איך לוכדים עכבר בלי להרוג אותו?

גם מי שאוהב בעלי חיים לא שמח לראות עכבר אצלו בדירה או בעסק. אנחנו אמנם מבינים שכדור הארץ הוא גם הבית של מכרסמים שונים ובהם העכברים הקטנים – אבל מעדיפים באופן טבעי שכל אותם מכרסמים יחיו בטבע ולא בתוך מרחבי המגורים והעסקים שלנו

עכבר

איך אפשר מצד אחד לוודא שאף עכבר לא יתנחל בבית או במשרד, ומצד שני לא להרוג בעלי חיים חפים מפשע? הפתרון פשוט: להזמין לוכד עכברים מנוסה.

היתרונות של לכידת העכבר

לכידת עכברים היא האופציה הטובה ביותר עבור העכברים עצמם כמובן, אבל גם עבור בני האדם יש בה יתרונות משמעותיים בהשוואה להדברה על בסיס פיזור רעל.

קודם כל, כל הרעלים למיניהם כוללים כימיקלים שלא כדאי שיהיו בסביבת בני אדם, ובמיוחד לא כשיש במקום ילדים, פעוטות, נשים בהריון וכו'. שנית, ניסיון לגרום לעכבר לאכול מאכל מורעל עלול להסתיים בכך שבעל חיים אחר – כלב, חתול, ציפור – ישלם גם הוא בחייו (בגלל שרשרת הרעלות שמתחילה בעכבר ואי אפשר לדעת איפה תסתיים).

סיבה טובה נוספת ללכוד עכברים ולא להרעיל אותם היא שהרעל לא משפיע באופן מידי. בהתאם אין דרך לדעת בוודאות איפה העכבר ימות. אם המוות יתרחש כשהעכבר במקום נסתר, התוצאה תהיה פגר של בעל חיים אצלכם בדירה או בעסק, פגר שמרקיב לאיטו והופך למפגע תברואתי חמור.

 

איזה מלכודות משאירות בחיים את העכבר?

יש שתי שיטות לסלק את העכבר מהחיים שלכם ולאפשר לכם לחיות חיי שגרה נעימים בלי לפגוע בעכבר עצמו. אופציה אחת היא לכידת עכבר במקום: הלוכד מגיע, מזהה את המיקום של העכבר ומצליח לתפוס אותו ביד (כמובן כשהוא מוגן עם ציוד מתאים – ניסיון לתפוס עכבר בדרך זו בלי הגנה ובלי מיומנות עלול להסתיים בנשיכה כואבת!)

האופציה השנייה היא הנחת מלכודת. שימו לב – חלק מהמלכודות הורגות את העכבר, ואפילו באכזריות (בפרט עושות זאת מלכודות דבק). הפתרון הנכון כשרוצים להשאיר את העכבר בחיים הוא להשתמש במלכודת כלוב. בדרך זו, אחרי שהעכבר נלכד, הלוכד חוזר אל הדירה או העסק ולוקח איתו את הכלוב עם העכבר – ואז משחרר אותו בשטח פתוח רחוק מכם.

 

למה חשוב להזמין לוכד מנוסה?

תפיסת עכבר היא אתגר לא פשוט. העכברים זעירים ויכולים להתחבא במקומות רבים, כולל אפילו חורים קטנים בקירות, תעלות מזגן, מאחורי המקרר במטבח, מרפסות שירות ועוד. העכברים הם גם בעלי חיים אינטליגנטיים שמן הסתם רוצים לחיות, ולכן יודעים להתחמק מבני האדם שבקרבתם. רק לוכד מנוסה יודע לאתר את העכבר ו/או להבין מהם נתיבי התנועה שלו וכך להציב מלכודות במיקומים הנכונים. עוד כדאי לדעת שעכברים עלולים להפיץ חיידקים מסוכנים כמו סלמונלה ולפטוספירה, וכמו כן למנוע מכם ליהנות ממזון שקניתם או הכנתם – ולכן גם כשמרחמים עליהם כן כדאי להזמין לוכד שיעביר אותם למקום טוב יותר, גם עבורם וגם עבורכם.

כותב המאמר: עוז מחברת הלוכד – לכידת עכברים מקצועית: https://www.mousecatcher.co.il