ביטול משכנתא – יש דבר כזה? מתי אפשר לבטל הלוואת משכנתא ובאילו דרכים?

זקוקים למשכנתא שתתאים לכם לטווח הארוך? רוצים להחליף את המשכנתא שנלקחה לפני כמה שנים לטובת משכנתא שתתאים לצרכים שלכם באופן אישי?

ביטול משכנתא

הליך לקיחת המשכנתא הוא הליך מורכב ונוכח לקיחת ההלוואה לטווח הארוך של החיים יש בהחלט דברים שאי אפשר לפסוח עליהם ומצריכים מחשבה תחילה. כמו כן יש בהחלט מצביםאפשר לבטל את המשכנתא ועליהם רצינו לדון אתכם במאמר הבא.

מתי אפשר לבטל משכנתא ומה יידרש מכם לעשות לפני כן? כל המידע במאמר שיסייע לכם להבין את ענייני המשכנתא, מחשבון משכנתא, כלים נוספים ואיך זה עלול להשפיע גם על ביטוח המשכנתא.

מתי אפשר לבטל משכנתא ואילו מסמכים צריך להגיש לשם כך?

יש כמה וכמה מצבים שבהם יהיה אפשר לבטל משכנתא, אחד מהם קשור בפטירה של בעל המשכנתא. במסגרת קניית הריסק (ביטוח משכנתא) מגונן בעל המשכנתא על סביבתו בכך שהוא קונה ריסק במקרה מוות וחלילה בעת קרות המקרה יועבר ישירות מהביטוח אל הבנק.

כאמור, מרגע קרות מקרה הביטוח (פטירה) יועברו הכספים הנותרים בגין ההלוואה ישירות מחברת הביטוח אל הבנק במסגרת אחריות חברת הביטוח ובכך ייכנס לתוקף הליך הביטול.

ביטול משכנתא מחמת פטירה של אדם יצריך להגיש טופס בקשה מסודר ולצידו תעודת פטירה, סיבה של הפטירה – זאת כדי לשלול כי האדם חלילה נטל את חייו או אז הדבר מוחרג מטעם הביטוח. כמו כן לכל זה יש לצרף גם צילום תעודת זהות.

מקרה נוסף שמאפשר ביטול משכנתא היא הרצון שלו לגרור את המשכנתא לנכס חדש/ אחר או אז במקרה הנ"ל הבנק יחזיר את המסמכים ללווה וכך יימחק השעבוד הקיים ובגינו אושרה המשכנתא שנלקחה.

גם במצב של מחזור משכנתא לטובת משכנתא חדשה יהיה אפשר לבטל את קודמתה ולקיחת הלוואה בתנאים טובים וחדשים יותר.

כיצד משפיע הביטול של המשכנתא על הביטוח?

תנאי לקבלת המשכנתא הוא קניית הריסק (ביטוח משכנתא) האחראי הן על מקרי מוות והן על המבנה עצמו. (ביטוח חיים ומבנה).

במקרים מסוימים אפשר לרכוש את שני הביטוחים אבל אפשר לרכוש רק אחד מהם. את הרכישה מבצעים מול הבנק, חברת הביטוח וכד'.

כמו ביטול המשכנתא עצמה גם כאן ביטול הביטוח יתאפשר באמצעות פירעון חלקי של המשכנתא לפני מועד פירעון, במצב של מחזור ההלוואה הקיימת והחלפתה בחדשה או כאשר חלים שינויים במצב הבריאותי של הלווה.

מי יכול להגיש את בקשת ביטול המשכנתא?

בקשה לביטול בשל מחזור משכנתא תתבצע רק על ידי בעלי הזכויות של הנכס. עם זאת אם מדובר בבעל נכס שנפטר אזי ייכנסו לתמונה המוטבים הרשומים בפוליסה ועליהם תוטל המשימה להמציא את כל האישורים הנוגעים בדבר,

אם בעבר היה אפשר לבטל משכנתא דרך בנקאי שהרי היום אפשר לעשות זאת בקלות גם בשיטה המקוונת ובתנאי שכל המסמכים הנדרשים הושגו. עם זאת, חשוב לומר כי לא כל אחד רשאי לבצע הליכים אלו וכאן חשוב לפנות אל עורך דין שיכול לבצע את הפעולה בצורה שאף אחד מהצדדים לא ייפגע והדברים יתנהלו בצורה המהימנה והנכונה ביותר.

בסיכומו של דבר הליך של לקיחת משכנתא הוא הליך ארוך וכך גם תקופת ההחזרים ולכן, לא משנה מה סיבת הביטול, בשלבים המוקדמים מומלץ לפנות אל אדם עם ידע והבנה בתחום וכאן אנחנו נכנסים לתמונה.

זקוקים למשכנתא שתתאים לכם לטווח הארוך? רוצים להחליף את המשכנתא שנלקחה לפני כמה שנים לטובת משכנתא שתתאים לצרכים שלכם באופן אישי?

כדי שכל הדברים יסתדרו לרבות הביטול חשוב להיוועץ עוד בשלבים המוקדמים עם יועץ משכנתא בר סמכא שיסייע בכל שלב ושלב ובסופו של דבר יאפשר לכם את הבחירה הנכונה ביותר.