חג המולד כמו בחו"ל, אבל פה אצלנו בנצרת עם עץ האשוח הגבוה ביותר ושוק כריסמס תוסס

פעם, בעידן טרום קורונה, היו מגיעים לישראל בתקופה זאת אלפי צליינים לחגוג בעיר הבשורה נצרת את הולדתו של ישו. אך הגבולות סגורים ונצרת מזמינה את כל הישראלים לחגוג עימה את אורות הכריסמס, עם תהלוכות, מצעדים, שווקים צבעוניים, קונצרטים ומיסות בכנסיות. העיר כבר קושטה והאירועים הוקדמו ונמשכים כבר מחודש נובמבר. יצאנו לטעימות נפלאות מהחג היפה כפי שרק הנצרתים יכולים להפיק.

אל נצרת הגענו באור יום, אך למרות זאת צבעוניות החג כבר בולטת ושולטת ברחובות. עצי אשוח עם כדורים מנצנצים ובוהקים, קישוטי חג מולד אופייניים מקשטים כל חנות, הרחובות שזורים בשרשראות נורות וקישוטים והאוירה החגיגית מחבקת את הנכנסים לעיר. עם השקיעה (המוקדמת) נדלקים האורות והרחובות נשטפים בחגיגת אור צבעונית מדהימה ומהפנטת.

קצת היסטוריה

העיר נצרת קדושה לנוצרים, כי כאן התבשרה מריה, אמו של ישו, ע"י המלאך גבריאל, כי היא בהריון עם מי שיהיה מייסד הנצרות. הבשורה למרים התרחשה בשני שלבים: הראשון, ליד המעיין בנצרת, שם המלאך דיבר אתה בפעם הראשונה. מרים רק שמעה קול, ולכן ברחה הביתה.בשלב השני, המלאך הופיע שוב בביתה, שם מתרחשת הבשורה המתוארת בברית החדשה. לפי מסורת זו, המקובלת בעיקר בכנסייה האורתודוקסית, בעת ששאבה הבתולה מים מהמעיין, הופיע לפניה המלאך גבריאל ובישר לה כי הרתה וכי היא עתידה ללדת את בן האלוהים. בנוסף, מקום קדוש אחר נמצא על הר הקפיצה המשקיף על כל עמק יזרעאל, נצרת ועפולה. המקום נחשב לקדוש עבור הנוצרים, כי בו אירע הנס לישו, שברח מרודפיו, וקפץ אל התהום ונעלם.

כדאי להגיע לנצרת לאירועי כריסמס

נתחיל עם ההמלצה הרותחת: ב-12/12/2021 בשעה 19.00 אירועי הארת עץ חג המולד וזיקוקים בחצר כנסיית הבשורה האורתודוכסית בנצרת. לצד האירוע המרכזי מתקיימים אירועים מעניינים רבים. קבלו המלצות נוספות לפי תאריכים:

