התיאטרון חוזר לחיים אחרי הקורונה: הצגות חדשות ומומלצות ל-2021

אחרי הפוגה כל כך ארוכה, מה מחכה לנו בתיאטרון הישראלי בעידן שאחרי הקורונה? כמה המלצות צפייה להצגות חדשות ב-2021.

התיאטרון חוזר לחיים אחרי הקורונה: הצגות חדשות ומומלצות ל-2021
התיאטרון חוזר לחיים אחרי הקורונה: הצגות חדשות ומומלצות ל-2021

אחרי הפוגה כל כך ארוכה, מה מחכה לנו בתיאטרון הישראלי בעידן שאחרי הקורונה? כמה המלצות צפייה להצגות חדשות ב-2021.

(עדכון אחרון: 11 ביוני 2021)

הקורונה כבר כמעט מאחורינו (לפחות כאן בישראל) ואחרי זמן כה ממושך בו התיאטרון הושבת לחלוטין, האורות חוזרות סוף סוף להאיר את הבמה והשחקנים כבר מוכנים לזנק אל הקהל האוהב והצמא להצגות ולתרבות שנותנת קצת ערך מוסף לחיינו.

בחודשים האחרונים, ובעיקר מאז שמבצע החיסונים יצא לדרך, בתי התיאטרון החלו שוקדים על הצגות חדשות וטריות לצד החזרת הצגות וותיקות שרצו בהצלחה רבה בשנים האחרונות ורציתי לציין כאן כמה המלצות צפייה של הצגות מומלצות בישראל שמשכו את סקרנותי ובוודאי שגם אחרות כאן. להלן:

ההצגה בין המילים

במה מדובר: השחקן הענק ששון גבאי בתפקיד ראשי חדש בעיבוד עברי לעוד להיט מבית זלר הצרפתי. זוג בורגנים פריזאים מזמינים לארוחת ערב את ידידם הוותיק, שאיתו לא התראו זה מכבר. למגינת ליבם, הוא נפרד לאחרונה מאשתו, חברתה הטובה של המארחת. המתח לקראת בואו גדול, ומתפוצץ כשהוא מגיע עם חברתו החדשה, צעירה יפה ופיקחית. הגבר המארח מיד מתחיל לחזר אחריה, אשתו מרגישה את האיום ופותחת במערכה מתוחכמת להצלת נישואיהם. הפעם, שני הגברים לא יצאו טוב מהמפגש הזה.

בין המילים הצגה
בין המילים הצגה

מי משתתף: ששון גבאי, ליאת גורן, דניאל היב ורפי תבור.

איפה: בתיאטרון בית ליסין

ההצגה גאון בכלוב

הכוכב הבלתי מעורער של התיאטרון הישראלי הוא ללא ספק עמוס תמם. ואם הוא משתתף בהצגה חדשה שנקראת גאון בכלוב אז אתם רוצים להיות שם. ההצגה מספרת על יורם גרניט, כוכב טלויזיה ענק עם "פה גדול" נמצא בשפל של חייו: אשתו זרקה אותו מהבית משום שמאסה בבגידות שלו ותעשיית הבידור זרקה אותו משום שמאסה בקפריזות שלו. מפגש מפתיע עם ויקי, מעריצה נלהבת שמזמינה אותו לביתה, ועם יונתן, אחיה הגאון שנמצא על הספקטרום, מוליד במוחו של יורם רעיון גדול לשעשועון מטורף שיחזיר אותו אל המסך הקטן.

מי משתתף: עמוס תמם, עירית קפלן, אלון דהן, דויד בילנקה, גל סרי.

איפה: בתיאטרון הקאמרי

כרטיסים: מומלץ לרכוש להצגה גאון בכלוב כרטיסים בהנחה במקום המחיר הרגיל בקופות.

ההצגה עד קצה הקשת

במה מדובר: מיה דגן נכנסת לנעליה של גארלנד בהצגה החדשה של תיאטרון הקאמרי "עד קצה הקשת", שאף עובד לסרט זוכה פרס האוסקר, 'ג'ודי', בכיכובה של רנה זלגוור. המחזה חושף בלי רחמים את העצב שמאחורי הזוהר ואת נפשה האבודה של כוכבת אגדה.

מי משתתף: מיה דגן, איציק כהן, ערן מור ואלה רוזנצוויג.

איפה: בתיאטרון הקאמרי.

איפה קונים כרטיסים: עד קצה הקשת כרטיסים

ההצגה גרושים

במה מדובר: ההצגה החדשה של הקאמרי גרושים היא חלק מפרויקט: "מחוץ לקופסה" של התיאטרון הקאמרי, שנועד לקיים תיאטרון בכל מצב (גם בימי מגיפה עולמית) ובחלל שאינו בהכרח בימת התיאטרון. גרושים מספרת על זוג גרוש הצולל באומץ אל מעמקי מערכת היחסים המורכבת שלהם, ומגלה שחברות אמיתית בין בני זוג היא ברית שאף גט לא יכול לפרק.

מי משתתף: נדב אסולין ואנדריאה שוורץ / כינרת לימוני ושהם שיינר / אולה שור סלקטר ומיכה סלקטר.

איפה: בתיאטרון הקאמרי.

זה אני מחזמר

במה מדובר: עוד הצגה מצליחה ביותר שחוזרת לקאמרי עם התאוששות התיאטרון ב-2021, היא זה אני המחזמר על שיריו של אייל גולן. עלילת המחזמר, המשולבת עם שיריו הידועים של אייל גולן, מביאה את סיפורה של משפחה ירושלמית חמודה – משפחת טולדנו, משפחה של חוזרים בתשובה, ובמרכזו מסע התבגרותה של בת הזקונים אדריאנה. האב נפתלי טולדנו הוא המנצח הראשי ומייסדה של "התזמורת הספרדית ירושלים" המלווה בבן טיפוחיו הפייטן אליהו אליאס. האם מרסדס הייתה בעברה החילוני זמרת בלהקה צבאית, והורישה את אהבתה למוסיקה לשלוש בנותיה: מיראבל השמרנית, נרי המרדנית, ואדריאנה הצעירה שאף מנגנת בתזמורתו של אביה. אדריאנה חולמת ללכת בדרך אמה ולהתגייס ללהקת חיל הים, למרות שמשפחתה החרדית אוסרת על שירת נשים.

זה אני מחזמר
זה אני מחזמר

מי משתתף: עדי אלון, איציק כהן, יסמין לוי, מורן מזור, ספיר סבן/ ג'ולייטה נחום, נופר סלמאן, לואי עלי/ ליאב יעקובי, יוסי שטרית/ בר צברי, שמרית ששון.

איפה: בתיאטרון הקאמרי.

ההצגה הנכד

במה מדובר: עיבוד של מחזה מאת המשורר והמחזאי הספרדי אלחנדרו קאסונה "העצים מתים זקופים". גור קורן ועירד רובינשטיין הפכו את המחזה לקומדיה מרגשת שעוסקת בין היתר בתקוות ובציפיות שאנו תולים ביקירינו (ושלעתים קרובות מתגלות כלא תואמות את המציאות לחלוטין), בבדידות וכמובן בשקרים שאנחנו מספרים לעצמנו ולסביבתנו.

מי משתתף: מרים זוהר, יצחק חזקיה ונדב גייטס.

איפה: בתיאטרון הקאמרי.

ההצגה בוסתן ספרדי 2021

במה מדובר: המחזה האגדי שכתב יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל, והועלה לראשונה בשנת 1969 בתיאטרון בימות, בבימויו של יוסף מילוא, חוזר לחיים בעיבוד מחודש שייקרא "בוסתן ספרדי 2021" עם בימוי מרענן של צדי צרפתי הוותיק.

מי משתתף: טל מוסרי, חני נמיאס, רוני דלומי ועוד שורה ארוכה של שחקנים ושחקניות.

איפה: בתיאטרון הבימה.

כרטיסים: מומלץ לרכוש להצגה בוסתן ספרדי כרטיסים בהנחה במקום המחיר הרגיל בקופות.

ההצגה בעלת הבית

במה מדובר: ספרה רב המכר של נעה ידלין זכה בפרס ספיר ונחשב לאחד הרומנים החשובים ביותר שנכתבו בעברית בעשור האחרון. העיבוד המרתק הזה מביא אותו בפעם הראשונה לבמה ומביא את ההצגה בעלת הבית לתיאטרון בית ליסין בכיכובה של יונה אליאן.

מי משתתף: יונה אליאן-קשת, ענבר דנון, רוברט הניג, אלירן הרוש, יעל וקשטיין, תום חגי ויניב לוי.

