלויזיה ולרתק אליו צופים וצופות – לראשונה יעל הבינה מה שניסיתי להסביר לה 4 שנים קודם.

 לכבוד יום האשה הבא אאחל לכולנו :

 שבממשלה הבאה תהיה שרת ספורט –לא שדווקא התיק הזה הוא קריטי פשוט מאחלת שיהיו כמה שיותר שרוות בממשלה הבאה.  אבל יותר מהכל הייתי מאחלת שתהיה לנו שרה שתדאג קצת לשויון חברתי גם בספורט ושלא נצטרך להגיד שרק גבר יוכל לעשות עבורנו את השינוי הנדרש. למרות שבמצב הספורט כיום…. מוכנה לקבל כל מי שמוכן לחשוב קצת יותר יצירתי ,ייצא מהקופסה ויעזור לממן את המפעל המדהים הזה שיוכל להיות מונגש לכל דורשת בארץ בפרט ובעולם בכלל.

צילם ליאב פלד לאיגוד הכדורשת הישראלי
צילם ליאב פלד לאיגוד הכדורשת הישראלי