גירושין בקורונה שאלות ותשובות

שאלות ותשובות על גירושין בתקופת מגפת הקורונה- מה עושים כשאחד מההורים מתנגד לחיסונים? האם ניתן לצאת לחופשה בחו"ל עם הילדים שאינם מחוסנים? כיצד משפיעה מגפת הקורונה על חלוקת רכוש בגירושין? האם ניתן להפחית את המזונות בשל מגפת הקורונה?

מגפת הקורונה פרצה בדצמבר 2019 מסין לעולם כולו, התפשטות מגפת הקורונה בעולם יצרה בהלה רבה ומשבר כלכלי עולמי, כתוצאה מהטלת מגבלות של ריחוק חברתי, סגרים ובידוד. הגבלות על מעבר בין מדינות פיטורי עובדים וסגירת עסקים. בסוף שנת 2020 מדינות רבות החלו בחיסון המוני נגד הנגיף ובשנת 2021 התגלו סוגים רבים של מוטציות מדבקות שגרמו להתפרצויות מדבקות יותר של המחלה ברחבי העולם. המגבלות שנגרמו מנגיף הקורונה פגעו רבות בהכנסות עסקים ועובדים רבים וכתוצאה מכך עלה אחוז הגירושין ברחבי העולם באופן משמעותי והתרבו מקרים של אלימות במשפחה והתגברות משברים זוגיים ומשפחתיים. נגיף הקורונה משפיע רבות על הליכים משפטיים שיעמדו להכרעה בתקופת המגפה וגם בשנים הבאות לאור השפעות לטווח ארוך של נגיף הקורונה.
וירוס קורונה (שאטרסטוק / creativeneko)

מה קורה אם אחד ההורים מתנגד לחיסון הילדים לנגיף קורונה  בגירושין?

בנוגע לחיסון נגד קורונה, יש דעות חלוקות בקרב הציבור לגבי נחיצות החיסון, יעילותו והיחס בין התועלת שבחיסון לבין החשש מתופעות לוואי של החיסון לטווח הקצר והארוך. עמדת משרד הבריאות בעניין החיסונים גובשה זה מכבר והיא ברורה וחד משמעית . כיום חיסון נגד קורונה לקטינים מעל גיל 12 הינו בטוח , תועלתו עולה על הסיכון הטמון בו , וישנה המלצה חד משמעית לחסן את כל הקטינים מעל גיל 12 ובקרוב ככל הנראה יתאפשר לחסן גם ילדים מתחת לגיל 12 . בבית המשפט המחוזי בתל אביב נקבע במסגרת עתירה על מחלוקת בחיסונים שיגרתיים, כי במקרה שבו אחד מההורים סבור שחיסון שגרתי המומלץ ע"י משרד הבריאות יגרום נזק לקטין , עליו להצטייד בחוות דעת רפואית שקובעת שאין לחסן את הקטין . במקרה של חיסון נגד קורונה, לא מדובר בחיסון שגרתי שכן מגפת הקורונה היא מגפה חדשה והחיסון אושר בהליך מזורז נוכח היקף התפשטות המגפה ונזקיה הקשים ברחבי העולם . עם זאת , נוכח עמדת משרד הבריאות בנוגע לחיסון זה שהינה חד משמעית , נקבע במספר החלטות בבתי המשפט כי הנטל להראות שנזקי החיסון עולים על תועלתו מוטל על מי שמתנגד לחיסון, ומכיוון שלא עמדו בנטל זה הוחלט לאפשר לחסן גם אם אחד ההורים מתנגד, כשבית המשפט גם מתחשב ברצונו של הקטין.

האם ניתן לצאת עם הילדים לחופשה בתקופת מגפת הקורונה אם אחד ההורים מתנגד?

בתי המשפט מכריעים בסוגיית עיכוב יציאה מהארץ של קטינים בהתאם לעיקרון טובת הילד, במקרה שבו טען האב, כי יש מקום לנהל את החיים גם בצל מגפת הקורונה כשביקש לטוס עם הילדים שאינם מחוסנים לחופשה בחו"ל לטענתו הנסיעה לאיי סיישל משמעותית לאור העובדה כי היא נערכת במסגרת חגיגות בר המצווה שיחגוג הבן, האם התנגדה לנסיעה ובית המשפט קבע שהוא מקבל את סירוב האם למתן אישור ליציאת הקטינים את הארץ לצרכי חופשה זאת בשל היות שני ההורים אפוטרופסיים טבעיים על הקטינים. עם זאת, ובהינתן השינויים התדירים המתרחשים, לרבות הנחיות עקב התפשטות נגיף הקורונה בארץ ובחו"ל, אין מניעה מהאב להגיש בקשה נוספת, בהתאם למצב הדברים סמוך למועד הנסיעה המתוכנן ולאחר הידברות בין ההורים. תוך התחשבות בהמלצות משרד הבריאות באותה עת.

כיצד משפיעה מגפת הקורונה על כושר ההשתכרות, שווי עסקים וחלוקת הרכוש בגירושין ?

