בדיקת עיוורון צבעים

עיוורון צבעים הוא מצב שבו אדם מסוים אינו מסוגל להבחין בין צבעים שונים, בתנאים בהם אדם אחר, חסר הליקוי הזה, מסוגל להבחין בהם ללא כל קושי. ברור לגמרי, כי אין מטרת בדיקת עיוורון צבעים להקשות על האדם… המשיכו לקרוא

עיוורון צבעים הוא מצב שבו אדם מסוים אינו מסוגל להבחין בין צבעים שונים, בתנאים בהם אדם אחר, חסר הליקוי הזה, מסוגל להבחין בהם ללא כל קושי. ברור לגמרי, כי אין מטרת בדיקת עיוורון צבעים להקשות על האדם, אלא לזהות ליקויים או בעיות בראיה, ולכן, בדיקות עיוורון צבעים תתבצענה בתנאים האופטימליים ביותר הקיימים לביצוע בדיקת ראיה, ללא הערמת מכשולים (כמו סביבה חשוכה), מצד אחד, ומצד שני, היא גם לא תעגל פינות ותעניק "הנחות" לנבדק הלוקה ביכולת אבחנת הצבעים שלו.

 

בדיקת עיוורון צבעים – מה היא, בעצם, בודקת?

כאמור, עיוורון צבעים מתמקד ביכולתם הלקויה של האדם הבוגר או הילד להבחין בין צבעים שונים. את עיוורון הצבעים ניתן לחלק, באופן סכמטי, לשלושה סוגים עיקריים:

על פי "רמת" עיוורון הצבעים – בקטגוריה זו נמצא את החלוקה בין אנשים הלוקים בעיוורון צבעים חלקי, ולעומתם, אלה שלוקים בעיוורון צבעים מלא. עיוורון הצבעים החלקי נחשב לסוג עיוורון הצבעים השכיח ביותר. נבדק במצב זה יתקשה להבחין בין צבעים ספציפיים (ויתבלבל, למשל, בין גוונים שונים של אדום לגוונים שונים של ירוק). מאידך, האדם לא יתקשה באבחון של צבעים אחרים (כמו כחול, כתום או צהוב). עיוורון הצבעים החלקי נחשב לעיוורון צבעים נפוץ ומופיע, בשכיחות גבוהה יותר, אצל גברים מאשר אצל נשים., לעומתו, עיוורון הצבעים המלא נחשב למצב שאינו שכיח, ובמקרה כזה, הנבדק יראה את העולם כשהוא צבוע בגווני לבן / שחור / אפור. אנשים במצב זה, יסבלו, לרוב, גם מריצוד עיני ומראיה לקויה.

על פי מועד הופעת הבעיה – בקטגוריה זו נמצא את עיוורון הצבעים המולד ומולו — עיוורון הצבעים הנרכש. למרות שעיוורון הצבעים המולד מקורו בבעיה גנטית והתינוק נולד עימו, לעיתים קרובות, עיוורי הצבעים מלידה (בעיקר – הללו אשר סובלים רק באופן חלקי מעיוורון הצבעים), הופכים למודעים לבעיה רק בשלבים מאוחרים יותר, לדוגמה, ביצוע בדיקות עיוורון צבעים במסגרת מבחני מיון לפני הגיוס. עיוורון הצבעים הנרכש עשוי להתרחש מסיבות פיזיולוגיות לא מעטות, ביניהן – דלקות, מחלות עיניים וכן הלאה.

 

בחלק מהמקרים, עיוורון צבעים עשוי להופיע כתופעה בלבדית, במקרים אחרים, הוא עשוי להיות מלווה בבעיות עיניים נוספות. אבל, בכל אחד מהמקרים שאותם הזכרנו, בדיקות עיוורון צבעים עשויות לאבחן את הבעיה ולפתוח את הדרך לחיפוש פתרון הולם.