בדיקת עיוורון צבעים – מה חשוב לדעת לפני

מאמר ששפוך אור וידע על תחום בדיקת עיוורון הצבעים >> עיוורון צבעים הינו מצב אשר הלוקה בו אינו רואה צבעים כפי שאנו רגילים לראות. לקות זו מתבטאת בעיקר בחוסר אבחנה בין צבעים מסוימים ואף בגוונים שונים, בעיקר בקשת צבעי האדום עד הירוק, והכחול עד הצהוב. למרות הסברה הרווחת, הגורסת שעיוורי צבעים רואים רק בצבעי שחור-לבן…

עיוורון צבעים הינו מצב אשר הלוקה בו אינו רואה צבעים כפי שאנו רגילים לראות. לקות זו מתבטאת בעיקר בחוסר אבחנה בין צבעים מסוימים ואף בגוונים שונים, בעיקר בקשת צבעי האדום עד הירוק, והכחול עד הצהוב. למרות הסברה הרווחת, הגורסת שעיוורי צבעים רואים רק בצבעי שחור-לבן, מצב זה הינו נדיר מאד, והעובדה היא כי ישנן דרגות שונות של עיוורון צבעים, כאשר במקרה החמור ביותר יראה האדם את העולם בצבעי אפור ובמקרה הקל הוא לא יבחין בין גווני הצבעים השונים. בכל מקרה עיוורון צבעים יופיע בשתי העיניים, והינו תופעה מולדת או נרכשת במהלך החיים. כדי לוודא מקרים אלה, יש לבצע בדיקת עיוורון צבעים, אשר הינה בדיקה פשוטה וקלה לביצוע.

מתי כדאי לעבור בדיקת עיוורון צבעים?

בדיקת עיוורון צבעים אינה חובה או מומלצת באופן גורף. במקרים קלים של עיוורון צבעים, לא בטוח שהאדם אף יהיה מודע לכך. מעבר לכך, עיוורון צבעים הקיים בדרגת חומרה קלה אינו פוגע בחדות הראייה, כך שאין סיכון במקרה שלא תיעשה בדיקה. עם זאת, הורים רבים מעוניינים לבצע בדיקה עצמית לילדיהם, בעיקר כדי לוודא שהילד יכול לשיים את הצבעים השונים, ומבוגרים שונים נדרשים לבדיקה כדי לבצע עבודות שונות. שמה של הבדיקה העצמית לווידוא עיוורון צבעים הוא אישיהרה, על שם רופא העיניים היפני אשר פיתח את הבדיקה. הבדיקה הינה פשוטה, ונמצאת ברחבי רשת האינטרנט, כך שהיא נגישה מאד. הבדיקה כוללת את הדרישה לזהות מספר המודפס בין נקודות צבעוניות.

בדיקת עיוורון צבעים אצל מאיר עיניים

קיימות עוד בדיקות עיוורון צבעים נוספות אשר נעשות באופטיקת מאיר עיניים. אחת הבדיקות הללו היא Farnsworth D-15 Dichotomous Color vision test אשר בה יש לסדר כפתורים על פי הצבעים שלהם. יתרון הבדיקה הזו על פני הבדיקות הקיימות ברשת הוא שאפשר להעלות על ליקויים אשר הינם בדרגת חומרה בינונית עד קשה. עם זאת, ישנה סבירות כי ליקויים קלים יותר לא יוכלו להתגלות בבדיקה זו. למרות חסרון זה, בדיקה זו נחשבת למהימנה יותר, בהשוואה לבדיקת אישיהרה, ולכן היא משמשת גורמים צבאיים אשר יהיו מעוניינים לקבוע התאמת מועמד לקורסים הצבאיים השונים, כמו למשל קורס טייס. בדיקת עיוורון צבעים נוספת הנעשית אצלנו היא HRR (Hardy Rand and Rittler) . בדיקה זו דומה במהותה לבדיקת אישיהרה, אולם מכיוון שיש לזהות בה צורות ולא מספרים, היא יכולה להתאים יותר לילדים.

למה חשוב לבצע בדיקת עיוורון צבעים באופטיקה מנוסה?

תאורה מיוחדת וספציפית הינה תנאי חשוב לביצוע בדיקת עיוורון צבעים. כך שכאשר הבדיקות נעשות באופטיקה המנוסה בכך, הן נעשות תחת תאורה תקנית ונכונה. תאורה הינה קריטית לביצוע הבדיקות כדי שהנבדק יוכל לראות ולוודא את הצבעים באור הנכון. בדיקת עיוורון צבעים הנעשית במאיר עיניים נעשית תוך שימוש בתא תאורה ייעודי, ולכן היא המהימנה ביותר הקיימת. עובדה זו הינה משמעותית במיוחד עבור אותם אנשים המרגישים כי הם מופלים על רקע עיוורון צבעים. אם הבדיקה שנעשתה להם אינה יכולה להיחשב תקנית או מהימנה, אזי גורלם נקבע ללא ביסוס מספק.

האם צריך הכנה מוקדמת לפני בדיקת עיוורון צבעים?

אין שום צורך בהכנה מוקדמת לפני בדיקת עיוורון צבעים, מלבד למצוא את המקום הנכון לבצעה. אצלנו, באופטיקת מאיר עיניים, תוכלו להיות בטוחים כי התוצאות שייתקבלו יהיו מהימנות ומקובלות על הגופים השונים שנדרשים לכך, מכיוון, שכאמור, אנו מבצעים את הבדיקות על פי התקנים המיוחדים והידע הרב המצוי אצלנו.