ישנם בעלי מקצוע ותחומים רבים שהקורונה הרסה, למשל תחום התיירות, התעופה, מסעדות ואירועים רבי משתתפים. כושר השתכרות הוכר כנכס שהנו בר חלוקה בעת הגירושין במקרים שבהם ישנם פערים ביכולת ההשתכרות של הבעל והאישה ניתן לתבוע להתחשב בפערים בכושר ההשתכרות במסגרת חלוקת הרכוש כך שחלוקת הרכוש תתבצע באמצעות חלוקה לא שווה, כך שבית המשפט יכול לאזן את המצב הלא שיווני לטובת הצד החלש כלכלית באמצעות תשלומי איזון או קבלת חלק גדול יותר מהרכוש המשותף. כושר ההשתכרות נקבע על ידי מומחים כלכליים מטעם בית המשפט שעורכי חוות דעת בהתאם לנתוני העבר ומסמכים עדכניים, וכדי להוכיח אובדן של כושר ההשתכרות או בקורונה יש להציג ראיות ונתונים עדכניים. ישנם עסקים רבים שנסגרו, אך יש להניח כי חלקם ישובו לפעילות. בנוסף מכיוון שיש עלייה בכמות המובטלים, יש תחרות גדולה על כל מקום עבודה, חלק מהמעסיקים מבצעים הפחתות בשכר כדי לשרוד, כך שלעיתים מי שפוטר נאלץ להתפשר על משרה עם תנאי שכר נמוכים יותר מבעבר. יש להקפיד בהליכי גירושין להקפיד לבדוק היטב האם אכן מדובר בפגיעה אמיתית או האם מדובר בצעד משפטי כדי להשיג יתרונות כלכליים בהליכים. בפסיקת חלק מבתי המשפט נקבע כי שיטת הערכת שווי הנכסים על פי ערכם במועד הקרע שבו נפרדו הצדדים מבחינה כלכלית, היתה שיטה מתאימה לימים כתיקונם, אך נראית כשיטה שאינה מתאימה לימי קורונה. המשבר שפקד את העולם כולו הוא בגדר "כוח עליון" שלא ניתן היה לצפותו, ואף לא ניתן להתעלם ממנו. מטעם זה, שיטת הערכת "השווי ההוגן" של העסק, קרי "שווי השוק" שלו, היא השיטה המשקפת הלכה למעשה את שוויו כיום. בעניין זה טרם נאמרה המילה האחרונה וייתכן שינתנו פסיקות שונות בהתאם לנסיבות של כל מקרה.

וירוס קורונה (שאטרסטוק / creativeneko)
האם ניתן לעתור לבית המשפט להפחתת מזונות בשל מגפת הקורונה?

לא ניתן להתעלם ממגפת הקורונה והמשבר הכלכלי , במסגרתו קרסו עסקים רבים ופוטרו עובדים, למרות זאת בפסיקת בתי המשפט במסגרת תביעות להפחתת תשלומי מזונות נקבע כי אומנם מדובר במצב חריג אך זמני ולכן גם אם מתקבלת בקשה להפחתת מזונות, ההפחתה תהיה זמנית בלבד..

נכתב על ידי עורך דין נוטריון ומגשר תבור גולדמן, המתמחה בתחום הגירושין ודיני משפחה  ובעל ניסיון רב בתיקי גירושין מורכבים בתל אביב ובחיפה.

www.tavorlaw.co.il 

 

תבור גולדמן, עורך דין נוטריון ומגשר
עורך דין נוטריון ומגשר תבור גולדמן מנהל תיקי גירושין מורכבים בחיפה ו בתל אביב בדגש על יחס אישי וצמוד.עורך הדין נוטריון ומגשר תבור גולדמן עוסק משנת 2004 בתיקי גירושין מורכבים ודיני משפחה. בעל ניסיון ומיומנות רבה בניהול משא ומתן והליכי גישור במשפחה, הסכמי גירושין מורכבים, חלוקת רכוש הופעות בבתי משפט, בג"צ ובתי הדין הרבניים, עוסק בניהול תיקים רבי היקף בתחום דיני משפחה, גירושין, מקרקעין, מושבים וקיבוצים. מסוגלות הורית, הסכם ממון גישור, והכנת צוואות מורכבות בתל אביב ו בחיפה. עורך דין תבור גולדמן חבר מן המניין בלשכת עורכי-הדין בישראל משנת 2004, נוטריון בעברית ובאנגלית ומגשר משפחה מוסמך. בעל הסמכה לערוך ייפוי כח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי חוק. בעל תואר L.L.B בהצטיינות, במשפטים ולימודי מנהל עסקים וכלכלה, שירות צבאי כקצין ארגון רפואה ומפקד רפואה במילואים בדרגת רב סרן – קצין מצטיין. בן למשפחת מייסדים, מראשוני העלייה הראשונה מ-1882 בארץ ישראל. עורך דין תבור גולדמן בעל ניסיון מרשים בגירושין, בניהול משא ומתן, הסכמי גירושין מורכבים, חלוקת רכוש הופעות בבתי משפט ובתי הדין, עוסק בניהול תיקים רבי היקף בתחום דיני משפחה, גירושין, מקרקעין, מושבים וקיבוצים. מסוגלות הורית, הסכם ממון גישור, והכנת צוואות מורכבות בתל אביב ו בחיפה.נייד: 050-2040222דואר אלקטרוני: tavorlaw@gmail.com