מה מוריד ומה מעלה את מחירי הנדלן

הגיע הרגע המיוחל, וההון הנדרש מצוי בידינו. שנייה לפני שנקפוץ למים העמוקים ונקנה את הנכס הראשון הבא ליד, הנה כמה טיפים למשקיע המתחיל שיעזרו לכם לעשות את זה נכון.

בחורה עם מחשב נייד

מחירי הנדל"ן מורכבים מכמה פרמטרים, איך משבר הקורונה משפיע על מחירי הנדל"ן?

ככל הנראה חלק מהפרמטרים ימשכו את מחירי הנדלן למטה בטווח הקצר, וחלק ימשכו אותם למעלה בטווח הארוך יותר.

אז מה בעצם גורם למחירים לרדת? ומה מנגד גורם להם לעלות?

פרמטר ראשון שנדבר עליו, ריביות הדיור,

כשריביות ההלוואה לדיור עולות רווחיות ההשקעות בנדל"ן נשחקות.
מרכיב המימון הוא מרכיב משמעותי ברווח של כל עסקת נדל"ן והצפי לתקופה הקרובה היא שריביות הדיור יעלו, מה שיגרום האטת הביקושים.

פרמטר נוסף שמשפיע על מחירי הדיור זהו אחוז האבטלה במשק, כשהאבטלה עולה כוח הקנייה של המשק נשחק, לאנשים יש פחות כסף לקנות נדל"ן וגם הפרמטר הזה יגרום להאטת הביקושים.

ומה כן יכול לעלות את המחירים של הנדל"ן?

עלויות הבנייה היום מתייקרות משמעותית לכל יזם.
עלויות הבנייה בעצם מורכבות ממספר גורמים שהעיקרים שבהם הן עלות החומר ועלות העבודה, בגלל משבר הקורונה קיים מחסור חמור בכוח אדם ובהספקת חומרי בנייה למדינת ישראל.

פרמטר נוסף שיכול לעלות את המחירים הוא זליגת הכסף משוק ההון,
בשבועות האחרונים אנחנו עדים למשיכה של עשרות מיליארדים של הקהל הישראלי משוק ההון, חלק ניכר מהכסף שנפדה משוק ההון יחפש אלטרנטיבה השקעה בטוחה יותר ומסוכנת פחות בשנים הקרובות וימצא את אותה השקעה ברכישת דירה למגורים דבר שיעלה משמעותי את הביקושים.

הנתון הכי משמעותי בעולם הנדל"ן זה שאוכלוסיית מדינת ישראל על פי נתוני הלמ"ס צפויה להכפיל את עצמה עד לשנת 2048, שזה עוד פחות מ30 שנה מהיום, זאת אומרת שצריך לבנות את המדינה הזאת פעם נוספת, מה שלא נראה לעין בעתיד הקרוב.