תיאטרון הבימה מעלה מחדש את בוסתן ספרדי 2021

בוסתן ספרדי המחזה האגדי שכתב יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל, פוליטיקאי, דיפלומט, איש חינוך ורוח, הועלה לראשונה בשנת 1969 בתיאטרון בימות, בבימויו של יוסף מילוא.

התיאטרון חוזר לחיים אחרי הקורונה: הצגות חדשות ומומלצות ל-2021
התיאטרון חוזר לחיים אחרי הקורונה: הצגות חדשות ומומלצות ל-2021

את ההפקה השנייה של המחזה לקח על עצמו תיאטרון הבימה, שנושא את הלפיד יותר מעשרים שנה – מאז שנת 1998.

כיום מדובר בהצגה הוותיקה ביותר שרצה בתיאטרון. יעקב כהן, למשל, ממשיך לגלם את התפקיד של מושון – המספר החוזר אל שכונת ילדותו והמוביל את הצופים בין רחובותיה, טיפוסיה, מסורותיה והדרמות שבה. לצדו מופיעים על הבמה כוכבים כמו גיא זו-ארץ, גלית גיאת ועוד.

אחת המטרות של המחזה בזמנו היתה להעלות את קרנן של עדות המזרח בישראל בתקופה שהתרבות המזרחית דוכאה ולא ניתן לה כמעט ביטוי במיינסטרים הישראלי. כפי שאמר נבון עצמו בראיון לאלי אשד:

"היו שם סיפורים ודיאלוגים… ודיבור על העולם, ועל ספרדים ואשכנזים, ונישואין מעורבים, ועל המנהגים של אלה ואלה – כשהמסר היה: 'כשמתחתנים מעורב – הסלטים המעורבים טעימים בסוף'. זאת היתה פריצה, הפעם הראשונה שהעלו על הבמה משהו מתרבות יהודי ספרד".

המחזמר בוסתן ספרדי, בנוי כקולאז' המשלב סיפורים משנות ה-30 של המאה הקודמת בשכונה הספרדית אוהל משה בירושלים לבין שירי קודש וחול, הלקוחים מתוך "ספר הרומנסות" ומ"האנתולוגיה לחזנות ספרדית" מאת המלחין, האתנולוג והזמר יצחק לוי.

מאת: יצחק נבון
בימוי: צדי צרפתי

שחקנים: רוני דלומי, חני נחמיאס, פיני קידרון, גל גולדשטיין, שחר רז, מתן שביט, יובל שלומוביץ, רותי לנדאו, שפי מרציאנו, מיקי פלג-רוטשטיין, אורי הוכמן, שמוליק כהן, הילה שלו, גל שטרית, רונית אפל, ניל משען, טל מוסרי, אברהם סלקטר, רוברטו פולק, שירן הוברמן