איך מוצאים עבודה באוסטרליה?

בשביל למצוא עבודה באוסטרליה, צריך להבין קודם כל איפה באוטרליה אתם רוצים לחיות. ישנן מגוון סיבות שיעזרו לכם להחליט, ואנחנו שמחים לפרט את כולן..

אם כבר לעבוד בחו"ל אז לפחות שיהיה באוסטרליה :)
עבודה באוסטרליה

איך מוצאים עבודה באוסטרליה?

זה כבר מזמן לא סוד שהחלום האמריקאי היגר לאוסטרליה.

כאשר מחפשים עבודה בחו"ל, הרבה אנשים מיד חושבים על ארה"ב (וכמובן שעל ניו יורק)
וזה בהחלט היה היעד האידאלי לנסות את מזלך לפני עשור או שניים.
היום מרבית הצעירים מחפשים דווקא משרות עבודה באוסטרליה, מכיוון שקיימת אפשרות לעבוד שם באופן חוקי לגמרי גם בלי דרכון זר!

הדור של היום פחות מאמין בעבודה קשה, יותר מודע למה שיש לעולם הגדול להציע ואם כבר אפשר להרוויח טוב, למה לא לשלב את זה עם רמת חיים שפשוט לא קיימת במדינת ישראל?

אוסטרליה – הלא היא היבשת המרוחקת עם החיות הכי מגניבות כמו קנגורואים וקואלות. מדינה משגשגת עם שלל תרבויות מגוונות, מקום שבו כל אחד יכול להרגיש חלק ולקחת חלק!
כמו שכבר הזכרנו למעלה מדובר ביבשת אוסטרליה ולא מדינת אוסטרליה, למען האמת אוסטרליה מחולקת ל5 מדינות שונות: ניו סאות' ווילס, ויקטוריה, דרום אוסטרליה, מערב אוסטרליה, וקווינסלנד. כל אחד מן האיזורים האלו בעל אקלים שונה, אופי ותרבות מקומית שאין דומה לה, והנופים? טוב נו, אם תמונה שווה אלף מילים אולי כדאי לשתף כאן.

 

 

סידני - ניו סאות' ווילס     

 

 

ויזת עבודה לאוסטרליה

אחת הסיבות העיקריות בגינן צעירים רבים בוחרים בשנים האחרונות לטייל ואף להגר לאוסטרליה – היא כמובן הויזה. החל מ2015 ישראלים המחזיקים בדרכון ישראלי בלבד ומעוניינים להגיע לאוסטרליה, עומדת בפניהם ההזדמנות להנפיק ויזת עבודה הידועה בכינויה "WORKING HOLIDAY VISA 462" ויזה המיועדת לצעירים מגיל 18 עד גיל 30. לאחר הוצאת הויזה תהיה לכם שנה להכנס לאוסטרליה, ומרגע כניסתכם תהיה לכם שנה שלמה בה תוכלו לעבוד בכל עבודה, להתנהל עם חשבון בנק ובעצם תרגישו מקומיים לגמרי, בנוסף לכך תוכלו לנצל את השנה הזו גם למטרת טיולים וחופים. הדבר המדהים הוא שאם תחליטו שברצונכם להאריך את תוקף הויזה, תוכלו לעבוד בחוות חקלאיות במשך תקופת השהות שלכם ובמידה ותשלימו שלושה חודשי עבודה מלאים בחווה, הינכם זכאים לשנה נוספת של ויזת עבודה! את הויזה ניתן להוציא באתר האוסטרלי הממשלתי ועלות הויזה הינה בערך $420 דולר אוסטרלי.

טוב, עד כה הסברנו על למה מגיעים, איך מגיעים ואפילו על איזו ויזה שווה להוציא, אבל נחתנו באוסטרליה, מה עכשיו? איפה מוצאים עבודה? כמה אני צפוי להרוויח? כמה שעות עובדים?

אז על מנת למצוא עבודה בחו"ל אנחנו קודם כל ממליצים לכם לחפש בפלטפורמות חינמיות המאפשרות לצפות במשרות רלוונטיות עבורכם. אנחנו ממליצים להירשם לאתר חוצלארץ שם תוכלו למצוא עבודה תוך כמה דקות, ואף לעבור ראיון וידאו מול מעסיקים מעבר לים בחינם וללא שום עלות.

מאחר והויזה מאפשרת לעבוד תחת אותו מעסיק כ6 חודשים, אנו ממליצים דווקא לחפש מקום עבודה יציב שיאפשר לכם לעבוד ולהרוויח מספיק, על מנת שתוכלו לחיות ברמת חיים שבשבילה באתם.

אנו ממליצים בתור התחלה לעבוד במכירות מאחר וחברות אלו לרוב מציעות תנאי קליטה מאוד מאוד נוחים, ואם גם תצליחו בעבודה הזו כנראה שלא תמהרו כלכך לחזור לארץ!

מכירות, לרוב מדובר על "עגלות" ואפשר למכור כמעט כל דבר! מקוסמטיקה ועד צעצועים, המטרה שלכם היא למכור ולהכניס לכיסכם עמלה שלרוב נעה סביב 25-30% מסך המכירה!

ברצוני להזכיר לכם שלמרות שלא תרגישו תיירים, עדיין מקומות עבודה "רגילים" ברובם יעדיפו לקחת עובד מקומי, מאחר ועל בעל  מעמד זהה לשלכם יעלה למעסיק במיסים נוספים מהם יעדיף להימנע.

 

פרת' - מערב אוסטרליה

 

איך לבחור מקום עבודה?

במידה ותבחרו בעבודה בעגלות חשוב לנו שתדעו מה התנאים המקובלים בתחום, ואילו נורות אזהרה צריכות להדאיג אתכם לפני שאתם סוגרים עם מעסיק שאתם מגיעים אליו.

חשוב לזכור שהמעסיק הוא בעל אינטרס, ולכן צריך לקחת את המידע שהוא מספק לכם בעירבון מוגבל. אם למשל יש לכם שאלות על העיר עצמה, על החברה בה אתם רוצים לעבוד, על האנשים וכמובן על המכירות – עדיף תמיד לבקש איש קשר, אפילו לנסות ולהגיע אליהם לבד. כל השאלות שלכם חשובות והעובדה שאהבתם את התשובה של המעסיק לא אומרת שהיא נכונה.

כרטיס הטיסה – בעגלות מעבר לסכומים הגבוהים שניתן להרוויח, יש גם את התחייבות המעסיק לשלם החזר מלא על כרטיס הטיסה שלכם. למה? זה מאוד פשוט – כי כולם נותנים את זה. מעסיק שלא נותן את זה לרוב לא מאמין בהכשרת מוכרים חדשים, ואולי אפילו קמצן. ההבנה הבסיסית שלכם צריכה להיות שאתם מקריבים המון – אתם טסים לצד השני של העולם, לנסות לעבוד במקצוע שאתם לא יודעים אם מתאים לכם כלל, והמעט שראוי לעשות הוא להציב לכם יעד ואם תעמדו בו זה ישתלם לכם. כרטיס טיסה לאוסטרליה יכול להגיע גם ל$1500 לכיוון! לאחר שלושה חודשים בעגלות נהוג לקבל בחזר על כרטיס ההלוך ולאחר שלושה חודשים נוספים את כרטיס החזרה לארץ (או לחלופין מחצית משווי הכרטיס והשלמת החצי השני לאחר מכן)

מגורים – אתם תנחתו אחרי יותר מ20 שעות באוויר ומהשדה כבר יאספו אתכם ואת המזוודה שלכם ישירות אל בית המגורים החדש שלכם, שם כבר תחכה לכם מיטה, וכמובן שתקבלו כמה ימים לנוח לפני שתתחילו להכנס לעניינים. בתקופת ההכשרה רוב החברות בוחרות שלא לגבות כסף על שכירות, מאחר ורוצים שתגיעו לימי העבודה הראשונים שלכם על מנת ללמוד בצורה הטובה ביותר את רזי המקצוע ואם תצטרכו לחשוב על "איך אני משלם שכ"ד?" כנראה שיהיה לכם קשה יותר להתרכז ולהצליח בעבודה.

עמלות ואחוזים – כל חברה כאמור עם חוקים משלה, אך מאחר והתחום הזה קיים מעל 20 שנה קיימות נורמות ומעין "חוקים לא כתובים" בכל הנוגע לכמה עמלה מגיעה לכם. הסיבה העיקרית לכך היא שסלזמנים בעגלות הם אנשים שאוהבים להיות עצמאים, אוהבים לבחור במקום העבודה שלהם, וכשנמאס להם יחפשו אחד אחר בו יוכלו להצליח אפילו יותר. העובדה שאדם יודע שבכל נקודה בעולם יוכל להרוויח כסף רב, היא זו שגם גורמות לו לקום וללכת כאשר הוא מרגיש שהוא מיצה. לכן מעסיקים בתחום "נאלצים" ליישר קו עם דרישות הסלזמנים בכדי לשכנע אותם לבוא לעבוד אצלהם תקופה. לרוב, סלזמן מתחיל ללא ניסיון מקבל כ25% מסך המכירות היומיות שלו. סלזמן עם ניסיון לרוב מקבל 30%, אך גם תנאים טובים יותר (מאוד משתנה בין סלזמנים, חברות ומעסיקים) אם בעל העסק מעוניין שלהביא סלזמן ספציפי אליו, הוא יכול להציע לו הרבה מעבר לכך בשביל שיבוא.

שעות עבודה – באוסטרליה עובדים פחות. במיוחד כאשר מדובר בעגלות! תשאלו כל סלזמן והוא ידע להגיד לכם שיום עבודה בקניון לרוב נשמך כ12 שעות ואף יותר. בתקופת הכריסמס אפילו 16 שעות! ובאוסטרליה? הקניונים פתוחים בין השעות 9 בבוקר ל5 אחר הצהריים מלבד ימי חמישי ושישי המוכרים כימי קניות ארוכים משעה 9 בבוקר עד 9 בערב.

מה בדרך כלל מקבלים סנזמנים עם ניסיון?

ובכן, צריך להבין שיש הבדל מהותי בין צעיר שמגיע לכמה חודשים לנסות את מזלו, לבין בנאדם שבחר בזה כדרך חיים. חלק מהותיקים מקבלים דירה לבד, רכב פרטי, אחוזים גבוהים, שעות וימי עבודה מותאמים, לעבוד בלוקיישן ספציפי וכמובן שאינם צריכים להוציא אגורה על הטיסות ובטח שאינם צריכים "להוכיח" את עצמם.

 

לסיכום,
יש המון מקומות עבודה בהם תוכלו לבחור במהלך השהות שלכם באוסטרליה, ומאחר ומדובר ביבשת כל כך מגוונת, קשה לנו להמליץ על מקום אחד ספציפי שיתאים לכם. אנחנו ממליצים דווקא להתחיל בעגלות ובמכירות על מנת שתוכלו להינות מנחיתה רכה, ובמקרה הכי גרוע גם תצליחו להתעשר. אם תנסו ותחליטו שלא מתאים לכם מקום העבודה, תוכלו להתחיל לחפש את המטרה הבאה שלכם, אבל בלי ג'טלג והשוק הראשוני. כנראה עד שתגבשו את דעתכם, כבר תכירו אנשים, אולי פרטנרים לטיול ואולי חברים לחיים. אסיים בטיפ לחיים – "ככל שאני עובד קשה יותר, יש לי יותר מזל". שעות העבודה באוסטרליה קצרות בהרבה, וקל להישאב אל אורך החיים של המקומיים, אבל ההזדמניות תמיד מחכות מעבר לפינה ומי שעובד קשה מצליח. כל מקצוע בוא תבחרו שם, אם תעבדו קשה זה יהיה מתגמל.