איך יוצאים מאזור הנוחות?

אם היעדים שלכם כבר לא מרגשים אתכם והכול נראה שגרתי, לא פלא שהעסק לא מצליח כפי שציפיתם שיקרה. כך תתגברו על יצר הישנוניות ותשיגו תוצאות

06/08/2014
ערן שטרן קבלו עדכונים מערן שטרן
  • RSS

יזמים רבים המעוניינים להקים עסק ולהגיע להצלחה כלכלית נלכדים באזור הנוחות ולעיתים רבות מגיעים לתוצאות בינוניות בלבד. מלכודת הנוחות סמויה מן העין ממש כמו מלכודת העכברים עבור העכבר. העכבר אינו רואה מלכודת, הוא רואה גבינה. הוא אינו מסוגל לראות את המלכודת, ואינו צופה את הסכנה שאורבת לו. הוא רואה ומריח גבינה והיא נראית ומריחה מצוין. הוא מכיר את הריח הזה. הוא מתקרב לנגוס בה, והביס הזה עולה לו בחייו או בחירותו. חשבו לרגע על העכבר המאוכזב שמגלה את עצמו לכוד. הגבינה הטעימה הזו שהוא כל כך אוהב, המתינה לו בתוך מלכודת. כעת הוא עסוק בשאלה - איך יוצאים מזה?

הדרך הפשוטה ביותר לזהות את אזורי הנוחות שבהם אנחנו לכודים, היא לבחון באילו תחומים בחיינו איבדנו את ההתלהבות ואת טעם החיים. דברים שאהבנו, שריגשו או אתגרו אותנו בעבר, הפכו כעת למשעממים ולחסרי טעם עבורנו. הדבר שאנו חווים יכול להיות שחיקה, חוסר עניין או ויתור. כל אלה הם סממנים מובהקים לכך שאנו לכודים במלכודת הנוחות, שאין לנו יעדים ראויים בתחומים אלה, ושאנו פועלים בתוך מערכת הרגלים ישנים ומעכבים.

אזור הנוחות. צילום: שאטרסטוק

כדי לצאת מאזור נוחות נדרשת בחירה לקום ולפרוץ את המלכודת שתוחמת את גבולותיו, ולהתחיל לחיות במרחב חדש. במרחב הזה אמנם לא תחושו יותר את הנוחות המוכרת והממכרת, אך תרגישו תשוקה והתרגשות שיעוררו בכם עוצמות חדשות שלא מתקיימות באזורי הנוחות, פשוט כי התרגשות ונוחות לא מתקיימות באותו התדר. איננו קשורים בקשר מחייב עם תחומי הנוחות שלנו, ומשום כך אנחנו יכולים לפרוץ אותם. רוב האנשים אשר פורצים את תחומי הנוחות בחייהם, עושים זאת בעקבות אירוע מכונן שדוחף אותם אל מחוץ לתחומי הנוחות שלהם, ומחייב אותם ליצור מפנה בחייהם.

מלכודת הדבש של היזמים

בכל פעם שאנחנו מגשימים יעד ראוי, באופן אוטומטי נוצר אזור נוחות חדש. זוהי מלכודת הדבש של הנוחות. מלכודת זו “מתלבשת" על כל תחום חיים שבו אנחנו מגשימים את מה שחשוב לנו, ונעצרים. לא רק בעולם העסקי. אך כאשר אנו יודעים זאת, יש לנו אפשרות להמשיך ולהציב יעדים ראויים וללמוד לפרוץ את מלכודת הנוחות בכל פעם מחדש.

תחומי הנוחות עוטפים אותנו כמעט תמיד, מיד עם השגת יעד ראוי. כשתגשימו את מה שאתם רוצים, כל הרגלי הנוחות שלכם יופיעו מחדש. תרצו לעצור לרגע, ליהנות מהתשואות, מהתהילה, ולנוח על זרי הדפנה. חשוב מאוד שתיהנו, תחגגו ותשתפו את העולם בכל הישג והגשמה שלכם. אבל ממש ברגע שזה מתחיל להיות “חמים ונעים", כשאתם מגלים שאתם מתחילים לשעמם את עצמכם, התבוננו מחדש על התחום והציבו לכם יעד ראוי חדש והישג חדש שיעורר בכם השראה ויניע אתכם לפעול למענו.

פריצת גבולות 

לפרוץ את מלכודת הנוחות זהו ציווי מתמשך לחיים. אתם עשויים לשאול את עצמכם - “אז בשביל מה בכלל כדאי להתאמץ?" התשובה היא שזו הדרך היחידה לזנק מהמיטה לחיים מלאי תשוקה בכל בוקר מחדש. בנוסף, ככל שתפרצו פעמים רבות יותר את תחומי הנוחות שלכם בתחומי חיים שונים, כך ה"עטיפה" של אזור הנוחות באותו תחום תהיה יותר ויותר דקה. תהפכו למומחים לזיהוי אזורי הנוחות הממלכדים שעוטפים אתכם בכל פעם מחדש, ותפרצו אותם.

בכל פעם שאנחנו פורצים את אזור הנוחות בתחום מסוים, חשוב מאוד שנעניק לעצמנו הכרה והוקרה. חשוב שנזהה את היכולות שפיתחנו במהלך הדרך, מה התחדש אצלנו ובחיינו. וכמובן, שהוקרת תודה לכל מי שהיה שותף ותמך היא מחווה מעצימה מאוד שאנו יכולים לנקוט כלפי האנשים בחיינו, וגם עבורנו. זו הדרך להכיר בכך שהשגת יעד כלשהו היא חלק מחיינו מלאי העניין והעוצמה.

ערן שטרן הוא מנטור עסקי בינלאומי ומחבר הספר "כיצד בעלי עסקים קטנים משאירים כסף על הרצפה!"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה