חדש בסדום: "מרכז המבקרים ע"ש משה נובומייסקי" שייסד את מפעלי האשלג דאז

אחרי כמעט 90 שנה, ייחנך ביום שלישי הקרוב, 7.12.2021, מרכז המבקרים ע"ש משה נובומייסקי בסדום, בשטח מחנה העובדים ששרידיו נותרו מאז במקום. המרכז, הנקרא על שמו של נובומייסקי, מייסדה של חברת האשלג הארצישראלית, הוקם בהשקעה של 60 מיליון ש"ח, וכולל שיפוץ ושחזור המבנים, אוהלים ששימשו למגורי העובדים, חדר האוכל והמשרדים. תולדות האתר מונגשות באמצעות טכניקות מולטימדיה, ששוזרות בצורה מוחשית ומרתקת את סיפורו הייחודי של המקום לאזרחי ישראל, באופן שמותאם לכל קשת הגילים.

סמוך לכביש 90 בדרומו של ים המלח – במתחם כריית האשלג שבסדום, נמצא מרכז המבקרים החדש בו תפגשו סיפור על חזון, יזמות ונחישות של חלוץ ציוני שחלם על פיתוח תעשיה בארץ ישראל. זהו סיפור שכמעט ולא סופר, אך למעשה מהווה חלק מהאתוס הציוני והתחדשות הציונות בארץ ישראל.

מרכז המבקרים משמר ומשחזר את "אתר חברת האשלג" בסדום, אשר שימש משנת 1934 ועד תחילת שנות החמישים  כמחנה העובדים של מפעלי חברת האשלג הארץ ישראלית.

נובומייסקי וקולונל טולוק. צילום: המרכז למבקרים ע"ש נובומייסקי

הביקור במרכז המבקרים מתקיים בסיור מודרך בלבד אליו נרשמים ומשלמים מראש. בביקור פוגשים מקרוב בעזרת מגוון אטרקציות, את צורת החיים ודרך העבודה בחבל הארץ המבודד, את עוצמת החזון והנחישות של האנשים שלא רק חלמו והגו, אלא, למרות כל המגבלות והקשיים, תכננו וביצעו.

אוהל וסוכה במחנה העובדים. צילום מרכז המבקרים ע"ש נובומייסקי

הסיור במרכז המבקרים מלווה בהדרכה אשר במהלכה עוברים במספר ממבני המחנה, אשר שוחזרו הותאמו והונגשו גם לאוכלוסייה בעלת מוגבלות בניידות.

את הסיור מתחילים באולם דגם ים המלח- דגם חדשני ומרהיב הממחיש את היווצרות בקע ים המלח והייחודיות הרבה שלו אשר משכה אנשים לחופיו לאורך ההיסטוריה.

ממשיכים אל מבנה חדר האוכל של מחנה העובדים. המבנה שוחזר ובו "פוגשים" לראשונה את משה נובומייסקי מהנדס מכרות יליד סיביר, אשר הגיע לחופי ים המלח לראשונה בשנת 1911. זהו האיש שחלם, הגה וייסד ב-1929 את חברת האשלג הארץ־ישראלית.

בהמשך בעזרת משקפי VR ("מציאות מדומה" ) חדשניות נחשפים אל אורח החיים של מחנה העובדים בשיא פריחתו המאפשרים להרגיש כאילו אנו צועדים בין עובדיו.

בהמשך, מתועדת ההתמודדות ההרואית של צוות המחנה עם מלחמת העצמאות והמשכו לאחר המלחמה.

מסיימים את הביקור בהכרות עם חשיבות המינרלים המופקים ממי ים המלח, לאדם בתקופה המודרנית ועם פעילות מפעלי ים המלח כיום, תוך הבנת הדילמה שבין שימור לפיתוח.

משך הסיור המודרך הוא כשעה וחצי ומתאים לכל הגילאים.

מרכז המבקרים מתאים ומונגש לבעלי מוגבלויות.

הזמנת כרטיסים אפשרית רק באתר האינטרנט.

איסוף קרנליט עם איתים, צילום מתוך גלרית התמונות של אתר מרכז המבקרים ע"ש משה נובומייסקי

המרכז, פרי שיתוף פעולה הדוק בין המשרד לירושלים ומורשת, המועצה לשימור אתרים והמועצה האזורית תמר, בהובלת חברת ICL – שופך אור על סיפור הגבורה המופלא של עובדי המחנה שלקחו חלק בהקמת התעשייה, הכלכלה והמדינה. מרכז המבקרים מייצר חיבור למורשת ולהיסטוריה בצורה חווייתית, מתוך הכרה לחשיבותו הערכית והציונית של המפעל הייחודי בו יצרו בריכות רדודות מאדמת מלחה אטימה למים, על מנת להפיק מהן אשלג הנותן בין היתר מענה לצרכים בעולמות המזון, החקלאות והתעשייה.