ארץ איומה/ קית גסן

ספר נהדר ולא איום כלל וכלל, אשר גיבורו, אנדריי קפלן, הוא בן דמותו של הסופר, שכמוהו נולד במוסקבה, והיגר עם הוריו לאמריקה.

ארץ איומה. ספר נהדר, בחירה מבריקה של איור מאת זויה צ'רקסקי.

יש לי חיבה מיוחדת לסיפורי מהגרים. בייחוד כשבעידן המודרני, כך או אחרת, כולנו מהגרים. אנדריי, שהיגר כילד לאמריקה, חוזר אל המקום בו נולד, כדי לתמוך בסבתו הקשישה. הוא מגלה שהכל השתנה והוא מתקשה לחבב את מוסקבה שאליה הגיע. היא יקרה, אלימה, מכוערת, דורסנית. "ארץ איומה", כפי שסבתו מכנה אותה, מקטרת ומבכה את מרה גורלה ("אף אחד לא נשאר לי, כולם מתו, כולם!"), מתלוננת אך מסרבת לבוא לאמריקה, אותה היא מאשימה במות בתה היחידה, אימו של אנדריי. עובדה: היא נסעה, היא חלתה בסרטן, היא מתה.

אנדריי מגיע למוסקבה בלחץ אחיו דימה, איש עסקים שנאלץ להימלט בעור שיניו מרוסיה. אין איש במשפחה שיוכל לטפל בסבתא הקשישה, אנדריי ממילא אינו מוצא את עצמו מבחינה מקצועית, ומאחר שהתמחה באוניברסיטה בלימודים סלאביים, הוא מקווה שהמפגש עם סבתו יספק לו רעיונות ונושאים לכתוב עליהם מחקר. זה לא קורה. הסבתא בקושי זוכרת אותו. הוא מתפתל בניסיונות להצדיק את העובדה שהיא גרה בדירה אותה קיבלה מסטלין ותוהה מה היתה הפשרה המוסרית שנאלצה לעשות ועל חשבון מי, כדי לקבל את הדירה. מוטיב הפשרות המוסריות חוזר על עצמו לאורך הספר. אנדריי הוא, מה שאנו מכנים, "בחור טוב": לא מתבלט במראהו ולא בחכמתו, לא כריזמטי במיוחד, לא מצטיין בתמרונים בעולם האקדמי האמריקאי ולכן מוצא את עצמו בשוליים. הוא עסוק בשאלות מוסריות יומיומיות שנוגעות למעמדו החברתי והאקדמי ומוצא את עצמו מתפשר שוב ושוב.

לאחר תקופה ארוכה של בדידות הוא מתחבר עם קבוצה מהפכנית שמכנה את עצמה "אוקטובר" ובהמשך הופך לבן זוגה של אחת מחברות הקבוצה. מרגע שהם מתאהבים, תלוי ועומד ביניהם מתח – מה יקרה ביותר בו אנדריי יקבל הצעה שלא ניתן לסרב לה ממוסד אקדמי אמריקאי? האם ייענה להצעה או ידחה אותה כדי להישאר ברוסיה עם אהובתו?

התמימות של אנדריי מביאה אותו שוב ושוב לעשות פשרות מוסריות אותן הוא מצדיק בדרכים שונות, ויחד עם זאת הוא כה טוב לב וחביב שקשה לנו לכעוס עליו. כנותו נוגעת ללב. לקראת סוף הספר הוא כותב, "התחלתי לתהות אם הבטחתי לאנשים הסובבים אותי יותר ממה שאני מסוגל לעשות. אם הצגתי את עצמי כאדם טוב יותר ממה שיכולתי להיות. לא יכולתי להתנער מהתחושה שהסתבכתי עד מעל לראש".

הספר כתוב בטון אירוני עם הרבה הומור ומודעות עצמית, והוא מרתק באבחנות שלו לגבי ההבדלים בין אמריקה לרוסיה של המאה ה-21, ובאבחנות שלו לגבי הגעגוע של רוסים רבים לתקופה הסובייטית ולגבי האופן בו מגיב לכך השלטון הנוכחי. הוא משלב בין המימד האישי-רגשי לבין המימד החברתי-פוליטי בדרך חכמה ומעוררת מחשבה.

ספר מומלץ במיוחד, ובייחוד באפליקציית עברית: https://www.e-vrit.co.il/%D7%90%D7%A8%D7%A5_%D7%90%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%94-details.aspx

ayuma_master

אהבתן? עוד תוכן מרתק לכן ממתין אצלי באתר. מחכה לכן!