איפה: בתיאטרון בית ליסין.

בעלת הבית כרטיסים

ההצגה מי כמוני

במה מדובר: מחזה על בני נוער המאושפזים במרכז לבריאות הנפש. המחזה נכתב אחרי ביקורים חוזרים ונשנים במרכז לבריאות הנפש אברבנאל ובבית הספר לחינוך מיוחד "שחף". זהו סיפור של בני נוער, שכולנו מכירים היטב – המשברים, הריבים, הקטסטרופות. הכל כרגיל, אבל בווליום גבוה יותר, כזה שהחברה מעדיפה להדחיק, להעביר אל המחלקה הסגורה.

מי משתתף: גלעד קלטר, אורי יניב, קארין סרויה, תום אנטופולסקי, נטע רוט, רות סנדרוביץ', סולו גבע, סופיה גולן ונעם פרנק.

איפה: בתיאטרון גשר.

המחזמר סאלח שבתי

במה מדובר: הפקה חדשה ומושקעת של המחזמר סאלח שבתי בבימויו של צדי צרפתי ובכיכובו של איציק כהן ועוד 20 שחקנים, זמרים ורקדנים על במה אחת.

מי משתתף: איציק כהן, נופר סלמאן, עומר דרור, עדי אלון

איפה: בכל רחבי הארץ.

כרטיסים: מומלץ לרכוש להצגה סאלח שבתי כרטיסים בהנחה במקום המחיר הרגיל בקופות.

ההצגה קב"ן

במה מדובר: הצגה חדשה של תיאטרון הבימה שכתב נבו זיו. ההצגה קב"ן מספרת על קצין בריאות נפש המוצב ביחידה מיוחדת על גבול עזה ומקבל לטיפול לוחמים היישר משדה הקרב. כשאחד הלוחמים מעורר בו שדים מעברו, הקב״ן מסרב לפנות אותו לעורף. הוא מתעקש על שיטת טיפול נועזת ושנויה במחלוקת – להחזיר את הלוחם הפגוע לשדה הקרב כדי שיתמודד עם הטראומה ויגיע להחלמה אמיתית.

מי משתתף: ריקי בליך, נתי רביץ ושחקנים נוספים.

איפה: בתיאטרון הבימה.

ההצגה אהבה ומגיפה

במה מדובר: הצגה חדשה של תיאטרון הקאמרי עם קרן מור. ההצגה אהבה ומגיפה מספרת על ארבעה זוגות מבודדים במלון קורונה. ארבעה סיפורי אהבה בצל מגיפה עולמית. ארבעה מחזות קצרים, מרגשים, מצחיקים ופרועים שנכתבו בתקופה מטורפת-על תקופה מטורפת. ארבעה שחקנים, שמונה דמויות, חמישה מחזאים, שבעה יוצרים, במה אחת.

מי משתתף: קרן מור/ כינרת לימוני, נטע גרטי, נדב אסולין ונדב נייטס.

איפה: בתיאטרון הקאמרי.

ההצגה זאקופנה שלי

במה מדובר: ליא קניג האגדית חוזרת גם היא לבמה עם ההצגה החדשה זאקופנה שלי. זוהי קומדיה בהשראת סיפורי שלום עליכם. 1911. זאקופנה. עיירת מרפא קסומה. שרק מלשמוע את הצליל כבר הנפש מרגישה ששם יש אגמים, והרים, יערות וטיפולי פנים ובוקר אחד – גם שלוש נשים. ואף אחת לא ציפתה לראות שם את האחרת, ולא רק שלא ציפתה, גם הפתעות כאלו שיהיו לשונאים שלה. אלא שבינתיים, בין ואלסים זוהרים למכתבים הביתה לבעלים, נחשפים הסודות שאסור לגלות. כי באמת מה צריך סך הכל בנאדם חוץ ממה שחושבים עליו? שום דבר, ואם נדייק, ממש כלום.

מי משתתף: ליא קניג, מיקי קם, שירן הוברמן, ארז רגב,

איפה: בתיאטרון הבימה.

