ויטוריה – דפנה ויטלה בן בסט

"כל עוד זוגות מתנשקים בעולם, יש סיכוי שהחיים יחזרו למה שהיו" כי מה עוד צריך בשביל להאמין באהבה? באהבה כזו אמיתית שמביאה עמה תקווה, אופטימיות ואחיזה בחיים.

vitoria1

אם היו אומרים לכם שאפשר לאהוב בכל יום מחדש? הייתם מאמינים?! אם תקראו את "ויטוריה" ותכירו את האשה המופלאה הזו וסיפורה האמיתי, תגלו ותבינו שמישהו לפניכם כבר הצליח לעשות זאת ולאהוב עד מוות גם כנגד כל תלאות החיים וזה אכן אפשרי!

אמנם ברקע זהו סיפורה של ויטוריה שגדלה במשפחה יהודית אמידה באיטליה בתקופת מלחמת העולם השנייה, אבל בעיקר הוא סיפור על אהבה שחוצה יבשות וימים, אהבה שמגשרת על פערים, אהבה שמחברת מול אתגרי החיים. הימים ימי הרס ושנאה מיותרת, ימים של שפיכת דם מיותר, פחדים ומצבי קיצון שבוחנים את עמידותם של כל אחד ואחת מהמשפחה. המשפט: "רק האהבה תנצח" עבד עבורם, משפחה ששמרה על אחידות למרות חילוקי הדעות והלחץ היומיומי.

vitoria1

 

"כל עוד זוגות מתנשקים בעולם, יש סיכוי שהחיים יחזרו למה שהיו" – משפט זה ילווה אותי עוד הרבה זמן! עיצרו לרגע וחשבו על המשפט הפשוט הזה, כל כך הרבה תקווה, אופטימיות, כל כך הרבה השראה כנגד כל הסיכויים, מול אתגרים שהחיים מזמנים והכל שזור באהבה בסיפורה של משפחת ויטלה, משפחתה של ויטוריה.

סיפור על אהבה עצמית, אהבה בין חברי המשפחה, אהבה גם למי שלא האמין באלוהים שלך (בניגוד לסביבה במלחמה), אהבה אמיתית ומתחדשת בין בני זוג, אהבה בין אמא לבנה, אהבה בין אחים. ביחד עם האהבה כמובן הדאגה האינסופית, כזו שאוכלת את הגוף מבפנים.

כמובן שקנתה אותי האהבה לאוכל המתוארת בסיפור, החיבור של המשפחה בזכות המאכלים, ריחות וטעמים ביתיים שהצלחתי להריח ולטעום דרך התיאורים המופלאים ועדינים שהכניסו אותי למטבח ביתם, כאלה שאני יודעת עד כמה הם מרפאים את הנפש ומציתים את הלב באהבה. המתכון לרוטב עגבניות המשפחתי הידוע שלהם מגיע כפינוק בסימניה.

me1cibf9xn7hzv0jvme1

סיפור על בחירות חוזרות בחיים – לא כקלישאה! הבחירה לחיות בכל יום מחדש, מול כל קושי שלא נשמע אפילו קרוב לגבול ההיגיון האנושי, מול אתגרים וויתורים שאי אפשר לנסות לדמיין. הבחירה בחיים, באופטימיות, בתקווה ויותר מכך הוקרה על הטוב שיש בחיים גם שהכל נראה הרוס מסביב.

הספר כתוב בצורה אנושית וקולחת ומתאר אשה מדהימה, סבתא ויטוריה, מאיר את דמותה באור הזרקורים, כפי שהגיע לה. על אהבתה למאוריציו באופן כל כך מוחלט, אהבה ששרדה את מהמורות התקופה, אהבה שמשתבחת כמו יין מכל אתגר ואתגר. אפשר לקחת לחיים הזוגיים ובכלל המון מסיפורם המיוחד, על גבול האגדי. ללמוד ממנה "את סודות האהבה, את היכולת לאהוב את עצמך, ומשם לאהוב את זוגך".

אין ספק שהדבר שלקחתי איתי מהרומן המופלא הזה – שהכי חשוב בחיים – זאת האהבה. בכוחה לרפא! בכוחה לחזק! בכוחה לנצח כל הר שבדרך!

רומן מופלא שאחזור אליו שוב, רק כדי ללמוד שוב ושוב שאפשר! ולא חשוב מה קורה מסביב! תודה לך ויטוריה על שלימדת אותי עוד משהו על אהבה, תודה לך דפנה על כתיבה מרגשת ועל ההזדמנות להכיר משפחה כה מיוחדת ולהתאהב שוב. מי ייתן ונצליח לאהוב כך שוב ושוב במסע חיינו החד-פעמי.

"כי רק אהבה תנצח את כל הדמעות
כשהכאב יחלוף אותך אני אשמור
כי רק אהבה תנצח את כל הדמעות
ובימים קשים אתן לך גם מסתור."

(מילים: זאב נחמה).