האם נמצא פתרון להתמכרות לאוכל?

תרופה חדשה אושרה לראשונה לשימוש בהפרעת אכילה כפייתית. האם זה אומר שהוכרעה המלחמה על ירידה במשקל והגיע הקץ להשמנה?

19/02/2015
פרופ' פנחס דנון קבלו עדכונים מפרופ' פנחס דנון
  • RSS

הפרעות אכילה. צילום: שאטרסטוק

ה-FDA אישר לאחרונה התוויה נוספת לתרופה ויואנס (Vyvanse) – לטיפול בהתמכרות לאוכל. התרופה שימשה עד כה כתרופה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז; וכעת גם אושרה לשימוש בקרב מבוגרים הסובלים מהתמכרות לאוכל. לפני שתאווררו את הג'ינס הישן נושן שלכם, חשוב שתבינו מהי התרופה, למי היא מתאימה, האם היא יכולה לסייע לירידה במשקל ומהי בכלל הפרעת אכילה כפייתית.

מהי הפרעת אכילה כפייתית?

זהו כינוי שגוי למצב של התמכרות לאוכל. טעות זו היא טעות נפוצה. חשוב להבין כי ישנן הפרעות אכילה ויש התמכרות לאוכל - וכל אחת מההגדרות הללו כוללת בחובה מצב אחר.

קבוצת הפרעות האכילה, הכוללת למשל בולימיה ואנורקסיה נרבוזה, כוללת מוטיב של הפרעה בדימוי הגוף. האדם החולה תופס את גופו באופן שונה מהמציאות, באופן מעוות. כך, למשל, חולת אנורקסיה המביטה במראה רואה עצמה שמנה מכפי שהיא באמת. מוטיב זה של הפרעה בדימוי הגוף לא מופיע אצל אנשים הסובלים מהתמכרות לאוכל. הם מסתכלים למציאות בעיניים - ולרוב הם יודעים כי הם מצויים בעודף משקל, עקב אכילה מופרזת. אין להם עיוות של פרופורציות לא מדויקות. כאשר מדברים על הפרעת אכילה כפייתית, מתכוונים בעצם למצב של התמכרות לאוכל.

מהו מצב של התמכרות לאוכל?

זהו מצב בו אדם מכור לאכילה, ממש כמו אדם המכור להימורים, סמים, אלכוהול, סקס, קניות וכדומה. בכל תופעות ההתמכרות, מדובר במעגל קשה מאד לפריצה, בו האדם חש דחף גדול לבצע פעולה או מעשה, כדי לזכות בהנאה. הוא רוצה את ההנאה המורגשת בכל פעם מחדש, עקב ביצוע פעולת האכילה - ולכן זו מבוצעת שוב ושוב.

לא כל מי שאוכל רק לשם ההנאה מכור לאוכל. מה שהופך את האכילה לשם הנאה להתמכרות לאוכל הם כמה מאפיינים עיקריים:

האחד: האדם אוכל למרות שהוא יודע שהאכילה מזיקה לו, או שהוא אוכל דברים שהוא יודע שאינם בריאים לו - ובכל זאת הוא אוכל אותם, או שהוא אוכל למרות שהוא יודע שאיננו רעב.

השני: האדם מתעסק כל הזמן באוכל, חושב כל הזמן על אוכל ולא מצליח לעצור את המחשבות והעיסוק הללו.

השלישי: האדם מתנהג אחרת כשהוא לבדו או כשהוא בקהילה. למשל, אדם שאוכל בסתר ולא מול חבריו.

כאשר מאפיינים אלה מתקיימים, מדובר באדם שמכור לאוכל - וחייב לעבור גמילה מהתמכרות זו.

ומהי יעילות התרופה לגמילה מהתמכרות לאוכל? האם היא מסייעת לירידה במשקל?

מוקדם מדי לקבוע את יעילותה של התרופה לסיוע בגמילה מאוכל - ובוודאי שאין היא מיועדת לסיוע בירידה במשקל. מאז ומתמיד ידוע כי תרופות המסייעות לסובלים מהפרעות קשב וריכוז משפיעות באופן כלשהו על מנגנון הרעב והשובע, וכי הן מובילות אצל רבים מהנוטלים אותן לירידה במשקל.

התרופות המטפלות בהפרעות קשב וריכוז משפיעות ומערבות את המערכת הדופמינרגית ומשפיעות על רמות של דופמין, סרטונין, אדרנלין ועוד - הורמונים האחראים על רמות של הנאה, מרץ, חשק התלהבות, התלהמות ועוד. ההשפעה על אלה משפיעה גם על התיאבון ובמקביל על מידת הסיפוק מאוכל, שלרוב גורם פחות הנאה וכך נבלמת מעט ההתמכרות.

יחד עם זאת, השימוש בתרופה בשלב זה אינו מומלץ בעיני לטיפול לגמילה מהתמכרות לאוכל - וזאת נוכח מספר סיבות:

ראשית: תרופה זו מיועדת לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. זוהי מטרתה העיקרית, תמיד הייתה - וכך תישאר. היא לא יכולה לשמש אנשים ללא רקע מתאים, כדי לרסן התמכרות לאוכל. מתן התרופה הזו לאנשים שלא זקוקים לה ואינם סובלים מבעיות קשב וריכוז עלול להיות מסוכן - ואז הנזק בנטילתה יעלה על התועלת.

שנית: לא ברור מהן ההשלכות של שימוש ארוך שנים בתרופה זו. אין שום עבודת מחקר בעולם שבדקה עניין זה ולא ברור מהן תופעות הלוואי של הטיפול בטווח הארוך.

שלישית: רבות מההתמכרויות נובעות מגורמים רגשיים-נפשיים אצל המטופל ולפיכך הטיפול בהתמכרות הוא מורכב. אין כדור בעולם שהשימוש בו יכול לפתור את הבעיה כבמטה קסם. התרופה הזו יכולה להפחית רעב ולהגביר שובע וכך למנוע בולמוסי אכילה וזלילה, אבל היא לא מהווה מערך טיפולי נכון ומקיף המסייע לגמילתו של המטופל. ההתמכרות לא תיעלם בזכות הטיפול הזה. נחוץ טיפול מקיף הרבה יותר.

בשל כך, לא הייתי ממליץ למטופלים לרוץ ולבקש מרשם לתרופה הזו מרופא המשפחה, אלא לקבל ייעוץ נרחב בנושא - ולהחליט האם ראוי לשלב את התרופה הזו בטיפול הכוללני אשר יותאם להם.

אז איך מטפלים בהתמכרות לאכילה?

הטיפול הבטוח והיעיל ביותר בהתמכרות לאוכל היה ונשאר טיפול רב תחומי בהתמכרות, אשר דומה במהותו לטיפולי גמילה אחרים (גמילה מעישון, גמילה מאלכוהול וכדומה). הטיפול הזה ראוי שיכלול ליווי של רופא משפחה, פסיכיאטר, קבוצות תמיכה בקהילה, ספונסר (מלווה שעבר תהליך דומה וכעת "גמול"), דיאטנית קלינית ולעתים אף טיפול תרופתי מתאים.

*****

פרופ' פנחס דנון הוא מומחה בינלאומי להתמכרויות ומנהל מרפאת mind clinic.

סייעה בהכנת הכתבה: נגוהה שפרלינג, כתבת zap doctors
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך