'אל תתערבו לי' – הפותקאסט

במחזמר החדש 'אל תתערבו לי' – הפותקאסט, נשות אנסמבל קוקייה מציבות מראה למול האבסורד הקיים בסדר החברתי והמגדרי באשר למעמד האישה.

הן עושות זאת תוך שימוש בהומור עצמי , קלישאות עליהן גדלנו וסצינות כואבות של הטרדה ואונס

במוצאי שבת צפיתי בתיאטרון הסימטה ביפו במחזמר 'אל תתערבו לי' . מחזמר ביקורתי חזק ובועט של נשות אנסמבל קוקייה הבנוי על רצף מערכונים ושירים קומיים שאותיר אותי עם בוקס בבטן, חיוך ובעיקר מהרהרת.

על המחזמר

 

לפני שהמסך עלה והאור באולם כבה נשמעו ברקע קולות גברים שמעירים הערות מוכרות ומקוממות מה שגרם לי לתחושת אי נוחות.

ואז על הבמה הריקה מתפאורה כשרק שרשרת אורות ברקע, שלוש נשים צעירות פתחו בחשיפה בטון מריר ומצחיק של אפיזודות מהמציאות וההוויה הנשית היומיומית. באמצעות מערכונים קצרים ושירים קומיים מוארת המורכבות  הלא מדוברת שחוות הנערות בגיל ההתבגרות כשהן מתמודדות עם השינויים הפיזיולוגיים בגופן כמו צמיחת שיער  ועד לסיטואציות של הטרדה מינית, נישואים, לידות, הפלות וקריירה.

נשות אנסמבל קוקייה מציבות מראה למול האבסורד הקיים בסדר החברתי והמגדרי באשר למעמד האישה.

הן עושות זאת תוך שימוש בהומור עצמי , קלישאות עליהן גדלנו וסצינות כואבות של הטרדה ואונס.

בצורה בועטת מפגישות את הצופה עם מה שמתחולל בנפש ולא תמיד מדובר. הערבול , העצב, הקולות עליהן גדלנו שמדברים ומשקיטים. אותם קולות שקוראים לרצייה חברתית , לחשש ממה יגידו שמשתלטים ברגעים הכי קשים וכואבים החשש לפגוע במקום להעמיד את הפוגע במקומו.

אנו חיים בחברה שבה זרים מעיזים לשאול "מתי תתחתני?", "מה עם ילד?", חברה שבה מדברים על שוויון אבל אישה שנאנסה צריכה להוכיח את חפותה. המסר במחזמר ברור: "אל תתערבו לי" אני רוצה לחיות ולא לשרוד.

לסיכום

מופע חובה לנשים וגברים. במופע בו צפיתי נכחו מעט גברים וחבל. חשוב שכולם יראו מה המסר שאנו מעבירים לילדים שלנו.

איפה מתבקשת יותר רגישות. מה קורה לאישה שנאמר לה שכביכול הלבוש הפרובוקטיבי שלה הזמין אונס.

מודה גם אני גדלתי עם המסר להיות בסדר זו הדרך הבטוחה והמחיר היה לעיתים גבוה ולא מוצדק. ככל שיהיו גרויים כמו המחזה הבועט וצועק הזה ככה תעלה המודעות. כי השינוי צריך להתחיל מבפנים ומגיל צעיר.

העולם השתנה אבל יש דברים שקפאו והגיע הזמן למוסס אותם וליצור תשתית עליה נבנה מציאות אחרת.

תצביעו ברגלים, וכן גם תצחקו על האבסורד .

יוצרים

כתיבה, בימוי ותנועה: שרון שלומי קטע נוסף: שרונה בוטנרו יוצרות משתתפות: אלה גרינבום, מעין יוחנן שוחט ושרון שלומי תלבושות: מאי מולר עיצוב תאורה: שי סקיבא הפקה מוזיקלית: גיא מר – Kaboom עיצוב לוגו: הילית שפר ולירון חן שפר ייעוץ פמיניסטי: אסתר עילם ייעוץ אמנותי: אמיר אוריין – תיאטרון החדר 

 

צילום: נירה פרי                        

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית לייף סטייל,  מאמנת המתמחה באימון נשים

 

 

 

 

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים