אמש במחול: טכנולוגיה עכשווית במופע "פרסונה" ערב יצירות מאת אפרת רובין

את אפרת רובין פגשתי לראשונה במופע טעימות לקראת פסטיבל יפו אגריפס בירושלים בספטמבר האחרון. הטעימה היתה קצרה והבטיחה מופע רב תחומי שאותו התאפשר לי לראות במלואו בתיאטרון תמונע. רובין היא אמנית רב תחומית כוריאוגרפית, רקדנית, יוצרת במגוון דיסיפלינות של ציור, אנימציה, וידאו ומחול ובשנים האחרונות החלה לשלבם בטכניקה יחודית של "מציאות רבודה". המופע בתיאטרון תמונה כלל שתי יצירות של רובין משולבות תיאטרון מחול ווידיאו.

5

צילום: שרה פלד

המופע הראשון "הרהורי מיטה" בביצוע הרקדנית היוצרת עינת גנץ, מציג דמות השוכבת על הקרנת וידיאו של יומן אישי ומשתמשת בו כמיטה. היומן המצולם מוקרן גם על גבי הקיר מול הצופים כך שניתן לחוות את תכני היומן לחוד. צילום היומן הוא בכפולת דפים כשם שמיטה כפולה היא זוגית. תנועת הגוף המצוינת של עינת גנץ, נעה כל הזמן בחיפוש אחר מנוחה בתוך גבולות המיטה. המחול עלה לראשונה במסגרת "פרקי גוף" 2017 אירוע מחול ומדיה. הכוריאוגרפיה היא של אפרת רובין, המוסיקה היא של יהוא ירון והביצוע הגרפי של היומן הוא של מיכל מאיר. עינת גנץ למדה מחול מודרני וחקר התנועה וכוריאוגרפיה באקדמיה לאמנויות הבמה באמסטרדם ובעלת תעודת הוראה מהאקדמיה למוסיקה ומחול ירושלים. הופיע ברחבי העולם וכיום מופיעה עם אנסמבל "לשבט לקום" במופעי אלתור בחללים ציבוריים.

bsh

צילום: שרה פלד

המופע השני "פרסונה" הוא יצירה רב תחומית שיצרה אפרת רובין בשיתוף עם איריס נייס ושתיהן מופיעות בו. הקהל מוזמן להתחבר באפליקציה על מנת לזהות מסכות על פני הרקדניות, מסכות שיופיעו רק למשתמשי האפליקציה. הצילומים הבאים נעשו דרך האפליקציה בזמן המופע:

1 2 3

היצירה המעניינת עושה הומאז' לציורי נשים מהמאות ה-18 וה-19 באמצעות פרטי ביגוד מאפיינים כמו הצווארון הגבוה והשיער האסוף, לצלילי הסויטה הרביעית לצ'לו של באך בביצוע של יויומה. "פרסונה", יצירת המחול האינטרקטיבית, משלבת קולנוע ניסיוני ומציאות רבודה (Augmented Reality) במופע חי על הבמה. אפרת רובין מסבירה כי "היצירה בודקת את הופעתה של ה"פרסונה" כייצוג מתהווה, המותאם למערכת הציפיות החברתיות. באמצעות שיח ושפת גוף בין שתי נשים ומול הקהל, נוצר עימות בין ה"פרסונה" שלהן, המסכה אשר נבראה כתגובה למערכת ציפיות חברתיות, לבין הקולות הפנימיים, הפחדים והרגשות המביכים אשר אנו נוטים להסתיר. דרך יצירת תמונות ציוריות בהשראת ציורי נשים מהמאות ה18 וה19 נבנות ומתפרקות המסכות בהופעה נשית של גלוי ונסתר".

