אתונה אהובתי – המלצות חמות מהלנופילית מושבעת

זה מאוד יפה מצידי שסיפרתי לכם כמה נהניתי באתונה, אבל גם לכם מגיע ליהנות, לא ככה? קבלו כמה המלצות, בקטנה, וסעו לבלות.

יש המון חומר ברשת על אתונה. אתרים שלמים מוקדשים רק לה, בעברית ובאנגלית; כתבות ומאמרים, קבוצות פייסבוק, בלוגים של הלנופילים מושבעים. ובכל זאת, אם תשאלו את רוב חבריכם "מהו היעד הבא שלכם לסופ"ש", קרוב לודאי שמעטים בלבד יזכירו את מולדת הדמוקרטיה והפילוסופיה המערבית כיעד הנחשק הבא שלהם. אני יכולה להבין אותם: אתונה, ממבט ראשון, אינה יפה, וזה בלשון המעטה. צריך להקדיש לה לפחות כמה שעות ולהסתובב במקומות שמרחיבים את הלב, ואז היא נפתחת כמו פרח יפהפה בתוך גינה מוזנחת, והלב מתרחב עוד יותר.

אני אוהבת את אתונה מהסתו ועד האביב

 יש בה יותר ימי שמש מגשם, וגם כשהיא קרה ואף קפואה בחורף, יש בה את היכולת המופלאה לחמם את הלב ואת הרגליים. בקיץ, לעומת זאת, היא לוהטת, מיוזעת, צפופה ועמוסה בתיירים. הייתי בה בכל עונה אפשרית, ואני אומרת לכם בפה מלא – סעו עכשיו, לפני שמתחמם מדי, או חכו לסוף ספטמבר.

האביב במלוא עוזו. הגן הים תיכוני על הגג של מרכז סטאברוס ניארכוס בפיראוס.
האביב במלוא עוזו. הגן הים תיכוני על הגג של מרכז סטאברוס ניארכוס בפיראוס.

אני אוהבת את המוסיקה

לפי קבוצת הפייסבוק "אתונה למטיילים", יש רק מוסיקאי אחד באתונה, ושמו ניקוס ורטיס. חלק עצום מהפוסטים בקבוצה מוקדש לשאלות על ההופעה שלו. בחיי שאני לא מבינה את זה. יש כל כך הרבה אמנים ומוסיקאים נהדרים, וכל כך הרבה במות של הופעות – החל מהטברנות בסופי השבוע, דרך מועדונים קטנים ועד למועדונים הגדולים ביותר – ודווקא אליו נדבקתם? תעשו לעצמכם טובה, ונסו להשיג כרטיסים להופעה של סטאוורוס קסארחאקוס שעושה מחווה נדירה למארקוס וואמוואקריס. האחרון הוא מגדולי המלחינים של הרבטיקו, ורק על התופעה הזאת אני יכולה לכתוב פוסט שלם. המוסיקה הזאת חודרת לנשמה באופן שקשה לתאר, פשוט צריך להיות שם. קסארחאקוס עצמו, שחגג השבוע 80, עומד על הבמה עם הגב לקהל ומנצח על הרכב מהחלומות, שאחד הנגנים בו הוא סטליוס וואמוואקריס, בנו של מארקוס, שגם הוא כבר עבר את גיל 70. הצעירים האלה, יחד עם דימיטרה גאלאני בעלת הקול העמוק, מראים לנו איך לוקחים מוסיקה בת יותר מ-100 שנה, מכניסים בה תנופה ורעננות ומרגשים בכל תנועה ובכל תו שהם מפיקים. הם מופיעים במתחם גאזארטה, ואם פספסתם אותם, נסו הופעה אחרת, קשה לטעות כשמדובר במתחם האיכותי הזה.

אני אוהבת להיות בעיר ובטבע בו זמנית

וגבעת פילופאפוס, ממש במרכז העיר, נותנת לי את השקט שאני זקוקה לו מפעם לפעם. קל לזהות אותה מרחוק, לפי האנדרטה הניצבת בראשה. היא מלאה שבילים שעוברים בתוך חורש טבעי ופראי, פרחי בר וצבים במחול ההזדווגות, ובכל פעם שהנוף נפתח רואים ממנה את פניני העיר. מראש הגבעה ראיתי את פיראוס ואת המפרץ הסארוני, מגבעת פניקה, מקום הולדתה של הדמוקרטיה האתונאית, רואים את האקרופוליס ואת גבעת ליקאביטוס (זוהי תמונת הנושא שלי, נכון שהנוף מדהים?) ומנקודות אחרות רואים מקרוב את השכונות של אתונה שלרוב איננו מטיילים בהן – פטראלונה, קוקאקי ועוד.

filopapou

אני אוהבת את רובע פסירי

זהו הרובע האהוב עלי. ההתחדשות שלו והפיכתו למרכז בילויים מציקה לחלק מההאתונאים, אך הקסם שבו הוא בצפיפות של הבניינים המוזנחים והנטושים בצד אלה ששופצו באופן מרשים ומלא טעם טוב, ובעיקר הוא מקסים כי הוא מלא באתונאים ובשמחת חיים. ברים, מסעדות, בתי קפה, ציורי גרפיטי שמתעדים רגעים היסטוריים בחיי העיר, מלונות בוטיק ודירות AirBNB, בעיני זהו המקום שמושלם לשהות בו בעת חופשה באתונה.

juan rodriguez

אני אוהבת את השוק המרכזי

זהו המקום שהאתונאים קונים בו, ובכל שיטוט מחדש אני נפעמת מהעובדה שעדיין לא הפך לשוק מלוקק לתיירים. יש בו כל כך הרבה – החל משוקי הבשר והדגים המקורים (תצוגת הדגים ופירות הים מעוררת קנאה ממש), דרך חנות הקפה הכי טובה באתונה ובית הקפה הצמוד אליה, חנויות תבלינים, גבינות ושמן זית, מסעדות מעולות – כל מה שתבקשו ועוד. אני תמיד משועשעת מהתובנה שהשוק מוקף ברחובות עם שמות כמו אווריפידו, אייסכילו, סופוקלס, תיאטרו… ובינינו, זו באמת אחת ההצגות הטובות בעיר. אני כל כך נחמדה שהכנתי בשבילכם מפת התמצאות ובה סימונים של המקומות החביבים עלי ביותר סביב השוק. תודו לי אחר כך.

Varvakios area

ואני אוהבת את כל הסיפורים 

החל מסיפורי המיתולוגיה, דרך הסיפורים על נפילים כמו פריקלס, תמיסטוקלס, סוקרטס, אפלטון ואספסיה שחיו בעיר בתור הזהב, וכלה בסיפורים על יוון המודרנית, שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. אבל את אלה, כמו גם גילויים מפתיעים אחרים, אני כבר שומרת למי שיבוא איתי ליוון, באחד הטיולים שאני מדריכה.

רוצים להצטרף אלי? מוזמנים לפנות בפרטי ואשלח לכם מידע על כל הטיולים הקרובים שלי.

gate

אהבתן? עוד תוכן מרתק לכן ממתין אצלי באתר. מחכה לכן!