הנה כמה הצגות מעולות שאסור לפספס בקיץ הקרוב

יש לא מעט הצגות חדשות עכשיו בתיאטרון הישראלי שחזר עכשיו לחיים עם חזרתה של ישראל לנורמליות ולשפיות. אז אם גם אתם צמאים קצת לתרבות ולחיים שפויים, הנה כמה המלצות להצגות חדשות בקאמרי, הבימה, בית ליסין, שכדאי שתכירו ועוד כמה אירועי תרבות שווים בלי קשר:

יש לא מעט הצגות חדשות עכשיו בתיאטרון הישראלי שחזר עכשיו לחיים עם חזרתה של ישראל לנורמליות ולשפיות. אז אם גם אתם צמאים קצת לתרבות ולחיים שפויים, הנה כמה המלצות להצגות חדשות בקאמרי, הבימה, בית ליסין, שכדאי שתכירו ועוד כמה אירועי תרבות שווים בלי קשר:

אינטימיות – הצגה חדשה של רוני קובן בבית ליסין. סיפור המסגרת של כולנו – מדינה שחיה ממלחמה למלחמה – משתלב במחזה עם הסיפור הקטן, הפרטי והאינטימי של ארבע נשים בגילים שונים, שכל אחת מהן משוועת לאושר בדרכה.

בעלת הבית – הצגה חדשה של יונה אליאן בתיאטרון בית ליסין לעיבוד של ספרה של נועה ידלין.

שיעור ריקוד – המחזה המרגש מאת המחזאי האמריקאי בן זמננו מארק סנט ג'מנן (בתרגומו של אלי ביז'אווי), שנובר באופן מעמיק ומצחיק גם יחד, בנבכי השונות האנושית, מועלה בבית ליסין בבימויה הרגיש והמדויק של מירי לזר. ההצגה היא שילוב של דרמטורגיה קלאסית, עם טקסט מבריק, ושל תיאטרון תנועה.

אהבה ומגיפה – ארבעה זוגות מבודדים במלון קורונה. ארבעה סיפורי אהבה בצל מגיפה עולמית. ארבעה מחזות קצרים, מרגשים, מצחיקים ופרועים שנכתבו בתקופה מטורפת-על תקופה מטורפת. ארבעה שחקנים, שמונה דמויות, חמישה מחזאים, שבעה יוצרים, במה אחת.

ארבע אימהות – הילה היא צעירה שגדלה בבית דתי לאומי, אך הסתירה זאת מיונתן, אהובה. כעת, כשהם עומדים להינשא, היא מבינה שהסוד עתיד להתגלות וחוששת שהוא יהרוס את עתידם המשותף. מה שהילה לא יודעת זה שגם ליונתן יש סוד קטן. יונתן נולד לזוג נשים, שנפרדו כשהיה בן שנה, והתחתנו כעבור זמן קצר עם בנות זוג אחרות, וכך יצא שיונתן הוא בעצם בן לארבע אימהות. איך יצלחו השניים את המפגש הרב-משפחתי הראשון? קומדיה שנונה ועכשווית על מערכת יחסים שונה, שמתרחשת בירושלים, מקום שלא קל להיות בו שונה.

זאקופנה שלי – קומדיה עפ"י סיפוריו של שלום עליכם בכיכובה של ליא קניג. בהשראת סיפורי שלום עליכם. 1911. זאקופנה. עיירת מרפא קסומה. שרק מלשמוע את הצליל כבר הנפש מרגישה ששם יש אגמים, והרים, יערות וטיפולי פנים ובוקר אחד – גם שלוש נשים. ואף אחת לא ציפתה לראות שם את האחרת, ולא רק שלא ציפתה, גם הפתעות כאלו שיהיו לשונאים שלה. אלא שבינתיים, בין ואלסים זוהרים למכתבים הביתה לבעלים, נחשפים הסודות שאסור לגלות. כי באמת מה צריך סך הכל בנאדם חוץ ממה שחושבים עליו? שום דבר, ואם נדייק, ממש כלום.

בוסתן ספרדי – עיבוד מחודש למחזה האגדי שכתב יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל, פוליטיקאי, דיפלומט, איש חינוך ורוח, הועלה לראשונה בשנת 1969 בתיאטרון בימות, בבימויו של יוסף מילוא. את ההפקה השנייה של המחזה לקח על עצמו תיאטרון הבימה, שנושא את הלפיד יותר מעשרים שנה – מאז שנת 1998. כיום מדובר בהצגה הוותיקה ביותר שרצה בתיאטרון.