  • 06/12-10/01 דרייב אין קסום לכל המשפחה בהר הקפיצה – כל יום מהשעה 17:00 עד 23:00 (למעט התאריכים 12/24/31.12) – לרכישת כרטיסים לחצו כאן.
  • 09-12/12 יתקיים שוק חג המולד במלון גולדן קראון בין השעות 17:00-22:00, הכניסה בתשלום – לרכישת כרטיסים לחצו כאן.
  • 12/12 – הארת עץ חג המולד וזיקוקים בשעה 19:00 בחצר כנסיית הבשורה האורתודוכסית על ידי מועצת העדה האורתודוכסית. האירוע יהיה בין השעות 17:00-20:30.
  • 14-18/12 יתקיים שוק חג המולד בלובי מלון לגאסי (נמצא קרוב למשביר) כל ערב החל מהשעה 16:00 – יריד אמנות וגלריית אמני העיר – לפרטים נוספים חייגו 04-9060000.
  • 16-19/12 יתקיים כריסמס מארקט של העדה האורתודוכסית בחניון אל מוטראן בסמוך לכניסה, הכניסה בתשלום.
  • 16/12 בשעה 11.00 סיורי חג המולד מטעם פאוזי אעזר בין השעות: 11:00-14:00 |₪99 כניסה לרכישת כרטיסים לחצו כאן
  • 24/12 תהלוכת חג המולד ה 38 – תהלוכת שלום ואחווה. יוצא ממקדש מריה ומגיע עד בזיליקת הבשורה. התהלוכה מתחילה בשעה 14:30. התהלוכה המרשימה מציינת את יציאתם של מריה ויוסף מנצרת לבית לחם על גבי חמור. מסופר כי מריה ההרה ויוסף, אשר חיו בנצרת, יצאו את העיר על פי דרישת השלטון הרומאי לכיוון בית לחם, כדי להתפקד במפקד אוכלוסין. כשהגיעו למחוז חפצם, נולד ישוע. בתהלוכה צבעונית וסוחפת, צועדים יחד נוצרים, מוסלמים, דרוזים, צ’רקסים, יהודים, נציגי תנועות נוער מכל הזרמים וילדים עם מוגבלויות. כל קבוצה מציגה עגלה מעוצבת ברוב דמיון, עם אלמנטים המסמלים את החג (דובי קוטב, כדורי שלג ענקיים, סנטה קלאוס, עצי אשוח, וכמובן – חמור). בין לבין צועדות תזמורות. המסר ברור – יחד צועדים את הדרך לדו-קיום, אחווה וכבוד הדדי.
  • 31/12  סילבסטר ומופעי אורות וקולות המולד בכנסיית דון בוסקו הסלזיסיאנית בשעות 21:00, 22:00, 23:00 ו- 24:00 כולל זיקוקים – כניסה חינם. בליל הסילבסטר, הנחגג בכל שנה ב-31 לדצמבר ומציין את המעבר לשנה החדשה, כל העיר רוקדת. תוכלו להנות ממופע אורות וזיקוקים מרשים, המתקיים על חזית כנסיית דון בוסקו, הידועה גם בשם הכנסייה הסלזיאנית.
  • 06/01  תהלוכת חג המולד בשעה 17:00 בעדה האורתודוכסית, מבית הבישוף עד כנסיית הבשורה האורתודוכסית.
צילום תיירות עיריית נצרת

ללוח האירועים המלא כולל פירוט ומחירים לחצו לאתר אירועי חג המולד בנצרת

מסלול טיול

נתחיל בכניסה אל נצרת העתיקה, שם נמצא כיכר המעיין, שהוא הסמל המרכזי של נצרת העתיקה, בה הנוצרים נוהגים להאמין, ששם התבשרה מרים ע״י המלאך גבריאל על הריונה הצפוי, המעיין נחשב קדוש גם למוסלמים, ולמימיו יוחסו סגולות ריפוי.


מכיכר המעיין נמשיך אל כנסיית הבשורה היוונית אורתודוקסית, הידועה גם ככנסיית גבריאל הקדוש ,או כנסיית באר מרים או הכנסייה היוונית ,שוכנת בכיכר הכנסייה, מצפון לכיכר המעיין בנצרת. הכנסייה ניצבת סמוך למעיין אשר סיפק את צריכת המים של העיר מראשית היישוב במקום, ואשר נקשר החל במאה ה-2 עם הבשורה למרים. בקריפטה ישנו חדר נסתר, תת-קרקעי, בו נובע מעיין מרים. המים נופלים בחדר התת- קרקעי ונלקחים בצינורות מתחת לרצפת הרחוב.

נבקר במערת מרים, אתר תיירות שנפתח לאחרונה, מערת מגורים מהתקופה הרומית, חלק ממערכת מערות מתחת לכנסיות. פה התגוררו נוצרים שהסתתרו מפני פרעות הרומאים. במערה זו על פי הסיפור הנוצרי, הסתתרה מרים, אם שכולה שבנה ישוע נצלב למוות, על מנת שלא תמצא גם היא את מותה.

מעל למערה נמצאת כנסיית גיאורגיוס הקדוש שאיננה פתוחה לקהל לעיתים קרובות.

נמשיך בדרך הצליינים, דרך מבנה המוסקוביה העתיק, שהוקם  ע"י הרוסים בשנת 1904 ונקרא ע"ש הדוכס סרגיי אלכסנדרוביץ מייסד האגודה הפרבוסלבית. תושבי נצרת כינו אותה המוסקוביה ע"ש מוסקבה. המבנה שירת את עולי הרגל שבאו מרוסיה.

נצלול בהמשך אל תוך הסמטאות משולבי אופי והיסטוריה, בהם נפתחו לאחרונה בתי קפה ציוריים עכשווים, דלפקי כנאפה ומלאכות יד בוטיקיות.

