הצרכן הטוב

מסתבר שדמוקרטיה (לדעת ממשלות מסויימות) היא מסוכנת מאוד להמונים ,התקופה אחרי מלחמת העולם הראשונה התאפיינה בעודף ייצור, אם נגרום לצרכן לקנות יותר ועל פי חשק, יהיה לו פחות כסף פנוי, הוא ייאלץ לעבוד שעות נוספות ואז לא יהיה לו זמן פנוי לצאת לרחוב, ל"מחאת עגלות" למשל…נורא חם בחוץ בכל זאת.

השבוע העברתי את ההרצאה שלי בנושא "המחיר היקר של החולצה הזולה"

הכותרת הייתה אופנה ופוליטיקה, אז היו כאלה שלא באו כי אופנה זה לא מספיק רציני… אבל עם אופנה וטקסטיל אפשר לשנות את העולם, ודרך צרכנות אפשר לעשות מניפולציות לאנשים ולשלוט בדמוקרטיה. יש לנו כל כך הרבה כוח בידיים ואין לנו שמץ של מושג לגביו, כי מישהו פעם אמר לנו שזוטות כמו אופנה זה לא משהו רציני להתעסק בו. או שצריך הרבה כסף כדי לשנות את העולם. אז גם אם אין לנו המון כסף בכיס עדיין הדרך בה אנו בוחרים לממש אותו יכולה להביא לשינוי.

זיגמונד פרוייד כתב את תורת האישיות ,על כוחו של התת מודע והיצרים הפנימיים המניעים אותנו.

האחיין שלו אדווארד ברניס ,חלוץ בתחום השיווק ויחסי ציבור רתם אותה בהצלחה לחברות מסחריות כדי לשכנע אנשים לקנות עפ רגשות חלומות ופחדים ולא עפי צורך אמיתי.

מסתבר שדמוקרטיה (לדעת ממשלות מסויימות) היא מסוכנת מאוד להמונים ,התקופה אחרי מלחמת העולם הראשונה התאפיינה בעודף ייצור, אם נגרום לצרכן לקנות יותר ועל פי חשק, יהיה לו פחות כסף פנוי, הוא ייאלץ לעבוד שעות נוספות ואז לא יהיה לו זמן פנוי לצאת לרחוב, ל"מחאת עגלות" למשל…נורא חם בחוץ בכל זאת.

אז עברנו מקנייה לפי צורך לקנייה על פי חשק…

הדבר האחרון שנשאר לעשות זה לשכנע אותנו שמוצרים שנועדו לשימוש ארוך טווח כמו מכונית ומכונת כביסה ,או הטלפון שלנו למשל שעולה כמו מחשב נייח לבית ומחזיק מעמד גג שנתיים במקרה הטוב …הם בעלי אותה תפיסה של מוצרים שנועדו לשימוש קצר טווח כמו מסטיקים וסיגריות.

חולצה אחת ברשת ביגוד מהיר עולה מחיר דומה לקפה וסלט בבית הקפה הקרוב, היא תחזיק מעמד 5 לבישות בממוצע אז אני יכולה לזרוק אותה באותה מהירות שבה שכחתי מה אכלתי לארוחת הבוקר.

מיליון בגדים נזרקים בשנה בארה"ב, בסין 253 טון של טקסטיל נשלחים לשדות בכל יום, למעשה הנתונים מראים ש6% מהשדות בעולם מלאים בטקסטיל וככה זה נראה:

 BANGLADESH_TEXTILE_WASTE-1024x576

תעשיית האופנה היא כ"כ גדולה שהיא השנייה בגודלה לזיהום אויר מיד אחרי תעשיית הגז והדלק. והכוח המניע אותה הוא הצרכן הכאילו "קטן"

בסוף ההרצאה שאלו אותי "אז מה את מציעה" ו"איפה לקנות" , העניין הוא שהיום החוקים אינם ברורים, לא כל מי שמוכר לנו יקר בהכרח מוכר לנו מוצר ארוך טווח, לא כל מה שנמכר לנו בזול בהכרח יתפרק או יהיה כרוך בעבדות מודרנית בשרשרת הייצור.

בשוק האופנה אין שחור ולבן ,והגבולות מטשטשים ,הכוח והאחריות עוברים אלינו הצרכן, לחשוב לשאול שאלות, לברר עובדות, לדרוש מהחברות שמוכרות לנו להשקיע בערכים שחשובים לנו ולא רק במחיר הנחשק, ערכים של איכות הבגדים, החומרים אותנו אנו נושאים בצמוד אל גופנו, ואיכות הסביבה.

מקבילה מעניינת בעיני היא שלפני עשר שנים בערך החלה "מהפכת המזון" צרכנים החלו להביע עניין בתכולת ההמבורגרים ברשתות המזון המהיר ומי ארז את הצעצועים בארוחות הילדים. אם לצרכן אכפת החברות מיישרות קו, פרסומות של מקדונלד מספרות לנו היום על שומן טרנס אטלנטי ובשר לא מעובד, הארוחות מסומנות על פי רמת הקלוריות והכל משווק בחיוך אינסופי של בריאות ואושר. וגם אם לא באמת קנינו את כל הסיפור אין ספק שכנראה החברה מחזיקה מפקחים מקומיים שיוודאו ששמה לא יוכל להיקשר עם עבודת ילדים במזרח.

בתחום התכשיטים לדוגמה אני נתקלת בנשים שמספרות לי שהן אלרגיות, הן לא יודעות למה בדיוק. תהליך הציפוי (אלא אם המעצב ביקש אחרת) מכיל ניקל. הלקוחות בדרך כלל לא יודעות אם הן אלרגיות לציפוי או לכל דבר שאינו זהב. לעומתנו באנגליה אסור שתכשיטים יכילו ניקל עפ"י חוקי משרד הבריאות ,מכיון שאני מייצאת לאנגליה אני עובדת על פי חוקי שוק היעד, בארה"ב אין חוק מחמיר אבל הלקוחות יודעים לבקש, אצלנו ה"צרכן הטוב" לוקח במחיר הכי נמוך את מה שיש…

———-><———-><———-><———-

רוצים לראות מה אני עושה? בואו לבקר באתר הבית שלי

רוצים לראות אותי לייב? מוזמנים לערוץ היוטיוב שלי

הכי הרבה אני אוהבת לעדכן את האינסטגרם שלי

והמתנות הכי שוות בחנות האטסי שלי

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/