ההצגה רודף העפיפונים

במה מדובר: גרסה בימתית מצליחה ביותר של תיאטרון גשר לספר הידוע של חאלד חוסייני. ההצגה רודף העפיפונים מביאה צוהר אל החיים בקאבול בירת אפגניסטאן. הוא מלווה את הגיבורים משנות ה-60 של המאה ה-20 ועד להשתלטות הטליבאן על המדינה בשנות ה-90. בתווך – שנים של חוסר יציבות ואיבה מרה בין העדות והמעמדות השונים באפגניסטאן. שנים שבהן משפחות נקרעות וחברים מתרחקים זה מזה. על רקע הדרמה החברתית-פוליטית מתרחשת הדרמה האישית של אמיר, בן לאליטה הפשטונית החילונית, ושל חסן – בנו של משרת בבית אביו של אמיר המשתייך למיעוט אתני נדכא. השניים הופכים לחברים, אבל בעוד שחסן נאמן לחברו "אלף פעמים ויותר", אמיר נמצא במצב מסובך – ולבסוף, ברגע האמת, בוגד בחברותם. האם כעבור שנים, אחרי שהפך מבן המעמד השולט למהגר בארץ זרה, יצליח לכפר על טעות חייו?

מי משתתף: דורון תבורי, גלעד קלטר, אבי אזולאי, הלל קפון, יולי סקר, פיראס נסאר/תום אפלבאום, אלכסנדר סנדרוביץ', ויטלי פוקס/אלי מנשה, כרמל קנדל, רוני עינב

איפה: בתיאטרון גשר.

ההצגה אינטימיות

במה מדובר: אבל, קריירה, יחסי אם ובנותיה בהצגה החדשה של בית ליסין אינטימיות – כל זה נסוג לאחור כאשר גבר צעיר, יפה תואר ומלא בכוונות טובות מגיע אל בית משפחת קפלן, שבה ארבע נשים, כולן צמאות לאהבה ולאינטימיות. מחזהו של רוני קובן נוגע, כמו תמיד, בעצבים החשופים של החברה הישראלית העכשווית. סיפור המסגרת של כולנו – מדינה שחיה ממלחמה למלחמה – משתלב במחזה עם הסיפור הקטן, הפרטי והאינטימי של ארבע נשים בגילים שונים, שכל אחת מהן משוועת לאושר בדרכה.

מי משתתף: גל אמיתי, ליאת גורן, דניאל היב, יעל וקשטיין, מאי קשת ועוד.

איפה: בתיאטרון בית ליסין

ההצגה שיעור ריקוד

במה מדובר: המחזה המרגש שיעור ריקוד מגיע בגרסה עברית לתיאטרון בית ליסין מאת המחזאי האמריקאי בן זמננו מארק סנט ג'מנן (בתרגומו של אלי ביז'אווי), שנובר באופן מעמיק ומצחיק גם יחד, בנבכי השונות האנושית, מועלה בבית ליסין בבימויה הרגיש והמדויק של מירי לזר. ההצגה היא שילוב של דרמטורגיה קלאסית, עם טקסט מבריק, ושל תיאטרון תנועה.

מי משתתף: גל אמיתי, ליאת גורן, דניאל היב, יעל וקשטיין, מאי קשת ועוד.

איפה: בתיאטרון בית ליסין

מיקי האריה שאהב תות

לא רק למבוגרים שבינינו גם הצגות ילדים 2021 חוזרות: גם גם כוכבת הילדים מיקי יוצאת מההפסקה הארוכה וחוזרת עם ההצגה שלה האריה שאהב תות איתה היא תופיע ברחבי הארץ. אם תחפשו מיקי הופעות בחודשים הקרובים, תוכלו למצוא לא מעט כאלו בערים רבות מצפון ועד דרום.

איפה: בכל רחבי הארץ.

יובל המבולבל ומני ממטרה – "מצחיקים"

לא רק מיקי. גם אם תחפשו בגוגל יובל המבולבל הצגות ב-2021, אתם תוכלו למצוא הופעות רבות של יובל בכל רחבי הארץ, כשהפעם הוא עושה זאת ביחד עם מני ממטרה. השניים מציגים יחד על הבמה ולראשונה, מופע קיץ חדש לכל המשפחה. מופע קצבי, מוסיקלי, צבעוני וכמובן מצחיק.

איפה: בכל רחבי הארץ.

והמלצה נוספת: נסו לחפש קופיקו הצגה כרטיסים – מדובר בהצגת ילדים מצליחה מאוד שמציעה מספר גדול מאוד של הופעות בכל הערים בישראל. בהחלט מומלץ.