בבקעת בית הכרם בגליל כבר ביקרתם? קבלו הצעה למסלול יום משולב טבע וקולינריה

הטיול מתחיל במקטע יפה וקצר של נחל צלמון, השוצף מים בימים אלו, ממשיך לכפר ראמה למסעדה מומלצת, חולף על כרמיאל לכיוון צורית-גילון לתצפית נוף מדהימה ומסתיים במחלבת הנוקד עטורת הפרסים הנחשבים בצרפת. וגם…פסטיבל קולינרי "בא לי גליל" שייתקיים בסוף מרץ יהיה סיבה מצוינת נוספת לעלות הגלילה.

נחל צלמון. צילום: רשות שמורות הטבע והגנים

בקעת בית הכרם או בשמה התיירותי "ארץ כרמי הזית", היא הבקעה החוצצת בין הגליל העליון לגליל התחתון. מקור שמה הוא בכרמי הזיתים הרבים המעטרים אותה. ביקור באזור הגלילי הירוק הזה העמוס פרחים השנה, מזמן אין סוף הזדמנויות ואפשרויות בילוי בו. כאן ניתן לשלב בין טבע להיסטוריה, בין קולינריה לתרבות. הנה הצעה ליום טיול צפוני קליל שיש בו טעימות מכל דבר.

נחל צלמון

ניסע בכביש 804 (שבין ראמה לעראבה) ונחנה ע"פ השלט המורה אל הנחל. בהליכה של כמה מאות מטרים, בין טחנות הקמח העתיקות והבוסתנים, נצפה בנחל המוליך את מימיו מהר מירון הגשום אל הכנרת.

בנחל צלמון המים זורמים בכל ימות השנה. בעברו הגיאולוגי זרם נחל צלמון בבקעת חנניה לכיוון מערב. עם היווצרות שבר פקיעין והתרוממות החלק המזרחי של בקעת בית הכרם החל נחל צלמון לזרום דרומה לאורך קו השבר, וקטע הנחל שבתחום גן לאומי צלמון עובר בתוך השבר ממש. השבר קטע את רכס שגור לשניים – הר כמון ממערב והר חוזה ממזרח, ובקטע זה נחשפים בנחל סלעי קירטון וחוואר, שמהם בוקעים עינות צלמון. לאורך הנחל פזורות 14 טחנות קמח, מרובן נותרו רק שרידים. חלק מהטחנות עדיין נראות בשטח, ויש מהן שפעלו עד לשנת 1948. טחנות הקמח נקראו לרוב על שם הישוב שהשתמש בהם, כך אנו יכולים למצוא את טחנת א-סאג'וריה על שם הישוב סאג'ור וכן את טחנת א-ארמיה על שם הכפר א-ראמה. ואכן, הטחנה הראשונה שבה נפגוש היא שרידי טחנת הקמח ראמייה, שהייתה שייכת לתושב הכפר ראמה. מכאן השביל יורד בגדה השמאלית של הנחל ומגיע לעץ חרוב גדול בעל גזע מרשים, שלרגליו אפשר לנוח. כ-30 מ' מאחורי עץ החרוב נמצא מערה קמורת תקרה ובתוכה חצובים שלושה כוכים גדולים. בהמשך הדרך, בצידו המזרחי של האפיק, נראים קטעים של אמת מים העוברת על גשרונים. האמה הובילה מים לטחנות הקמח שפעלו בנחל. כשהשביל מגיע למקום בו הנחל יוצר שתי בריכות רדודות ויפות כדאי להתבונן בגדתן הימנית. כאן צומחת חורשה של כ-15 עצים גבוהים, בעלי גזעים מחוספסים. אלה הם עצי בוקיצה (אולמוס) שעירה, עץ בר נדיר בישראל. במדרון המסולע הסמוך אליהם פורח באביב צמח נדיר אף הוא – מישויה פעמונית.

שרידי טחנות הקמח בנחל צלמון. צילום שרה פלד

חשוב לדעת!

  • לשבים ברגל לנקודת המוצא, אנא חזרו בנחל ולא לצד הכביש. ההליכה לצד הכביש מסוכנת מאוד!
  • אין לשתות ממי הנחל והמעיינות ואין לרחוץ בהם.
  •  אנא, כבדו את רכוש החקלאים ואת שדותיהם.

כפר ראמה

מכאן נצפין מעט אל הגרעין העתיק של כפר ראמה, התלוי על המצוק שבין הגליל העליון לתחתון. כפר ראמה, כפר ציורי עם סמטאות מרהיבות בגרעין העתיק. שמו של הכפר מתגלגל לאורך היסטוריה בת 3,000 שנה, עוד מתקופת ההתנחלות (רמת נפתלי), חולף על פני כל התקופות ההיסטוריות שעיצבו את הארץ והשאירו ירושה ארכיאולוגית עשירה המקשטת עבורנו סיור חוויתי בכפר העתיק עם נגיעות היסטוריות, ארכיאולוגיות, תרבות, תעשייה מסורתית, יין ועוד.
מיקומו הגיאוגרפי של הכפר, מתאפיין בריבוי מעיינות שחלקם פעיל עד היום, ומכאן משמעות השם בערבית "ראמה" = מקווה מים בנוסף להיותו קיים על קו פרשת המים הארצית.

כדאי לנצל את ההזדמנות ולסעוד במסעדת אלסובאט החבויה בין סימטאות הכפר. המסעדה היא מעין שילוב של המטבח המזרחי והאיטלקי. בעל המסעדה הוא מוויס חוסאם, לשעבר הבעלים של "אחוזת שולמית" הותיקה מראש פינה, שהעתיק אותה לאחרונה לכאן, לבית עתיק בן למעלה ממאה שנה ששוחזר תוך שימור מוקפד. במסעדה תפריט חורפי הכולל גם מרק ערמונים, ריזוטו עם פטריות וערמונים, מסאחן עוף, פסטות מעולות ויין חם ומתובל לקראת החג.

צילום באדיבות המסעדה

רכס צורית-גילון: מצפור מיכל

נסיעה קצרה מערבה, מצידה השני של כרמיאל, מעפילים ברכב אל מרומי רכס צורית-גילון. הפרשי הגובה בין הגליל התחתון למישור החוף הצפוני מספקים שלל תצפיות מרהיבות. אחת מהן, היא מצפור מיכל שביישוב גילון. מהמצפור נשקף נוף פנורמי מדהים של הכרמל הנושק לים מדרום מערב לנו בואכה הקריות ועמק עכו ועד לגליל המערבי בצפון. מדרום לנו נוכל לראות את רכס הרי יטבת ובראשו הר עצמון ואת נחל חילזון המתפתל ממש לרגלינו.

על הר גילון, המתנשא מעל למישור חוף הגליל, הוקמו בראשית שנות השמונים היישובים הקהילתיים צורית וגילון, כחלק מתכנית המצפים. המצפור הוקם לפני כשנתיים לזכרה של מיכל זוהר, אשר גדלה והתחנכה בגילון ולאחר מכן שירתה כקצינת קישור בחטיבה 7. ביום ד' בכסלו התשע"א (11/11/10), בדרכה הביתה משירותה הצבאי נהרגה מיכל בתאונת דרכים מכוונת בעת שעמדה בתחנת האוטובוס בעכו. משפחת זוהר, אשר ראתה לנגד את עיניה את ביטויו של טשרניחובסקי "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו", בחרה להנציח את זכרה בהקמת מצפור הצופה אל מרחבי נוף ילדותה. המצפור בנוי ממסלעות המסודרות בצורת אמפיתיאטרון הפונה לנוף, בסמוך לו פינת נופש ומנוחה ואפילו פינת פויקה לשימוש חופשי. מהמצפור יוצאים מספר שבילי הליכה ואופניים הסובבים את גילון. אוהבי הלכת יוכלו לנצל את ימי השמש החורפיים למסלול מעגלי יפהפה בשביל "יהי שלום".

איך מגיעים: בצומת אחיהוד נפנה מזרחה בכביש 85 לכיוון כרמיאל ולאחר כששה ק"מ נפנה ימינה ברמזור לכיוון הישובים צורית וגילון. נחלוף על פני הכניסה הראשונה לגילון ונמשיך כ1.5 ק"מ עד לשער הכניסה הצהוב. מיד לאחר השער נפנה ימינה בכניסה לגילון ולאחר 300 מטר נפנה שוב ימינה לרח' אלמוג. ניסע מעט ונפנה שמאלה לרחוב גרניט, נתעקל עם הכביש ימינה ומיד לאחר מכן נחנה את הרכב בצד שמאל ונרד במדרגות היורדות לעבר המצפור.

עוד בסביבה: בפארק הסלעים שבסמוך לכיסרא תוכלו לטייל בתוך מלאכת הפיסול של הטבע ולהפעיל את הדמיון.

מצפור מיכל. צילום: שרה פלד

מחלבת הנוקד שבישוב גילון: גבינות בוטיק שזכו לפרסים בתחרויות נודעות בצרפת

מחלבת הבוטיק הנוקד מתמחה בייצור גבינות עיזים וכבשים קשות, בשיטה מסורתית בשילוב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים וללא חומרים משמרים. את החווה הגלילית הקים בשנת 1981 דני ברזילי, לאחר שעזב את עיסוקו בתעשייה האווירית. בשנת 1996 הקים את המחלבה וכעת הוא חבר ב"גילדת הגבנים" העולמית. אנשי החווה יוצאים להשתלמויות בצרפת ואיטליה בכל שנה ובמחלבה מועברות סדנאות בתחום. דני השתתף בשיא גינס בשולחן הגבינות הכי גדול בעולם וביוני 2019 זכה במדליות זהב וכסף בתחרות הגבינות העולמית בטור שבצרפת. צמוד למחלבה קיים מרכז מבקרים. מוזמנים ליהנות מחוויית טעמים ייחודיים ומפתיעים ממגוון הגבינות שזכו בתחרויות, והכל מיוחד, טעים וגם…כשר.

איך מגיעים: המחלבה נמצאת בתוך הישוב גילון. וויז "מחלבת הנוקד גילון"

פסטיבל בא לי גליל: שני סופי שבוע חמישי עד שבת 24-26.3 |  31.3-2.4

אשכול בית הכרם מאגד בתוכו שמונה רשויות: כרמיאל, משגב, מג'ד אל כרום, ראמה, נחף, דיר אל אסד וסאג'ור. אוכלוסיית האשכול מעורבת ומובילה דו קיום בין מגזרים החיים יחד זה לצד זה ומקדמים עסקים, תיירות, תרבות ועוד. האשכול מאופיין בקהילות מגוונות, דתות שונות וצורות חיים שונות: כפרים, ערים, מושבים, ישובים קהילתיים וקיבוצים ובכל ישוב רקמה אנושית, פסיפס דמויות וסיפורי חיים מרתקים.

את האביב באשכול בית הכרם יפתח לראשונה השנה פסטיבל קולינריה ייחודי שידגיש ויחשוף את העושר הקיים בחבל ארץ זה, אותו לא רבים מכירים, בפסטיבל 'בא לי גליל'  – אביב קולינרי בבית הכרם.

עלות? מרבית הפעילויות ללא תשלום, חלק מהסדנאות בתשלום מסובסד ובהרשמה מראש. 

הפסטיבל הראשון מסוגו באזור יתקיים במהלך שני סופי שבוע ארוכים, מחמישי עד שבת ויחשוף בפני חובבי הקולינריה והטיולים את האזור המאגד בתוכו תרבויות אוכל וקולינריה שונות ומגוונות, בתי אוכל, דמויות מרתקות, מסלולי טיול, סדנאות בישול וליקוט, מחלבות, יקבים, אטרקציות – והכל אל מול נוף גלילי עוצר נשימה.

בימי הפסטיבל יתקיימו סיורי ליקוט ותרבות, בתים מארחים, סדנאות בישול עם שפים ואנשי קולינריה מוכרים ביניהם השף עומר אלוואן, מוזנה בשרה, אהוד סוריאנו- מומחה שמן זית, לצד הדגמות, הרצאות וימי שוק ססגוניים. בפסטיבל יושם דגש על כרמי הזיתים העתיקים ושמן הזית המשובח המאפיינים את האשכול.

קרדיט תמונה ראשית: נחל צלמון. צילום: רשות שמורות הטבע והגנים