חמישה דברים שלא ידעתם על אוזבקיסטן, ומה הקשר לפרדי מרקורי זצ"ל

בסרט "רפסודיה בוהמית", שגם ככה עובדות אלטרנטיביות מכתיבות את הנראטיב שלו למען העצמת הדרמה, הופתעתי לקרוא שגופתו של מרקורי נשרפה על פי מנהג הזורואסטרים, שזו שטות מוחלטת. אז מה הקשר של כל זה לטיול באוזבקיסטן? קבלו חמש עובדות שהאחרונה שבהן תבהיר את הכל.

קווין: פרדי מרקורי, בריאן מיי, ג'ון דיקון. חסר בתמונה: רוג'ר טיילור.

מטבח מקומי

באוזבקיסטן  יש בה מטבח מקומי שהוא אחד המשובחים בעולם. זה אולי נראה לכם מובן מאליו, בזכות דרך המשי עם כל ההשפעות שלה, אבל אם כך, אז למה לא בכל מדינות מרכז אסיה יש אוכל כה מרנין?

המוסלמים שאוהבים אותנו (ואנחנו אותם)

זוהי מדינה מוסלמית שאוהבת ישראלים, וכדי שכל התיירים ירגישו בטוחים לטייל בה, ברחובותיה מסתובבים יומם וליל נציגי "משטרת התיירות" שכל תפקידם להסביר פנים לתייר ולעזור להגן עליו, גם מפני סוחרים ממולחים מדי.

האוזבקים כל כך ידודותיים, שבאמצע צילום פרסומת באתר ההיסטורי הזה, ראו את המטייל הצעיר בחבורה שלנו מתעניין במתרחש ופשוט הזמינו אותו להשתתף כשחקן בצילומים.
האוזבקים כל כך ידודותיים, שבאמצע צילום פרסומת באתר ההיסטורי הזה, ראו את המטייל הצעיר בחבורה שלנו מתעניין במתרחש ופשוט הזמינו אותו להשתתף כשחקן בצילומים.

רגע, מה פתאום מוסלמים בדרך המשי?

האסלאם נכנס לאזור רק במאה השמינית, ולפני כן שלטה במרחב הדת הזורואסטרית, היא הדת הפרסית העתיקה בה יש אל אחד טוב ואל אחד רע, ותודו שזו דרך מאוד מעניינת להסביר את קיומו של הרוע בעולם. המוסלמים כפו על הזורואסטרים להתאסלם, או הרגו את אלה שלא הסכימו ושלא הספיקו לברוח בזמן.

חיווה. עיקר שקפאה בזמן ומזמנת חוויה נדירה של ביקור בממלכה מוסלמית עתיקה. צילום: עמוס רז.
חיווה. עיר שקפאה בזמן ומזמנת חוויה נדירה של ביקור בממלכה מוסלמית עתיקה. צילום: עמוס רז.

מנהגי הקבורה של הזורואסטרים

האש, האדמה והמים קדושים בדת הזורואסטרית ולכן אסור לקבור גופות באדמה, אסור לשרוף אותן וכמובן שאסור להשליך אותן למקורות מים. טקסי הקבורה כוללים תהליך היטהרות מורכב שבסופו מניחים את הגופה ב"מגדל דממה" (דאחמה) ונותנים לטבע לעשות את שלו, ובטבע יש עופות טרף, תולעים ועוד כל מיני כאלה שעוזרים לכלות את הבשר. כעבור ארבעים יום, כוהנים מיוחדים שזהו תפקידם, רוחצים את העצמות בנוזל המופק משתן של שור (אסור במים, זוכרים?) ומכניסים אותן לתוך גלוסקמאות.

בוכרה. בניגוד למגדלי הדממה הצנועים שהקימו הזורואסטרים כחלק ממסורות הקבורה שלהם, השליטים המוסלמים הקימו מינארטים שהתחרו זה בזה בגובהם וביופיים, ובחלקם, כמו בזה למשל, השתמשו לביצוע הוצאות פומביות להורג. איך? נורא פשוט, השליכו אנשים מלמעלה על הרחבה שתחתיהם. בום. צילום: עמוס רז
בוכרה. בניגוד למגדלי הדממה הצנועים שהקימו הזורואסטרים כחלק ממסורות הקבורה שלהם, השליטים המוסלמים הקימו מינארטים שהתחרו זה בזה בגובהם וביופיים, ובחלקם, כמו בזה למשל, השתמשו לביצוע הוצאות פומביות להורג. איך? נורא פשוט, השליכו אנשים מלמעלה על הרחבה שתחתיהם. בום.
צילום: עמוס רז

אז איך כל זה קשור לפרדי מרקורי?

פרדי מרקורי נולד בשם פארוק בולסארה, למשפחה זורואסטרית שאבותיה נמלטו מפרס, דרך הודו, הגיעו עד לזנזיבר (שם הוא נולד) והיגרו ללונדון, שם גדל והפך לכוכב. בסוף הסרט "רפסודיה בוהמית", ששווה לראות בעיקר כדי להתענג על המוסיקה של קווין, אבל לא צריך להתייחס אליו כאל מסמך תיעודי כי הוא רצוף "עובדות אלטרנטיביות", יש כיתוביות שאומרות שאחריו מותו של מרקורי נשרפה גופתו כמנהג הזורואסטרים. ובכן, גופתו אכן נשרפה, אבל ממש לא כמנהג הזורואסטרים, כי כבר הבנתם שזה ממש לא מקובל בעדה שלהם. אני משערת שבבריטניה אין מגדלי דממה שכאלה להנחת גופות, ומן הסתם המאמינים צריכים להתפשר על חלק מהאמונות והמנהגים שלהם.

קווין: פרדי מרקורי, בריאן מיי, ג'ון דיקון. חסר בתמונה: רוג'ר טיילור.
קווין: פרדי מרקורי, בריאן מיי, ג'ון דיקון. חסר בתמונה: רוג'ר טיילור.

עובדת בונוס

טיול בהדרכתי ייצא לאוזבקיסטן בפסח הקרוב, עם החברה הגיאוגרפית. מוזמנים לפנות אלי לפרטים נוספים.

אהבתן? עוד תוכן מרתק לכן ממתין אצלי באתר. מחכה לכן!