חתימה על הסכם מכר בסיוע של עורך דין מקרקעין

תהליך של מכירת נכס (דירה / בית / כנס מסחרי) הוא עניין מורכב וסבוך ולכן חשוב לערב איש מקצוע מומחה לעניין. הסכם מכר צריך להיות מלווה בחוזה שסוגר את כל הפרטים והפרצות שעשויות לצוץ לאחר רכישת / מכירת הנכס. מומלץ מאוד בנושאים אלו להעזר בשרותיו של עורך דין מקרקעין מנוסה, שיחסוך עבורכם הרבה מאוד כאבי ראש מיותרים.

הסכם מכר

חתימה על הסכם מכר

כאשר מעוניינים למכור דירה, ברור לכל אדם שמדובר בתהליך מורכב שיש בו רבדים רבים. אך עד שלא מבצעים את העסקה בפועל, לא מבינים עד כמה הנושא הוא סבוך. אחד השלבים הראשונים של מכירת דירה הוא פניה אל עורך דין מקרקעין כדי שיסייע למוכרים לבצע את כל התהליך. וזאת עד ההגעה לשלב חתימה על הסכם מכר וביצוע כל התשלומים הנדרשים כמו מס שבח למשרד האוצר והיטל השבחה לרשות המקומית. התהליכים הללו אורכים זמן רב ולכן צריכים להיות סבלניים ולבצע צעד אחר צעד, עד סיומו של תהליך מכירת הדירה.

עורך דין מכירת דירה

לאחר שמוצאים את הלקוחות שמעוניינים לרכוש את הנכס, מסכמים איתם בעל פה את תנאי העסקה. מהי העלות של הנכס, מהו מועד הפינוי ומהו לוח הזמנים שנקבע לביצוע של התשלומים השונים. כאשר יש הסכמה כוללת אפשר להעביר את הפרטים של הקונים לעורך הדין של המוכרים כדי שהוא יכין טיוטה ראשונה של הסכם המכר. ברוב המקרים עורך דין מכירת דירה הוא זה שמכין את הנוסח על פי הנתונים של הדירה הספציפית. ההסכם כולל את כל המידע על הדירה, מיקומה הגיאוגרפי והתיאור שלה בלשכת רישום המקרקעין, פרטי הקונים, פרטי המוכרים וכל הנושאים המנהליים שסוכמו בין הצדדים.

עריכת נוסח סופי של הסכם מכר

מקובל שעורך הדין של המוכר, מעביר את הטיוטה לעורך הדין של הקונה, כדי שיאשר את הנוסח או יבקש שינויים. שני עורכי הדין מתדיינים ביניהם עד ההגעה להבנות, בחלק מהמקרים הם מסכימים לשנות את הנוסח על פי בקשת עורך הדין של הקונים ובמקרים אחרים הם מחליטים על נוסח שונה לחלוטין שעליו שניהם מסכימים.

במקרה של חילוקי דעות, הם מערבים את שני הצדדים להסכם ומנסים למצוא פשרה אשר קשורה בנושא מסוים כמו גובהו של התשלום הראשון לאור משכנתא שקיימת על הדירה, או נושא העברת כספים מסוימים לחשבון נאמנות, עד שיוסדרו נושאים שקשורים בתשלומי מיסים לאור הערך הכספי הגבוה שלהם כמו מס שבח או היטל השבחה.

גם אם יש מהמורות בדרך, בסופו של דבר ברוב המקרים מצליחים להגיע להבנות ומתאמים מועד לחתימה על הסכם מכר.

שלבים בעסקת המכירה

לאחר שהקונים מעבירים את התשלום הראשון עבור רכישת הנכס, עורך הדין אינו מעביר למוכרים תשלום זה, אלא מעכב אותו אצלו לכמה ימים בודדים וזאת עד שהוא מבצע את רישום הערת האזהרה בלשכת המקרקעין המחוזית לטובת הבעלים החדשים של הנכס.

המטרה של צעד זה היא כדי שלא יוצר מצב שהבעלים הנוכחיים של הנכס יבצעו עסקת מכירה כפולה ולמרות שיש הסכם מכר חתום, הם ימכרו את הנכס לגורם נוסף.

ברגע שיש הסכם מכר חתום והערת אזהרה לטובת הקונה, הבעלים הנוכחיים לא יכול לבצע צעד כזה כיוון שקיים רישום שבוצעה עסקת מקרקעין בנכס זה.