קב"ן – קצין בריאות נפש מוצב ביחידה מיוחדת על גבול עזה ומקבל לטיפול לוחמים היישר משדה הקרב. כשאחד הלוחמים מעורר בו שדים מעברו, הקב״ן מסרב לפנות אותו לעורף. הוא מתעקש על שיטת טיפול נועזת ושנויה במחלוקת – להחזיר את הלוחם הפגוע לשדה הקרב כדי שיתמודד עם הטראומה ויגיע להחלמה אמיתית. בהשראת מקרים אמיתיים שאירעו במבצע צוק איתן.

ראש המועצה – בעקבות מותו המפתיע של ראש מועצת זרזיר, מתמנה לתפקיד, לראשונה בתולדות המדינה, ראש מועצה ערבי בישוב יהודי. למרבית האירוניה, האירוע הראשון בו הוא צריך לנאום הוא בטכס חנוכת גשר על שם רחבעם זאבי גנדי. אם לא די בכך אמא של אשתו היהודייה מגיעה לליל הסדר והיא אינה יודעת שבתה התחתנה עם ערבי. ואם לא די גם בכך- הוא הופך להיות חשוד ברציחת ראש המועצה המנוח ובשחיתות בהליך בנית הגשר שעומד לקרוס כשראש הממשלה ופמלייתו עליו בביקור ראשון לכבוד ראש המועצה הערבי. זו קומדיה משוגעת על גזענות משוגעת לא פחות עם סוף מפתיע במיוחד. עם נורמן עיסא ויעל לבנטל.

בין המילים – זוג בורגנים פריזאים מזמינים לארוחת ערב את ידידם הוותיק, שאיתו לא התראו זה מכבר. למגינת ליבם, הוא נפרד לאחרונה מאשתו, חברתה הטובה של המארחת. המתח לקראת בואו גדול, ומתפוצץ כשהוא מגיע עם חברתו החדשה, צעירה יפה ופיקחית. הגבר המארח מיד מתחיל לחזר אחריה, אשתו מרגישה את האיום ופותחת במערכה מתוחכמת להצלת נישואיהם. הפעם, שני הגברים לא יצאו טוב מהמפגש הזה. קומדיה מבריקה של גאון התיאטרון הצרפתי של ימינו, שמחזותיו “האבא”, “האמת” ו”השקר” הפכו ללהיטים בתיאטרון בית ליסין. באמצעות תחבולה פשוטה ומבריקה, הוא מצליח להפתיע גם הפעם. עם ששון גבאי.

סאלח שבתי – הפקה חדשה של 20 שחקנים, זמרים ורקדנים על במה אחת. סאלח שבתי עלה לראשונה כסרט הקולנוע ישראלי בכיכובו של חיים טופול, הוא זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר בגלובוס הזהב, ואף היה הסרט הישראלי הראשון שהיה מועמד לפרס האוסקר לסרט הזר. עכשיו מגיעה הפקה חדשה ועטורת משתתפים. עם איציק כהן.

אפס ביחסי אנוש – הלהיט של ביתי ליסין. כשאחד הסרטים הישראליים המצליחים והאהובים בכל הזמנים הופך למחזה מוזיקלי, הציפיות הן ללא ספק גבוהות. הפעם מדובר בקומדיה עטורת הפרסים של טליה לביא, "אפס ביחסי אנוש", שעובדה לבמה בידי אורן יעקובי ומבוימת בידי עידו רוזנברג. בתפקיד הראשי – הכוכבת העולה של הבמה והמסך הישאליים – משי קליינשטיין. לצד קליינשטיין יככבו מגי אזרזר, דיאנה גולבי ומעיין תורג'מן. את השירים למחזה חיבר עילי בוטנר. רק בתחילת 2019 הוציאו משי קליינשטיין ועילי בוטנר ביחד את השיר "האוטובוס האחרון לחיפה".

גאון בכלוב – יורם גרניט, כוכב טלויזיה ענק עם "פה גדול" נמצא בשפל של חייו: אשתו זרקה אותו מהבית משום שמאסה בבגידות שלו ותעשיית הבידור זרקה אותו משום שמאסה בקפריזות שלו. מפגש מפתיע עם ויקי, מעריצה נלהבת שמזמינה אותו לביתה, ועם יונתן, אחיה הגאון שנמצא על הספקטרום, מוליד במוחו של יורם רעיון גדול לשעשועון מטורף שיחזיר אותו אל המסך הקטן. כעת הוא חייב להתקרב ליונתן ולאמן אותו ואף להתמודד עם השיגעונות שלו מחד ועם החיזורים של אחותו מהצד השני. כך מתפתח משולש יחסים סבוך שבו כולם מוכנים למכור את נשמתם רק כדי לחיות את החלום. עם עמוס תמם.

תזמורת המהפכה – תזמורת המהפכה חוזרת עם מופע חדש המחזיר אל הבמה, באופן שלא נעשה מעולם, את שלישיית הגשש החיוור ומזקק את הרוח של השלישייה המיתולוגית שהפכה שם נרדף לישראליות. המופע מציע פרשנות ייחודית ונקודת מבט מוסיקלית חדשה על פועלם האמנותי של הגשש, באמצעות פסיפס של יצירות ועיבודים תזמורתיים מקוריים, השוזרים בתוכם דגימות וידאו וסאונד מתוך מערכונים ושירים של הגשש.

ועוד כמה המלצות:

upld5b0d3c3462666628887007

חמש הצגות מומלצות תפסו את תשומת ליבי השבוע. האחת היא ההצגה אורסטיאה שעלתה בתיאטרון גשר ורצה בו בהצלחה. ההצגה היא עיבוד ישראלי להצגה שנכתבה ע"י מחזאי בריטי בשם רוברט אייק – מחזאי מצליח מאוד ועטור בפרסים רבים,.

ההצגה המקורית עשתה חייל בלונדון ועכשיו היא תקבל גרסה עברית בתיאטרון היפואי הקטן והמקסים שלנו. הבמאי יהיה יבגני אריה והכוכבת הראשית היא אפרת בן צור המוכשרת בטירוף. בהחלט נשמעת הצגה שאלך אליה.

זרים מושלמים

ההצגה השנייה שרציתי לכתוב עליה כאן ומסקרנת אותי עד מאוד. היא ההצגה זרים מושלמים שעלתה לא מזמן בתיאטרון הבימה. לא מכירה עדיין מישהו שלא ראה את הסרט החביב הזה שמתאר חבורה של חברים שבעקבות אתגר מטופש, כל החברות שלהם משתנה ללא היכר.

את ההצגה מביים נתן דטנר המנוסה שכבר מסקרן אותי ביותר ובמשחק, אפשר למצוא שם את ריקי בליך, תומר שרון ושחקנים מוכשרים נוספים. ללא ספק מעניין.

ההצגה השלישית שהיא נראית מתכון בטוח להצגה מוצלחת היא גבעת חלפון אינה עונה הצגה שעלתה בתיאטרון הבימה ממש בחודש האחרון והיא הגרסה הבימתית של סרט הפולחן המפורסם הנושא את אותו שם. מבקרים שכבר היו בהצגה, שיבחו והיללו את ההצגה החדשה ואין ספק שאם אתם אוהבים קומדיה טובה ובריאה, ההצגה גבעת חלפון היא ללא ספק הממתק של הקיץ בתרבות הישראלית.

ההצגה הרביעית שאני רוצה להמליץ כאן היא ההצגה סיבת המוות אינה ידועה וגם היא עלתה בהבימה לא מזמן ומציגה משחק משובח על הסיפור הדי מטורף של שמעון קופר שרצח את שתי נשותיו ונתפס בסופו של דבר בזכות העיתונאי עומרי אסנהיים. אם אתם מחפשים הצגה עם סיפור חזק ומטלטל, זאת ללא ספק ההצגה בשבילכם. רוצו לראות.

ההצגה החמישית שחשוב לי להוסיף לרשימת ההצגות הטובות של 2019, היא ההצגה לילה אחד מרקוביץ' של בית ליסין. זהו עיבוד תוסס לרומן עטור השבחים מאת איילת גונדר-גושן, מהקולות החשובים בספרות הישראלית העכשיווית. הספר 'לילה אחד, מרקוביץ' זכה בפרס ספיר ובשלל פרסים ברחבי העולם, תורגם לשפות רבות, ועתה הוא מגיע בעיבוד בימתי לתיאטרון בית ליסים בכיכובה של אגם רודברג ובבימויו של עירד רובינשטיין. מומלץ בחום!

אי אפשר לדבר על ההצגות המומלצות השנה מבלי להזכיר את אחת ההצגות המדוברות ביותר של השנה הלוא היא ההצגה אפס ביחסי אנוש שמשחקות בה משי קליינשטיין (בתה של ריטה למי שלא מכיר) ומגי אזרזר האלופה. בטח כבר ראיתם את הסרט, אז רק נאמר שההצגה מצליחה בהחלט להביא את רוח הסרט גם לבמה והיא אחת ההצגות המצליחות ביותר השנה. אל תחמיצו.