בחדר המתנה/ גיל אלוני

אני דורש להבין מה פשר הדבר הזה שעובר עלי כאן! כלומר בן אדם מת, עובר דרך מנהרה לבנה בוהקת, ללא שום משמר כבוד יש לציין, למרות שהיה אמור להיות כזה אבל לא היה כזה בפועל, אבל נשאיר את זה בצד לעת עתה, אחרי כן מגיע לחדר לבן בוהק ובו דלפק קבלה וגם פקיד קבלה, דבר שבהתחלה נראה מבטיח, אבל ככל שהזמן חולף הופך להיות יותר ויותר מטריח

 

"אני דורש להבין מה פשר הדבר הזה שעובר עלי כאן! כלומר בן אדם מת, עובר דרך מנהרה לבנה בוהקת, ללא שום משמר כבוד יש לציין, למרות שהיה אמור להיות כזה אבל לא היה כזה בפועל, אבל נשאיר את זה בצד לעת עתה, אחרי כן מגיע לחדר לבן בוהק ובו דלפק קבלה וגם פקיד קבלה, דבר שבהתחלה נראה מבטיח, אבל ככל שהזמן חולף הופך להיות יותר ויותר מטריח, בטח עם התור הדמיוני הזה שאני נאלץ להמתין בתוכו, אף כי אין שום מת אחר כאן בסביבה, בחדר ההמתנה הזה יש שתי דלתות, מכל אחת מהן בוקע אור שונה ועל כל אחת מהן איקונין המרמז גם למטומטם שבאורחי חדר ההמתנה מה נמצא מאחורי כל אחת מהן…וזה  מתאים באופן מחשיד למדי לאמונה הרווחת בעולם החיים שאחרי שמתים אז האנשים שהיו טובים בחייהם מגיעים לגן עדו, שם הם נהנים מחיי נצח של עינוגים…."

ספרו של גיל אלוני מתחיל מרגע מותו של גיבור הספר, אדמונד, בו הוא מתאר את תהליך ההליכה במנהרה ועד ההגעה לחדר המתנה, בו הפקיד אמור לחרוץ את גורלו כמת לגיהינום או גן עדן. או שלא.

בזמן ההמתנה, מחשבות על מה שהשאיר מאחור ומה שעבר בחייו, מציפים אותו ואת הקורא. כל מה שהוא רק רוצה זה לסיים את הבירוקרטיה ולעבור לשלב הבא.

ומהו אותו השלב לאחר שהפקיד יסיים את הכנת הניירת?

 

בספרו של אלוני יש סאטירה על משמעות החיים. מהי המשמעות של חיינו? מה שכרנו ועונשנו שמכתיב בעצם את התנהלותנו? האם באמת רשעים יענשו וצדיקים יתוגמלו? ואם אין שכר ועונש, מה היא בעצם המשמעות של כל ההתנהלות שלנו?

הפקיד הבירוקרטי בספרו יחד עם הסחבת האינסופית, המטריפה את המת, מזכירים לנו את סיפוריו של קפקא.

הספר כתוב בצורה כזו, שבה הקורא לוקח חלק, כמעט פעיל, בתהליך מורט העצבים של המת בחדר ההמתנה. כל מה שהקורא רוצה, כמו המת, זה שהפקיד יתפנה מעיסוקיו הבירוקרטים ויקדם את התהליך לשלב הבא. גם אנו הקוראים חווים את התסכול והייאוש. ולבסוף גם אכזבה…

 

גיל אלוני הוא פסיכולוג חברתי-תעסוקתי ויועץ פילוסופי. בחדר ההמתנה הוא ספרו הראשון.

 

מאחלת לכם קריאה מהנה!

 

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)