4

צילום: שרה פלד

כוריאוגרפיה: אפרת רובין / פרפורמנס: איריס נייס ואפרת רובין

דרמטורגיה: לילך דקל אבנרי / עיצוב תלבושות ואביזרים: אפרת רובין

עיצוב תאורה: רותם אלרואי / בימוי, עריכה, איור ואנימציה של המסכות: אפרת רובין

פוסט פרודקשן: יונתן כצמן / מוסיקה: הסויטה הרביעית לצ'לו של באך בביצוע של יויומה

אפרת רובין היא זוכת פרס מנהל תרבות ככוריאוגרפית בשנת 2014. זוכת מענק "יוצר אוצר" של קרן ביסטריצקי לשנת 2015. זוכת מענק מת"ן – המרכז לתיאטרון ניסויי, קרן רבינוביץ על יצירתה "שנת השפן". רקדה והתמחתה ככוריאוגרפית בP.A.R.T.S שבבריסל השייך ללהקת ROSAS הבלגית. בוגרת בצלאל במחלקה לתקשורת חזותית ובעלת תואר ראשון B.Des בעיצוב. בוגרת תלמה ילין ורקדנית מצטיינת בצה"ל. במשך שבע עשרה השנים האחרונות יצרה ככוריאוגרפית עצמאית והופיעה בפסטיבלים בחו"ל ובישראל במסגרות שונות: Performance Sum Sum, פסטיבל לתיאטרון מחול לובלין, פסטיבל אלמדה פורטוגל, גוונים במחול, מחול שלם, זירת מחול, קולה של המילה, מחול אחר, מחול לוהט, אינטימדאנס, קליפה אדומה, חשיפה בין לאומית, הרמת מסך, פסטיבל יפו עד אגריפס ובמסגרות רבות אחרות. יצרותיה מאופינות בשילובים של מחול עם אנימציה, וידאו ואלמנטים חזותיים אחרים. מרצה למחול עכשווי במסגרת היחידה הרב מחלקתית בבצלאל ,במכללת אורות, באקדמיה למחול ולמוסיקה, ובאקדמית ספיר במחלקה לאנימציה. בדצמבר 2018 הצגיה תערוכה זוגית בשיתוף עם חנה גולדברג בשם: "ציפור בחדר" בגלריה ביתא, שם הציגה מיצגי וידאו, אנימציה ומחול באוצרותה של אביטל נאור וכסלר.

איריס נייס, אמנית תנועה, רקדנית, יוצרת רב תחומית,בוגרת הסדנא הבין-קיבוצית למחול בקיבוץ געתון. רקדה באנסמבל בת-שבע ושימשה כמנהלת חזרות לצדו של אוהד נהרין. בוגרת ביה"ס לשירת מקהלה, מכללת לוינסקי בניהולו של מיכאל שני . רקדה ב"עידו תדמור- הלהקה", הופיעה וניהלה חזרות בארץ ובעולם עם מורים וכוריאוגרפים רבים, ביניהם: אוהד נהרין, עידו תדמור, ג'וליאן המילטון, גלית ליס, מיה לוי ואננדו מרס, אנה הלפרין, אפרת רובין ועוד. מאלתרת ויוצרת עצמאית לבמה ווידאודאנס. יחד עם ד"ר נעמה אושרי הנחתה את סדנאות: דרך הנהר תנועה |מדיטציה | ריקוד. יזמה יחד עם עינת גנץ את מאלתרים ביחד –מעבדה לאלתור ומחשבה ליוצרים מדיסיפלינות שונות.  בשנים האחרונות איריס ממשיכה ומעמיקה את מחקרה בתנועה ובוחנת מגוון אפשרויות לתרגול ולמופע של תנועה, מחוץ לכותלי הסטודיו עם משאבי הטבע, בחללים אלטרנטיביים ובמרחבים ציבוריים. כיום מובילה את אנסמבל לשבט-לקום, 6 פרפורמרים המופיעים במרחב הציבורי ויוצרים מופע, אירוע מתהווה בשפה היחודית למפגש של ריקוד, מוסיקה ומקום. יזמה ומנחה את פרוייקט הגוף בטבע – סדנאות המציעות מפגש של גוף בתנועה עם הטבע הפראי. פרוייקט זה מציע מסעות אישיים של גילוי ולימוד העצמי, יצירה בתנועה וריפוי.