הפקת דוח שמאות מקצועי לקראת מכירת נכס

כל המעוניין לבצע מכירה של נכס שברשותו כגון, בית פרטי, דירת קומות, נכס מסחרי וכיוצא בזה, ממומלץ מאוד שיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין וכמו כן מומלץ גם לעשות זאת בלוויו עו"ד מהתחום. עסקאות בסדר גדול של נכסי מקרקעין, הינם עפ"י רוב מאוד יקרות וכל טעות הכי קטנה עלולה להסתכם בעשרות אלפי שקלים ואף יותר…

דוח שמאות מקצועי

דוח שמאות מקצועי

מי שמעוניין למכור נכס ובמיוחד אם מדובר בנכס בעל שווי כספי גבוה כמו בית פרטי, נחלה במושב, או דירת יוקרה, שוכר את שירותיו של שמאי מקרקעין מנוסה כדי שיכין לו דוח שמאות מקצועי. המטרה של בעל הנכס היא לדעת את השווי המדויק של הנכס וכך למכור אותו במחיר שתואם את השווי הכספי שלו. מחירי הנכסים עולים כל הזמן ואף אחד אינו רוצה למכור את הנכס במחיר נמוך מדי. שמאי המקרקעין מבצעים עבודה יסודית ביותר והם מכינים מסמך שמאות מיומן ומפורט אשר מופיע בו מידע רב ובסופו של הדוח, השמאי מפרט מהו השווי של הנכס. המסמך מלווה בתמונות שצילם השמאי במקום וגם את השרטוטים הישנים של הנכס ובמידת הצורך מכינים גם שרטוטים עכשוויים אשר כוללים את הנכס, במיוחד אם בוצעו בו תוספות של חדרים נוספים כמו ממ"ד, מרפסות או מעלית וזאת לאחר קבלת ההיתרים הנדרשים.

דוח שמאות מקצועי

כדי להעריך את שווי הנכס, שמאי מקרקעין רושם מידע מדויק על סביבת המגורים. באיזו שכונה מדובר, אם זוהי שכונה יוקרתית או שכונה עממית, מהו המיקום הגיאוגרפי שלה בין השכונות האחרות ומהן הגבולות שלה על פי רחובות ספציפיים. השלב הבא הוא תיאור הנכס עצמו, באיזו שנה הוא נבנה מה גודלו במטרים מרובעים, כמה חדרים הוא מכיל, כמה חדרי אמבטיה ושירותים, מטבח, מרפסות, מחסן וכו'. השמאי מפרט את נראותו של הבית ואת רמת התחזוקה שלו, כמו הימצאותם של כלים סניטריים חדשים, פרקט עץ מלא שהותקן לאחרונה, החלפת דלת כניסה מפלדה וכו'.

מכירה של נכסים בסביבת המגורים

בשלב הבא מפרט השמאי בדוח שמאות מקצועי את הנכסים שנמכרו לאחרונה בשכונה זו, גודל הנכס שנמכר, מיקומו – רחוב ומספר בית ובכמה נמכר. מדובר בנתונים שהשמאי שולף מתוך האתר של משרד האוצר כך שמדובר בדוח אמין ואמיתי.

אם לבית זה קיים פוטנציאל של בנייה בהתאם לאישורים של רשות מקומית זו בסביבת המגורים הספציפית, השמאי מפורט זאת במסגרת דוח שמאות מקצועי. כמו לדוגמה אפשרות לבנות קומה נוספת מעל המבנה הקיים.

תחשיב של מס שבח ושל היטל השבחה

אדם שמוכר נכס, חייב לדעת מראש מהו סכום הכללי של המס שיהיה עליו לשלם. מס שבח למשרד האוצר והיטל השבחה לרשות המקומית.

לאור הניסיון רב השנים שמאי זה, מפרט את אומדן המיסים הללו וזאת בהתאם לתחשיב שמבצע משרד האוצר ואותה רשות מקומית.

בהתאם לרישום המס בדוח שמאות מקצועי, המוכר יודע מהו הסכום שיהיה עליו להעביר לרשויות ולגבי יתרת הסכום, הוא יוכל לתכנן את התוכניות שלו כמו רכישת נכס אחר.

לאחר המכירה בפועל, עורך הדין מגיש את הנתונים לרשויות הללו בהתאם לדוח של השמאי וזאת כדי שהמוכר ישלם בסופו של דבר מס אשר תואם את דוח השמאי ושלא יהיו לפתע דרישות כספיות חדשות.