גבר מקסים – על ספרה של אבירמה גולן "סימני חיים"

אלי ענבר הוא גבר מקסים. נשים באות אליו והוא הולך אחריהן. הוא לא מחליט. הוא רק לא יודע להגיד לא.

אלי ענבר הוא פרופסור לספרות. הוא כוכב אקדמיה שכובש את לב הסטודנטים ואת דמיונם ברעיונות ובכושר הנאום שלו. ולא רק את לבם, גם אני נכבשתי בקסמיו. המחברת הצליחה לחבב עלי את הגבר הזה, טיפוס שבדרך כלל אני ממהרת לבוז לו. בחייו האישיים הוא מתגלה כגבר שמובל על ידי אחרים, נשים הן אלה שמנהלות את חייו, ובראשן אמו הכריזמטית גרַסיה. הוא מתחתן קצת "בלי להתכוון" ולאט לאט נהרסים חיי הנישואים שלו, הוא מתבשם מכל אישה, שקוע במחשבה על הרעיונות שלו ועל העבודה. "תמיד-תמיד הוא בדיוק נמצא באמצע המאמר הכי חשוב שלו", מתלונן בנו. כל זה מתואר באופן כל כך אמין ועשיר שזה נוגע ללב.

הסיפור מסופר (להוציא החלק האחרון) מפי מספר כל יודע שנצמד לנקודת המבט של הגיבור הראשי. הוא מתפתח בו זמנית בצירי זמן שונים וחוטי הקשר ביניהם נטווים על ידי המחברת בעדינות ובאלגנטיות. היא עוברת ממשלב שפה אחת לאחרת בטבעיות, ומאפיינת את דמויותיה על ידי דיאלוגים אמינים. שפת הספר אותנטית וגמישה, היא משחזרת שפת דיבור, גם זו של גרסיה דוברת הלדינו, גם של תיקי הפסיכולוגית, וכל זאת בלי לפול לתוך פולקלוריזציה זולה.

הרעיונות בחקר הספרות על הידוע והנסתר בין הגיבור, המספר והקורא משתלבים היטב ונותנים לסיפור רובד נוסף. ההקבלה בין הספרות לחיים, המעגלים שנפגשים רק לפעמים, הוויכוח בין ספרות לפסיכולוגיה הסבו לי נחת ממש. תענוג. תודה רבה. איך מחלקי הפרסים פספסו את הספר הזה! זה לא בצדק, מגיע לו.

 

אבירמה גולן , סימני חיים, הספרייה החדשה, 2008.

לאתר של מירי ליטווק – סופרת זיכרונות – ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים היכנסו

לאתר הרשמי של הסופרת מירי ליטווק היכנסו 

 

 

 

 

 

 

 

 

מירי ליטווק - סופרת זכרונות
סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.