השתלות שיניים

במרבית המקרים, כאשר מבשרים למטופל שעליו לבצע השתלות שיניים, התגובה הראשונה המופיעה על פניו היא רתיעה, שהרי, לכל ידוע, שטיפול שיניים, ובמיוחד השתלת שיניים, אינה מסוג ה"בילויים" שהיינו מאחלים לעצמנו, אם לא היינו מוכרחים. אולם, יחד עם הרתיעה הטבעית הראשונית, אנחנו חייבים להודות

במרבית המקרים, כאשר מבשרים למטופל שעליו לבצע השתלות שיניים, התגובה הראשונה המופיעה על פניו היא רתיעה, שהרי, לכל ידוע, שטיפול שיניים, ובמיוחד השתלת שיניים, אינה מסוג ה"בילויים" שהיינו מאחלים לעצמנו, אם לא היינו מוכרחים. אולם, יחד עם הרתיעה הטבעית הראשונית, אנחנו חייבים להודות, כי אם קיים תחום ברפואת השיניים שבשנים האחרונות התפתח באופן משמעותי, זהו תחום השתלות השיניים. כמובן שעם כל ההתקדמות הרפואית, עדיין מדובר בהליך כירורגי אשר רצוי, אם ניתן, לנקוט בכל האמצעים השונים על מנת להימנע ממנו, אולם, כיום, השתלות השיניים הרבה מודרניות והרבה פחות טראומטיות למטופל ממה שהיו בעבר.

 

השתלות שיניים – ההליכים המקדימים

ניקח, כדוגמה להתקדמות הרבה שחלה בתחום השתלת השיניים, את ההליכים המקדימים, הנעשים לפני ההשתלה עצמה. עד לפני זמן לא רב, כאשר מטופל סבל מחוסר בעצם לסת, הוא נאלץ לעבור תהליכים מורכבים וכואבים, במטרה לעבות את עצם הלסת במידה שתספיק לביצוע השתלה יציבה של השתל בלסת. הרמת סינוס, השתלות עצם – לא משנה באיזה שמות כונו התהליכים הללו, הם חשפו את המטופלים ללא מעט זיהומים והסתבכויות, עוד בטרם הגיעה השתלת השיניים עצמה. כיום, מטופלים הנזקקים להשתלת לסת שלמה ומתמודדים עם נפח עצם שאינו מספק, יכולים להיות מטופלים באמצעות שתלים מיוחדים, שבמרבית המקרים, מספקים למטופל חלופה בטוחה וכואבת הרבה פחות מהליכי הרמת הסינוס או השתלת העצם שהיו נפוצים בעבר.

 

רפואת השיניים המודרנית – פתרונות חדשים לבעיות ישנות

גם גישות השתלות שיניים, לכשעצמן, התפתחו, וכיום, במקרים בהם קיים אובדן שיניים נרחב, למשל, אובדן של לסת שלמה, אין כבר צורך להשתיל כל שן בנפרד. שיטות כדוגמת אול און 4, אול און 6, ובמקרה הצורך, גם אול או 8 תופסות מקום של כבוד, כשהן מספקות פתרון יעיל, בטוח ומהיר למטופלים, גם במצבים שבעבר, נחשבו לחסרי סיכוי. אין ספק, כי, לאט לאט, השיניים התותבות הנשלפות נעלמות מהנוף הדנטאלי, ואת מקומן תופסות שיטות השתלות שיניים מתקדמות, נוחות ויעילות בהרבה יותר מבעבר. בקצב הזה, סביר להניח, כי בעוד מספר לא רב של שנים, השתלות שיניים בירושלים, או בכל מקום אחר בעולם, כבר לא תהווינה אירוע טראומטי עבור מטופלים.