הספין של ראש הממשלה

אצל נתניהו, גלגול האחריות על הדרג המקצועי זו שיטה. זה מה שיקרה כאשר יתפרסם דו"ח המבקר על צוק איתן וצריך להזהיר מפני זה, כי אנחנו יודעים מי אחראי באמת למחדלים.

09/05/2016
ח''כ עפר שלח קבלו עדכונים מח''כ עפר
  • RSS

זאת השיטה.

משהו עולה לראש סדר היום הציבורי. הוא מהותי, מקומם וצובע באור שלילי את הממשלה והעומד בראשה. קשה להתמודד איתו, כי הוא מבוסס על עובדות ונתמך באמירות של יודעי דבר. הדבר היחיד שאפשר לעשות מולו, ומה שבנימין נתניהו עושה בהצלחה בכל פעם, הוא להטות את הדיון למקום אחר. זוהי המשמעות המקורית של המונח ״ספין״. וככה זה עובד.

בוחרים אדם ומצביעים עליו. בוחרים התבטאות ומתמקדים בה. היא לא חשובה כשלעצמה, אבל דרכה, דרך הפניית האצבע לאדם, אפשר ליצור רעש סביב שאלה של זהות.

זה קל, מפני שאנחנו - והתקשורת, שמובילה את השיח, אוהבים להתמקד באנשים. נושאים זה קשה, מסובך, מלא פרטים. אנשים זה פשוט. הוא ״ימני קיצוני״ או ״סמולני״, שלנו או שלהם.

אז ראש הממשלה, שנלחץ בגלל דו״ח המבקר, פותח את ישיבת הממשלה בהתקפה על סגן הרמטכ״ל, על אמירה שהיתה ארבעה ימים קודם. והשרים שלו עונים אמן ודורשים לפטר, והנה לכם ״סערה״. ועכשיו יהיו תגובות, ואמא של סגן הרמטכ״ל תגיב, היא הרי אמא, ומי רוצה להתעסק באיך עובד הקבינט ואיך הגענו למלחמה.

אבל יש דו״ח. וגם אם לא ראיתם אותו, אתם יודעים מה כתוב בו, כי שום דבר מזה לא חדש. הגענו למלחמה שנבנתה לנגד עינינו במשך שנים בלי מטרות, בלי תכניות, בלי הכנה. הקבינט הוא פארסה. כל זה אתם יודעים כבר כמעט שנתיים.

ייקח עוד זמן עד שהדו״ח ייצא. אבל הספין על יאיר גולן מעיד מה יקרה אז: המפלט האחרון של הדרג המדיני המקולקל הזה, של ראש הממשלה שלא מנהל כלום ולא אחראי לכלום, יהיה לצאת נגד הדרג המקצועי. הרמטכ״ל יהיה אשם, ראש אמ״ן, אלוף הפיקוד. עשו את זה כבר קודם, נתניהו רק יותר טוב בזה.
תזכרו את זה כשהדוח ייצא, בעוד כמה חודשים. אל תתנו לזה להצליח. זה תלוי בנו הפוליטיקאים, אבל גם בכם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך