באמצע החיים

שינוי קריירה הוא הזדמנות להתחלה חדשה, מימוש מאוויים ושחרור רצונות שהודחקו. אז למה אנו חוששות ממנו?

23/11/2010
נטע-המרכז לפיתוח קריירה netta קבלו עדכונים מנטע
  • RSS
» אל תחששו לבחור מחדש

>> מאת אורלי צדוק

רינה מיואשת. היא קמה בבוקר לשיגרה לא מספקת. כמה עוד תדחיק? עד מתי תמשיך להתעלם מהתחושה של עמידה במקום? חוסר התפתחות? חוסר עניין? הכל רגיל, מוכר, לא מרגש. שנים ארוכות מקום העבודה סיפק אותה –  בוס נוח, חברה נעימה, שעות שהתאימו לגידול הילדים. אך הדברים השתנו. הילדים גדלו, הם צריכים אותה פחות ויש לה יותר זמן לעצמה, לקריירה. רינה מבינה שהגיע הזמן שלה לעשות שינוי.

כוח הרצון

רבות מאיתנו חשות צורך בשינוי והתחדשות באמצע החיים. עולים בנו קולות של חוסר שביעות רצון, שאלות אודות בחירות שעשינו, ובחירות שלא עשינו, או דרכים שלא הלכנו בהן. קולות שלא ניתן עוד להשתיק, שאלות שלא ניתן עוד להדחיק.

הרצון בשינוי – מה מביא לכך ולמה דווקא עכשיו?

בשנות ה-30 לחיינו, אנו עמלות להשיג את הביטחון, את היציבות. לסמן "V" על המשימות המצופות מאיתנו – לימודים, קריירה, זוגיות ומשפחה. בשנים אלה רובנו נמצאות בשלב "ההתיישבות" האינטנסיבי של זוגות צעירים – דירה, רכב משפחתי, לידות וגידול פעוטות.

בהדרגה, אחרי גיל 40, אנו מתחילות להרגיש כבר מיושבות. מסודרות. בעלות ניסיון חיים ובעיקר מכירות את עצמנו טוב יותר. אנחנו עושות את מה שצריך – מקפצות בין משפחה לעבודה, הורים, ילדים, מטלות ותפקידים. לצד כל אלה גם צברנו ידע, ניסיון, הכרות עם עצמנו, עם מה עושה לנו טוב ומה לא.

אזור הנוחות

לכאורה אנו מצויות באזור הנוחות שלנו, ועם זאת, לא כ"כ נוח לנו. נוצרת תחושה של עמידה במקום, שגרה וחזרתיות. אבל כשהרצון לשינוי מבצבץ, אנחנו לרוב מדחיקות אותו. מי צריכה עכשיו את כאב הראש הזה? הפחד משינוי משתיק את הקולות.

החשש מאובדן הנוחות שבעולם המוכר, הפחד מאיבוד הקיים לטובת הלא נודע. היציאה מעולם זה עשויה להפגיש אותנו עם החסרונות שזה זמן רב הצלחנו לעמעם. קיים פחד מפני הקשיים שבדרך, או הכישלון שאנו עשויות לחוות. לעיתים קיים חשש מחוסר תמיכה של הסביבה, והתנגדות של היקרים לנו לתהליך של שינוי וחוסר ודאות, שודאי ישפיע גם עליהם. בסופו של דבר, קיים החשש שמדובר בהזדמנות האחרונה, ואם ניכשל - לא יוותר לנו דבר.

ביטוי עצמי

במקביל לחששות, גם הקולות מתחזקים. זוהי תופעה טבעית, שלב בהתפתחות. בצעירותנו, רובנו מחפשות חוויות, בוחנות גבולות, הרפתקאות, התפתחות (טיול, החלפת בני זוג, התנסויות). בהמשך, אנחנו מחפשות את הביטחון, היציבות, בניית הבסיס והשייכות (קריירה, משפחה) ומשהשגנו כל זאת, שוב עולה רצון בשינוי, תנועה, חידוש.

ביטויי השינוי –  האם שינוי יכול להתבטא במגוון תחומי חיים?

אצל רבות מאיתנו השינוי המתבקש יגיע דווקא בתחום הקריירה. את הילדים לא נחליף, וייתכן שגם נעים וטוב בזוגיות, אך הקריירה היא המקום שלנו, המרחב למימוש אישי. זה המקום לצמיחה, סיפוק וביטוי עצמי, ומשם יכול גם לבוא השינוי.

לבחור מחדש

שינוי קריירה הוא הזדמנות להתחלה חדשה, התפתחות לכיוון אחר, מימוש מאוויים ושחרור רצונות שהודחקו.

המרכז לפיתוח קריירה בנטע מזמין נשים, הרוצות לעשות שינוי, למסע קצר ומשמעותי. אנו מזמינות אותך להתבונן בעצמך ובקריירה שלך, לקחת פסק זמן ולשאול את עצמך בזמן אמת -  מה את רוצה לשמר ומה לשנות? אילו חלומות מחכים למימוש? אילו צרכים טרם סופקו? כל זאת, במסגרת קבוצה מצומצמת של נשים המתמודדות עם סוגיות דומות, ובהנחיית שתי פסיכולוגיות תעסוקתיות בכירות ומנוסות, המלוות נשים בתהליכי שינוי באמצע החיים. בסדרת מפגשים אישיים וקבוצתיים תוכלי לערוך בירור, לקבל החלטות ולצאת לדרך חדשה.

ונחזור לרינה-

היא החליטה שזה הזמן שלה לבחור מחדש. בתהליך אישי וקבוצתי שעברה, היא הבינה שאינה רוצה לוותר על העיסוק ביופי וביצירה אסתטית, אך בעבודתה כמעצבת גרפית חסרה לה העצמאות, התנועה, הקשר עם החוץ. היא מאסה בישיבה מול מחשב ובעבודה בסביבה גברית. רינה בחרה בהום סטיילינג וכיום היא נמצאת בשלבים הראשונים של הקריירה החדשה שלה, והיא מאושרת לקום בבוקר.

>> אורלי צדוק היא פסיכולוגית תעסוקתית מומחית ומדריכה. מנחה סדנאות של שינוי קריירה וגיבוש זהות תעסוקתית בנטע. מטפלת ומנהלת מכון ייעוץ

לבלוג 'נטע - המרכז לפיתוח קריירה'

לפרטים אודות הקורס

טל': 09-9587534

אתר: www.netta.org.il

צילום:

http://www.flickr.com/photos/quinnanya/

http://www.flickr.com/photos/feargal/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה