ארוחה משפחתית

רומן בוטה נועז ובעיקר מצחיק
המחברת, גנית אוריָן, תסריטאית, בימאית, מפיקה, סופרת ומטפלת בתחום בריאות הנפש.
מביאה לתוך הרומן שפע של עובדות מחייה המגוונים וגם הרבה תובנות ..

dinner

ארוחה משפחתית

מאת גנית אורין

הוצאת מטר

גאיה (שם שאני מאד אוהבת ומיד התחברתי אליה) היא אם חד הורית בת 45 פלוס, יש לה שני ילדים שנולדו כתוצאה מטיפולי פוריות, היא מתגוררת בחיפה עם הוריה גם מסיבות כלכליות ובעיקר כדי לסייע בטיפול באימה המזדקנת והלוקה בדמנציה. האב הוא טיפוס עקשן וכוחני ואינו מקל על חיי המשפחה המצויים במשבר תמידי , מה גם שמעורבים בהם אחיה של גאיה, קנאה, כסף ושליטה.

גאיה , למרות היותה פסיכולוגית ומטפלת העוסקת בטיפול רגשי והפעלה קוגנטיבית לישישים בדגש על דמנטיים, מדוכאים, חרדתיים ועוד, קצת מאבדת בסיפור את כושר השיפוט שלה בכל הקשור ליחסים זוגיים כמו גם בבעיות בתוך המשפחה הרעילה שלה.

בואו נאמר שארוחה משפחתית היא אחד הדברים שכנראה לא תזכו לראות ברומן הזה. מה כן תראו ?

סכסוכים משפחתיים בלתי נגמרים, הורים מבוגרים שאינם מסתדרים זה עם זה (בלשון המעטה), ועוד.

גאיה היתה ככל הנראה הכבשה השחורה של המשפחה כי :

"אני האדם הלבן, ישראלית, מיוחסת ושורשית, אשכנזיה קוגל הארץ, עם חינוך מושלם שזרקתי לפח כשעזבתי את לימודי הרפואה"  

מאותו רגע כל מה שעשתה היה כרוך בביקורת נוקבת של בני משפחתה והיא מצידה עשתה הכל במעין התרסה ופצחה ברומן מוזר עם בחור ערבי צעיר מהסופרמרקט, וניהלה סטוצים עם עשרות פרטנרים  (שמתחילים באות א' , ואחר כך לפי סדר האלפבית). הכל תחת קורת אותו גג עם ילדיה והוריה .

"אני כותבת לאחמד שהיום בערב אהיה במושבה הגרמנית. הוא רוצה לראות אותי. בחודש דצמבר חוגגים בחיפה את "החג של החגים". מציינים את חנוכה וכריסמס וגם דוחפים סמלים  מוסלמיים בשביל האיזון.. המקום הכי מקושט בחיפה הוא המושבה הגרמנית. מתחת ךמקדש המוזהב של הבאהים, המקום מלא בבובות ענק עשויות ממנורות של סמלי החכים והדתות: סביבון, מתנת חג מולד,שברייה נוטפת דם, סתם, עצי אשוח ורודולף השובב. זו הסיבה לארנונה הגבוהה של החיפאים."

כתיבתה של גנית אורין שוצפת, מהירה ומבריקה מראייה חודרנית ובלתי מתפשרת בכל התחומים.

"אני עייפה מדייטים. בני ה-20 פלוס מתוקים. הם רוצים סקס ואינפנטילים להחריד, בני ה-30 פלוס רוצים סקס  וגם לחוצי חתונה, מי יותר , מי פחות, בני ה-40 פלוס הרווקים הם רמז עבה לכך שהם לוקים באגוצנטריות יתר או עדיין יונקים מאמא  . הגרושים לרוב עסוקים ברגשות האשם שלהם, כשהילדים אצלם (חלילה לצאת לדייט ביום שהילד אצלך, הכל לטובת הילד,  גם אסור לחשוב מחשבות זימה ביום הזה), ובמרירות כלפי הגרושה וגם רוצים סקס בקיצור אני לא נמשכת אליהם. פיזית. התחילו איתי לא מעט בני 50 פלוס ומעלה שחיפשו אחות רחמניה…."

אורין משבצת בספרה הגדרות ומשחקי מילים ציניים ויצירתיים שגרמו לי להתגלגל מצחוק כמו :

– בית הארחה "מיטת סדום"

– אתר היכרויות – יודנלאב

– רהיטים מ"שטיקאה"

– אתר לקניית ומכירת דירות – חושה-לי

– הגיע בורשט עד נפש

– מסעדה שזכתה לארבעה כובעוני פישלן

– התקבל לתפקיד מעסה ב"ממששי הכרמל"

ועוד המון.

פחות אהבתי את העובדה שגאיה, שהיא במקצועה מטפלת רגישה ובעלת מודעות משתפת את ביתה (בת כמה היא ? 10 ? 12?) בנושאי יחסים, מין וכד'

עוד ציטוט אחד , לקינוח

"כמה פעמים שמעתי את השם אחמד כמושא ללעג: לכי לכפר
חפשי לך איזה אחמד, שאחמד יסחוב, אם אחמד יכול, גם אני, שאעבוד בשמש כמו אחמד? תביא איזה אחמד שיעשה שמח, ערבב את הטיח, אחמד. יותר פופולרי ממוחמד בקרב היהודים. עם מוחמד מפחדים להתעסק, הוא יכול להחזיר. את מסוגלת ליותר. כל אחד מסוגל ליותר מאחמד. מזלזלים בו, רוצים לכבוש אותו.
כבוש אותי, אחמד. במי מלח"

כן, זה ספר שובב אבל גם בועט, נחוש וישראלי כל כך.

 

 

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.