נחזור לכיכר המעיין ממנה נצא בהליכה רגלית מכיכר המעיין לכנסיית בית הכנסת, הכנסייה בעלת השם הבלתי שגרתי ממוקמת במרכז השוק בעיר העתיקה, במבנה ששימש כבית כנסת קדום. המסורת הנוצרית מספרת כי ישו נשא דרשה בבית הכנסת ובה הכריז כי הוא המשיח, בתגובה הוציאו אותו המתפללים וניסו לדחוף אותו מראש הר אך הוא ביצע קפיצה פלאית באתר המוכר בשם הר הקפיצה. הכנסייה היוונית קתולית שימשה בעבר כדיר לבעלי חיים, עד ששוקמה במאה ה-18 בעזרתו של מושל הגליל דאהר אל-עומר.

משם ממשיכים לכנסיית הבשורה הקתולית המרשימה. המסורת הנוצרית-קתולית מייחסת את מיקום הכנסייה לביתה של מרים אם ישו, שם קיבלה את הבשורה על הולדתו. במקום נבנו ונהרסו כנסיות רבות במשך השנים, החל מהתקופה הביזנטית. בניית הכנסייה הקיימת כיום הושלמה בשנות השישים. כנסיית הבשורה היא מהקדושות והמפורסמות בעולם הנוצרי ומהמפוארות במזרח התיכון. מרכז הכנסייה היא המערה העתיקה בה ניתנה הבשורה. במקום גם נמצאו שרידים ארכיאולוגיים בהם המעידים שהמקום שימש לפולחן עוד לפני תקופתו של ישו. בצמוד שוכנת כנסיית יוסף הקדוש, במקום בו פעלה הנגרייה של יוסף בעלה של מרים. במתחם עיטורי אמנות רבים, ציורים ופסיפסים המתארים את הסיפור מאחורי משפחתו של ישו.

איפה אוכלים?

נצרת המודרנית מלאה במקומות קולינריים מסורתיים שאליהם לוקחים קבוצות תיירים. אנחנו דווקא רוצים להמליץ לכם על בתי קפה ומסעדה, מאד עכשוויים שלוקחים את הקולינריה המסורתית כמה צעדים קדימה.

\ רוזמרי מסעדה ברמה גבוהה ומיוחדת בהרכבת מנות שונות עם הטעמים של נצרת ואירופה.

\ ROSE בית קפה בית קפה עכשווי עם עוגות צרפתיות מיוחדות

איפה לנים?

LEGACY HOTEL מלון לגאסי נצרת (Hotel Legacy Nazareth) ומשקיף לאתרים הקדושים של העיר. החדרים והסוויטות נפרשים על פני 5 קומות, וכוללים ערכת קפה, מיני בר, ​​כספת וטלוויזיה. חדרי המלון מרווחים בגודל של 30 מ"ר, לרובם מרפסת קטנה. במלון חדר כושר, אולמות כנסים וחדר כושר. הכניסה המהודרת של המלון מזכירה אוירה אירופאית נוצצת במיוחד בתקופת הכריסמס. במלון פועלת מסעדת גורמה לארוחות בוקר וערב.

פאוזי אזאר מבית אברהם הוסטל אכסניית פאוזי עאזר – אברהם הוסטלס (Fauzi Azar by Abraham Hostels) נמצאת בעיר העתיקה של נצרת, באחוזה ערבית בת 200 שנה, ומציעה חדרי מעונות וחדרי אירוח באווירה ייחודית ומקסימה של פעם. אינטרנט אלחוטי זמין בחינם. האכסניה נמצאת באזור השוק, במרחק דקת הליכה אחת בלבד משוק הירקות ובמרחק של כמה דקות ממסעדות ובתי קפה נהדרים. כנסיית הבשורה נמצאת במרחק 500 מ’. האכסניה נמצאת במבנה אבן בן שלוש קומות מהמאה ה-18 עם תקרה גבוהה מצוירת ביד, רצפת שיש טורקי, אולם מפואר עם נוף פנורמי, וחצר עם קשתות אבן. מקום האירוח מגיש מזנון ארוחת בוקר מגוון כל יום.

סיורים מאורגנים

הדרכה מומלצת של מדריכה מקומית: רותי מנצרת. רותי בשלאווי, מורת דרך מוסמכת תושבת נצרת מילדותה, מדריכה סיורים מיוחדים למקומות שידועים רק לתושבי נצרת. ניתן לבחור בין סיורי קולינריה, סיורי היסטוריה וסיורי דת.

טל. 055-9421052, מייל