בעקבות הנסיך האדום/ אורה מורג

אורה מורג בספר חדש וחשוב מהסדרה ההיסטורית המשובחת שלה לבני הנוער והפעם – על אולימפיאדת מינכן. ספר מתח מרתק ומצמרר שלא יכולתי להניחו מידי עד הסוף המדהים.

בעקבות הנסיך האדום/ אורה מורג
סיפור לבני נוער
257 ע'
הוצאת "שוקן"
..

..
לעתים אני תוהה כמה יודע הדור הצעיר על מאורעות שחווה העם הזה בין המלחמות.
על פיגועים קשים ומנגד על מעשי גבורה של המוסד וצה"ל בכלל.
"בשונה ממלחמה, בעימות המוגבל עם טרור אין ההכרעה מושגת בשדה הקרב. טרור מתבצע ע"י מעטים, קלי רגליים וחמקמקים.. ללא מודיעין מדוייק קשה לפגוע באותם יחידים" (תת אלוף מיל' ד"ר אפרים לפיד, ע' 253)
בספר חשוב זה מספרת אורה מורג על הטבח הנורא באולימפיאדת מינכן 1972 בו נרצחו 11 ספורטאים שלנו ועל פעילותו המיוחדת של המודיעין הישראלי לאיתורם ולתפיסתם של כל מתכנני הטבח הנורא ההוא.

הספר מתחיל בתיאור אולימפיאדת ברלין בשנת 1936, בה היטלר היה ראש ממשלת גרמניה.
הנס ואביו מגיעים לצפות בתחרויות ועדים לניצחונו המזהיר של הרץ האמריקאי ג'סי אוונס
שהיטלר סרב ללחוץ את ידו מפני שהיה שחור, ואפילו נטש את המקום בכעס.
36 שנה לאחר מכן, בשנת 1972, עמדה להתקיים שוב אולימפיאדה בגרמניה, במינכן. זאת היתה אמורה להיות אולימפיאדת השמחה והאחווה, תיקון של האולימפיאדה הקודמת.

ושוב הגיע הנס לצפות בתחרויות והפעם עם בנו אריאל.
אך האולימפיאדה שחרטה על דגלה שלום ואחווה הפכה עבור ישראל לאולימפיאדת הדמים. שם נרצחו 11 ספורטאים ישראלים.
שמונה מחבלים חמושים, חברי ארגון "ספטמבר השחור" התגנבו למגורי הספורטאים בכפר האולימפי, תפסו אותם כבני ערובה ודרשו תמורתם את שחרורם של חבריהם הכלואים בארץ. אם לא תתמלא דרישתם, איימו, ירצחו בכל שעה בן ערובה אחד.
ראש הממשלה שאז, גב' גולדה מאיר, הודיעה ש"ישראל לא תשחרר אסירים ולא תכנס למשא ומתן עם מחבלים" (ע' 81)
"אם נכנע, אמרה גולדה, אף ישראלי לא יהיה מוגן בשום מקום בעולם" (ע' 82) וכינסה רמי דרג בצבא ובמוסד כדי לשלוח צוות חילוץ ישראלי לפעולה.
אך הגרמנים סירבו להניח לישראל לטפל בחוטפים בשטחם וטענו שהם יעשו זאת בעצמם. אך הם נכשלו והספורטאים נרצחו.
ועל כך הודיעה גולדה מאיר המזועזעת שכל מי שהשתתף בתכנון הטבח הזה, יחוסל. ואכן, לא שקטה עד שחוסל אחרון מתכני הטבח, עד שחוסל "הנסיך האדום" שהיה מבוקש מספר אחת של ישראל.

בסגנון רהוט ומרתק מתארת אורה מורג את פעולות החיפוש והאיתור של המחבלים ואת חיסולם.
חיסול מתכנני הטבח במינכן נוהל בדייקנות מופלאה, בעיתוי ובתזמון מדוייק ובזהירות מירבית שלא לפגוע בחפים מפשע – ויותר מזה שלא יפגעו הסוכנים והסוכנות הישראלים, עד שובם לארץ בשלום.
וגם אריאל, בנו של הנס השתתף בפעילות הזאת וקיבל תפקיד מפתח במשימת החיסול של עלי חסן סלאמה, הנקרא "הנסיך האדום", המבוקש מספר אחת בתכנון הטבח הנורא. האם יצליח?
בספר מתוארים גם מבצעים נועזים אחרים, ביניהם מבצע "סבנה" ו"אביב נעורים" וגם מבצע ה"קינדר טרנספורט" החילוץ הדרמטי של ילדים יהודים מגרמניה לפני פרוץ מלחמת העולם השניה.

ספר מרתק וחשוב מאוד.
..
על המחברת:
אורה מורג, סופרת לילדים ולנוער, היא כלת פרס זאב, פרס אקו"ם ופרס הספריות הציבוריות.
זהו הספר ה-21 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים שלה על-שם אחיה, טוביה מורג ז"ל.