הספר של דניאל

זו לא עוד המלצה על ספר ולא עוד פוסט אישי. אבינעם שירן, אבא של דניאל שנהרג במלחמת לבנון השנייה, כתב ספר סיפורים קצרים

לאמא שלי יש משפחה קטנה.
אחרי שנסתיימה מלחמת העולם השנייה וקמה מדינת ישראל, אמא עלתה לארץ מרומניה יחד עם אחיה. במשפחה הקטנה נשמרו קשרים די קרובים.  נפגשים באירועים וגם סתם בחגים ובחופשים.

דניאל, נכד ראשון במשפחה

אני זוכרת את ברית-המילה של דניאל. תינוק מקסים עם עיניים גדולות וצוחקות, בן כמה ימים על כרית ענקית המונחת על הברכיים של דוד סנדו.
נכד ראשון במשפחה של אמא. הדוד שלי, סנדו, חיוור פנים.
הוא מחזיק את דניאל הנכד על הברכיים. אפשר לראות את ההתרגשות הענקית והשמחה על הפנים שלו, אבל מקרוב אמא אמרה שהפרצוף של דוד סנדו ממש לבן כמו קיר מסויד.
אנחנו מתרגשים להתקרב ולראות את התינוק החדש, ואמא שלי דואגת לאחיה. היא אומרת שרואים כמה הוא גאה בנכד הראשון אבל הוא לא מורגל במצבים כאלו ורק שלא יתעלף.
דניאל גדל והיה לילד מבריק. היו לו פתרונות יצירתיים מגיל צעיר לכל מיני עניינים, ובכלל במשפחה כולם תמיד היו גאים בו ובכל מה שעשה.

קיץ 2006

באותו קיץ גרתי בתל אביב. אי אפשר לשכוח את העיר הריקה מגברים. חם מאוד ומתוח נורא. מלחמה משתוללת בצפון מסדרת לכולם פרצופים מודאגים. בבית הקפה השכונתי, ובכל המסעדות ובתי הקפה בעצם, אין כמעט גברים. כולם אי שם בלבנון.
אומרים שיש רגעים שכל אחד זוכר איפה הוא היה. אני לא שוכחת איפה הייתי כשאמא שלי התקשרה, דיברה עם אחות שלי ואיתי.  בגרון מלא בדמעות היא אמרה שהודיעו עכשיו, על דניאל. אנחנו ישר הבנו מה קרה.
וכשנסענו להלוויה נזכרתי פתאום בכל אותם הפעמים בהם אמא אמרה ש"מה יהיה עם המלחמה הזו", ו"כל החיילים, וגם דניאל גם בלבנון וכולם מודאגים". אבל היא תמיד דואגת. ואני רק אמרתי לה שהכל יהיה בסדר ותיכף כל זה נגמר, כי זו הרי לא מלחמה-מלחמה. נכנסים ותיכף יוצאים.
אבל לא ככה היה.
וכשחזרנו מההלוויה הצבאית, אמא רק אמרה שאם דוד סנדו היה עדיין בחיים, זה בטח היה הורג אותו מצער. כל כך הוא אהב את הנכד שלו דניאל. המוכשר האהוב החכם היפה מכל.
דניאל שירת בגולני ונהרג ביום שישי לפנות בוקר קרב בכפר מרכבה בדרום לבנון, בראשית אוגוסט 2006, והוא בן 20.
IF

תמונה מאוסף משפחתי, מתוך אתר ההנצחה

יש רופא במטוס?

בכל אזכרה אבא של דניאל, אבינעם, מקריא. הוא כותב כל כך יפה, ובכל אזכרה כולם אומרים לו "אתה כותב מדהים, אתה חייב חיב להוציא ספר".
3240587227
ממש לאחרונה יצא לאור ספרו הראשון של אבינעם שירן, "יש רופא במטוס?" מדובר בספר סיפורים קצרים, עם שם גאוני, המשלב כמה אהבות של המחבר: טיולים, חוויות, והקריירה הרפואית שלו (בתחום הקרדיולוגיה).
הסיפור האחרון עוסק בקרב הנורא בו נהרג דניאל. הספר כתוב בצורה קולחת, ברגישות, ונוגע בכל אחד מאיתנו, גם באלו שלא זכו להכיר את דניאל. ליחצו כאן לקריאת הסיפור הראשון.
דניאל שירן, יהי זכרו ברוך. 

אתר ההנצחה