הרדמה כללית לטיפולי שיניים בילדים

מאמר מיוחד הופך אור על האפשרויות השונות בטיפולי שיניים לילדים בהרדמה כללית >> הורים רבים רוצים לתת לילדיהם את הסיכוי לחוות טיפול שיניים ללא כאב, כדי להפחית את חרדתם כמו גם את חרדת הילד.

הצורך בטיפול שיניים והמחשבה על הכאב הצפוי אינה נעימה בכל גיל, ובטח לא בקרב ילדים, גם לא הגדולים שביניהם. פעמים רבות, מגלים ההורים, כי אין מנוס מפני הרדמה כללית לטיפולי שיניים בילדים. הסיבות לכך יכולות להיות על רקע שני גורמים עיקריים. הגורם הראשון הוא הרצון והדרישה שלא יכאב. הורים רבים רוצים לתת לילדיהם את הסיכוי לחוות טיפול שיניים ללא כאב, כדי להפחית את חרדתם כמו גם את חרדת הילד. הגורם השני נובע, לפעמים מחוסר ברירה, כאשר רופא השיניים אינו יכול לטפל בילד אשר אינו משתף פעולה. כאשר הילד אינו נינוח או חסר מנוחה, הטיפול בו אף עלול להיות מסוכן.

מהם המקרים בהם כדאי ורצוי לבצע הרדמה כללית לטיפולי שיניים בילדים?

ישנם מספר מקרים בהם רצוי ונהוג להמליץ להורים על הרדמה כללית לטיפולי שיניים. ההמלצה על ההרדמה תיעשה במקרים בהם ישנו פעוט אשר אינו משתף פעולה, או כאשר ישנו ילד בכל גיל הסובל מחרדה דנטלית עד כדי אי יכולת לטפל בו באמצעים אחרים. כמו כן, נהוג לטפל בהרדמה כללית בילדים בעלי מוגבלות גופנית או נפשית מסוגים שונים או בילדים עם בעיות התנהגות אשר לא מאפשרים את הטיפול. בנוסף, במקרה בו ילד צפוי לעבור טיפולים רבים, ישנו חשש כי הוא יפתח חוסר שיתוף פעולה, ולכן גם אז יהיו מקרים בהם יידרש הרופא להמליץ להורים על הרדמה מלאה. עם זאת, טיפול הבחירה בילדים אינו חייב להיות זה הכולל הרדמה מלאה. לרוב, ינסה רופא השיניים להתחיל בהרדמה חלקית או טשטוש באמצעות גז צחוק, עד אשר הוא יווכח כי אין ברירה אחרת.

חישוב יתרונות מול חסרונות הטיפול

העיקרון החשוב ביותר בטיפול שיניים הינו הבטיחות. ולכן כאשר שוקלים את יתרונות הטיפול כנגד חסרונותיו יש לקחת בחשבון את מורכבות הטיפול. במקרה ונראה כי אין ברירה אלא נשארה רק האפשרות של הרדמה כללית לטיפולי שיניים בילדים, אזי יסביר רופא השיניים להורים את סיכוני ההליך. סיכונים אלה אינם רבים או שכיחים אולם הם קיימים, כפי שהם קיימים בכל ניתוח אחר הדורש הרדמה מלאה. על הילד לעבור לפני תחילת הטיפול מספר בדיקות על מנת לוודא כי הינו כשיר ומוכן לעבור את ההרדמה המלאה, מחשש לבעיות נשימתיות. בדרך כלל בתהליך ההרדמה, יהיה מעורב רופא מרדים אשר זהו תחום ההתמחות שלו.

איך מתבצעת ההרדמה- או מה כדאי לדעת לפני הטיפול?

תהליך ההרדמה מתבצע באמצעים תרופתיים, כך שהמטופל מאבד את הרפלקסים החיוניים לו. התהליך, כאמור הינו בטוח לילד אולם יש לדאוג כי הוא ייעשה במרכז רפואי עם צוות חם ומיומן. ביום הטיפול, מגיעים ההורים והילד למרכז זה, כאשר רצוי שהילד יהיה לבוש בבגדים נוחים. על הילד להיות בצום של כשש שעות לפני הטיפול, לרבות חטיפים ואף מסטיק ללעיסה. מים ניתן לשתות עד שעתיים לפני ההרדמה. עם זאת, יש לשאול את הרופא על כל פרט מדאיג או שאינו ברור לפני הרדמה כללית לטיפולי שיניים לילדים.

הצורך במומחיות רופא השיניים

מעבר להרדמה עצמה, כדאי לדאוג ולברר לגבי מומחיותו של רופא השיניים בטיפולי ילדים. רופא שיניים המנוסה בטיפול בילדים, כמו ד"ר נעם בירמן, יידע איך להגיע למטופליו, הן הקטינים והן הבוגרים ובמיוחד יידע איך להרגיע אותם מפני הטיפול. כמו כן, רופא ילדים יידע ויכיר את הבעיות הספציפיות הקיימות בילדים ואת דרכי הפתרונות המומלצים עבורם. הוא יהיה סבלני ונינוח ויסביר באריכות על פרטי הטיפול וההכנה הדרושה.