מס שבח והדיווח המקוון עבורו למשרד האוצר

מס שבח הוא אחד ממסי המקרקעין הקיימים במדינת ישראל (ואף במקומות אחרים בעולם). כאשר אדם מוכר את נכס הנדל"ן שברשותו, הוא אמור לשלם מס בגין השבחת שעבר הנכס מהרגע שבו הוא רכש את הנכס ועד רגע המכירה שלו.

מס שבח

מס שבח

אדם שמוכר את ביתו, אמור לשלם מס שבח בגין ההשבחה שעבר הנכס ממועד הרכישה שלו ועד מועד המכירה שלו. העלאת השווי של הנכס נובעת משתי סיבות עיקריות, האחת היא העלייה של שווי הנכס כיוון שהבעלים מחזיק בו שנים רבות ובמהלך זמן זה ערכי כל הנכסים בסביבת מגורים זו עלו. הסיבה השנייה היא שבעל הנכס ביצע שינויים ושיפורים בנכס ולכן ערכו עלה. בשיטת התשלום המקוון עורך הדין של הלקוח או המשרד שמטפל בנושא זה, מעבירים און ליין את מלוא המידע למשרד האוצר ולאחר מכן הם ממתינים לאישורם של עובדי מס שבח לנתונים הללו. במקרים רבים נציגי מס שבח שואלים כמה שאלות אינפורמטיביות ולאחר קבלת ההסברים הם מאשרים את השומה לתשלום, או מעבירים שומה חדשה עקב שיקולים שלהם.

מס שבח

יש מקרים שבהם לאחר התשלום המוכר מקבל החזר מס שבח הסיבה לכך היא שהמוכר מעביר on  line  העתקים של חשבוניות המעידות על כך שהוא שיפץ את הנכס. על ידי הוכחת התשלומים לקבלנים, לרכישת חומרי גלם כמו אריחים, פרקטים ועוד, מס שבח מכיר בחלק מההוצאות הללו ולכן המוכר מקבל החזר מס שבח של אחוזים מכל הסכומים הללו.

החזר מס שבח למי שהשכיר את הנכס שלו

לאחרונה (נכון לחודש מאי 2021 ) הודיע משרד האוצר כי בעלי נכסים שעד עתה השכירו את הבתים שלהם וכעת מכרו אותם, זכאים גם להם לקבל החזר מס שבח, על פי חישוב שמבצע משרד האוצר.

בעלי נכסים שנושא זה רלוונטי עבורם מגישים את המסמכים הרלוונטיים בהתאם להנחיות של משרד האוצר, כדי לקבל החזר זה.

פטור מתשלום מס שבח

כאשר בעל נכס מוכר אותו אך בפועל הוא לא רכש אותו אלא קיבל אותו בירושה ויש את כל המסמכים המשפטיים המעידים על כך, הוא פטור מתשלום מס שבח גם אם ערכו של הנכס עלה בצורה משמעותית ביותר. כשמדובר בבתים פרטיים מפצלים את השומה של מס שבח לשתיים. על החלק של הבית שהתקבל בירושה יש כאמור פטור ואילו על החלק השני שמשקף את פוטנציאל הבנייה בשטח זה, יש תשלום של מס שבח בהתאם להנחיות של משרד האוצר.

דרישה לקבלת החזר מס שבח

אם למוכר של נכס מסוים מגיע החזר מס שבח, הוא יכול להגיש את המסמכים עד ארבע שנים מיום המכירה. לאחר בדיקת כל הנתונים על ידי נציגי משרד האוצר יבוצע תחשיב כספי ואם אכן מגיע למוכר החזר, מס שבח יודיעו לו על כך ויעבירו תוך פרק זמן קצר יחסית את הכסף לחשבון הבנק שלו.

ההתנהלות מול מס שבח צריכה להתבצע רק על ידי גורם מקצועי ומיומן שמכיר את החוקים ואת הנהלים על בורים. זו הסיבה שהמוכרים נעזרים בגורמים מומחים לנושא זה, כדי לקבל את מלוא החזר מס שבח שמגיע להם.