אוזמפיק, סקסנדה, ויגובי – להרזיה ואיזון סוכר

אוזמפיק, ניתנת בישראל לחולי סוכרת. אוזמפיק נמכרת עתה באופן פרטי גם להשמנת יתר בצרוף טופס 29 ג' להצדקת הטיפול. אוזמפיק ניתנת פעם בשבוע, גורמת לשובע ולירידה מהירה במשקל. תרופה דומה בשם סקסנדה מאושרת בארץ להרזייה.

אוזמפיק, סקסנדה, ויגובי הינן תרופות לאיזון סוכר והרזיה. מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר את שיווק הזריקה ויגובי, לירידה במשקל. ויגובי, כמו אוזמפיק מכילה סמגלוטייד, ניתנת פעם בשבוע,  וגורמת לשובע ולירידה מהירה במשקל. אוזמפיק, ניתנת בישראל לחולי סוכרתאוזמפיק נמכרת באופן פרטי גם להשמנת יתר, אך דורשת טופס 29 ג' להצדקת הטיפולתרופה דומה לאוזמפיק, בשם סקסנדה מאושרת בארץ להרזיה.

ד"ר אסנת רזיאל 074-7050130

ויגובי

מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר את שיווקה של הזריקה סמגלוטייד לירידה במשקל. את התרופה נוטלים אחת לשבוע והיא פועלת במספר מנגנונים הגורמים לשובע, האטה בהתרוקנות הקיבה וירידת רמות הסוכר בדם.

יצרנית התרופות נובו נורדיסק החלה לשווק את התרופה לצורך הרזיה תחת השם  – ויגובי, בארצות הברית. ויגובי מופיע במינון 2.4 מיליגרם, שהוא המינון שנבדק לצורך הרזיה. זהו מינון גבוה מהמינונים המשווקים עד כה לחולי סוכרת.

אוזמפיק

בארץ מוכרים את התרופה סמגלוטייד בשם אוזמפיק במינון נמוך יותר. התרופה החלה כטיפול לחולי סוכרת, אלא שעם תחילת הטיפול ניתן היה להבחין כי אלה שקיבלו אוזמפיק החלו לרדת במשקלם.

אוזמפיק פועלת במקביל במספר מנגנונים: היא משפיעה על הלבלב והכבד ומביאה לירידת רמות הסוכר. היא מאטה את התרוקנות הקיבה. כמו כן משפיעה גם על מרכז השובע במוח, ובכך תורמת לירידה מהירה מאוד במשקל.

סקסנדה

עד כה אושרה בישראל אירופה וארה"ב זריקה בשם סקסנדה. המטופלים נוטלים סקסנדה בזריקה אחת ליום. סקסנדה גורמת לירידה של כ-5 עד 11% ממשקל הגוף תוך שנה של טיפול.

טיפול בסמגלוטייד מביא לירידה של עד 20% ממשקל הגוף תוך שנה של טיפול. המינון אותו קיבלו המטופלים בזריקה במסגרת המחקר היה 2.4 מיליגרם, מינון שעדיין לא קיים בישראל.

מהן התרופות החדישות להרזיה הקיימות בישראל?

בישראל מאושרת התרופה סקסנדה לטיפול בסוכרת ובעודף משקל. תרופה נוספת בשם אוזמפיק מאושרת לטיפול בחולי סוכרת. ישראל עדיין לא אישרה אוזמפיק לטיפול בהשמנת יתר. לצורך טיפול באוזמפיק להשמנת יתר יש צורך במרשם רופא וטופס 29 ג' המהווה אישור לשימוש בתרופה שאינה רשומה בארץ בהתוויה.

מה ההבדל בין שתי התרופות?

כאמור, רק סקסנדה אושרה בארץ לטיפול בהשמנת יתר. אוזמפיק היא תרופה חדישה יותר שהראתה ירידה משמעותית יותר במשקל. המטופלים בתרופת סקסנדה הראו ירידה של 5% במשקל הגוף במהלך ארבעת החודשים הראשונים לטיפול, ושל 11% ירידה ממוצעת במשקל לאחר שנה של טיפול.

המטופלים בסמגלוטייד, המצוי בתרופת אוזמפיק, הראו ירידה של עד 20% ממשקל הגוף לאחר שנה של טיפול. עם זאת, המינון אותו קיבלו המטופלים באוזמפיק במסגרת המחקר היה גבוה – 2.4 מיליגרם, מינון שעדיין לא קיים בישראל.

איך פועלות התרופות לירידה במשקל?

התרופות פותחו לראשונה לטיפול בסוכרת. מדובר בתרופות המחקות את פעילות הורמון השובע GLP1. הורמון זה מיוצר בתאי המעי. ההורמון מופרש אל הדם בתגובה למזון המגיע למערכת העיכול.

הורמון GLP1 פועל באופן רב מערכתי וכך גם התרופה:

  1. מעלה את הפרשת ההורמון אינסולין מהלבלב, בתלות ברמת הגלוקוז בדם. פעילות זו מתאפשרת רק בנוכחות גלוקוז. כאשר רמות הגלוקוז בדם יורדות, הפרשת האינסולין יורדת. כאשר רמות הגלוקוז בדם עולות – הפרשת האינסולין מהלבלב עולה.
  2. מפחיתה את הפרשת הורמון הגלוקגון. גלוקגון מגביר ייצור גלוקוז ומשחררו לדם ממחסני הגלוקוז בכבד. גלוקגון פועל בגוף כאשר רמות הגלוקוז יורדות. הגוף מגן על עצמו בכך שהוא משחרר את הגלוקוז מהכבד אל הדם.
  3. מאיטה את התרוקנות הקיבה ומביאה בכך לדיכוי התיאבון ולירידה מסיבית במשקל.
  4. מעלה את תחושת השובע. התרופה משפיעה על מרכז הרעב במוח, המצוי בהיפותלמוס, והיא מפחיתה גם את הכמיהה למזונות עתירי שומן.

תוך כמה זמן משפיעה התרופה?

הזריקה מגיעה מאזור ההזרקה התת עורית באזור הבטן, אל מחזור הדם. התרופה מתחילה להשפיע תוך יום עד שלושה ימים מרגע ההזרקה למשך שבוע.

אוזמפיק נוטלים בזריקה תת עורית פעם בשבוע. הטיפול מתחיל במינון נמוך שמועלה בהדרגה. עלייה הדרגתית מפחיתה שלשולים, גזים, בחילות, ואי נוחות בבטן.

חלק מהמשתמשים מדווחים על רתיעה ממזונות מסויימים כמו מזונות עתירי שומן ומלוחים, וכמיהה למזון מתוק.

מדוע התרופה גורמת לתופעות לוואי במערכת העיכול?

תופעות כמו שלשולים וגזים, שברוב המקרים חולפות עם הזמן, יכולות להיות קשורות להשפעה על תנועתיות מערכת העיכול. תופעות הלוואי לרוב חולפות לאחר חודשי הטיפול הראשונים.

כיצד ניתן להקל על תופעות הלוואי בתחילת הטיפול?

מומלץ לאכול ארוחות קטנות יותר בתדירות גבוהה יותר, באיטיות, לשתות הרבה מים, להימנע ממזונות מתובלים, מטוגנים או מתוקים מדי, ולהימנע מאכילה ליד ריחות בישול חזקים.

איזה בדיקות שגרתיות צריך לבצע בזמן נטילת התרופות?

חולי סוכרת צריכים להמשיך ולבצע את הבדיקות התקופתיות השגרתיות. מטופלים עם השמנה ממשיכים מעקב אצל רופא המשפחה. מומלץ לבצע אחת לחצי שנה בדיקות דם שגרתיות הכוללות:

  • ספירת דם
  • גלוקוז, אוריאה, קראטינין, נתרן, אשלגן, סידן, מגנזיום, פוספור, חלבון, אלבומין, פרופיל שומנים, תפקודי כבד, המוגלובין מסוכרר, חומצה אורית
  • רמת ברזל, פריטין, ויטמין B12, רמת חומצה פולית, רמת ויטמין D
  • תפקודי בלוטת התריס: T3, T4, TSH, פרולקטין, טסטוסטרון
  • תפקודי קרישה

איך מזריקים את התרופות?

בארץ משווקים את סקסנדה ואוזמפיק בצורת עט עליו מרכיבים מחט חד פעמית דקה מאד ועדינה. ההזרקה היא פשוטה לאזור הבטני, או לירך או לזרוע והיא כמעט שלא מורגשת ואינה גורמת לכאב.

לכמה זמן יש ליטול את הזריקות?

אין מגבלה על משך הזמן לנטילת הטיפול להשמנת יתר, וזה תלוי במשקל היעד הרצוי. ניתן להפסיק את הטיפול בתרופה, תוך ייעוץ עם הרופא המטפל, ולפי הצורך לחזור לטיפול.

האם צריך לשנות את התזונה?

הקפידו על  תזונה ים תיכונית הכוללת שפע של ירקות ופירות, קטניות, דגנים מלאים, אגוזים, גרעינים ועשבי תיבול, שמן זית, גבינות ויוגורט. אכלו מעט ביצים, דגים פעמיים בשבוע, עוף או הודו פעם בשבוע וצרכו מעט מאוד בשר אדום וחמאה.

אף תכשיר אינו תרופת קסם לטיפול בהשמנה ועל כן חשוב ללוות את הטיפול בתפריט תזונתי מתאים ומעקב דיאטנית. התרופות החדשות הופכות את תהליך ההרזיה לקל יותר, בזכות תחושת שובע משמעותית. חשוב לתרגל אכילה בריאה וטכניקות להפגת מתחים.

מה לגבי ספורט?

אני ממליצה לבצע הליכה יומית של חצי שעה מידי יום ובנוסף תרגילי כח או פילטיס פעמיים שלוש בשבוע. אנשים עם מגבלות גופניות יכולים לעשות התעמלות במים, שחיה וכן פלדנקרייז.

מאיזה גיל מותר להשתמש בתרופות?

התרופות מיועדות למבוגרים מגיל 18. אין מגבלת טיפול בקשישים, אך יש מידע מצומצם לגבי מטופלים בני 75 ומעלה.

האם הטיפול מותר רק ממשקל מסוים?

נוטלים טיפול תרופתי מערך BMI 30, כלומר השמנה. ניתן ליטול גם ב BMI 27, עודף משקל, עם יש מחלות נילוות.

מי אינו מתאים לטיפול?

הרופא המטפל נותן מרשם ועוקב. אין להשתמש בתרופות אם יש רגישות לכל אחד מהמרכיבים בתרופה. אין לצרוך את התרופה במהלך היריון והנקה. אסור להשתמש בתרופה גם במצבים רפואיים כמו אי ספיקת כליות.

איך משיגים מרשם לזריקות?

התקשרו וקבלו יעוץ רפואי על ידי ד"ר אסנת רזיאל, אסיא מדיקל. ביעוץ אבחן את התאמתכם לטיפול התרופתי. היעוץ הינו בפגישה אישית או בטלפון ובו תקבלו הסברים ומרשם. כמו כן תוכלו לקבוע מעקב דיאטנית וכן ליווי רגשי.

מחירה של סקסנדה באופן פרטי 1100 שח לחודש וניתן לעיתים לקבל השתתפות של קופות החולים. מחירה של אוזמפיק באופן פרטי 450 שקלים לחודש, השתתפות קופות החולים הינה רק בהתוויה של סוכרת.

ד"ר אסנת רזיאל היא רופאה כירורגית מומחית לניתוחים בריאטריים להרזיה ומנהלת אסיא בריאטריק – מרכז רב תחומי להשמנת יתר, אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל, הברזל 20 תל אביב. טלפון לקביעת יעוץ: 074-7050130

 

ד"ר אסנת רזיאל
שנים רבות ואלפי ניתוחים בריאטריים לימדו אותי שלא די בניתוח עצמו. חשוב מאד להעזר באנשי מקצוע מתחומים רבים כדי לנצח את ההשמנה ולשמור על משקל תקין ואורח חיים בריא לאחר הניתוח. במקביל לצוות רב תחומי הכולל דיאטנית בריאטרית, פסיכולוג קוגניטיבי התנהגותי וקבוצות תמיכה חשוב מאד לאמץ אורח חיים פעיל עם פעילות גופנית סדירה. כמו כן חשוב לטפל בהפרעות אכילה, לאמץ טכניקות להפגת מתחים ותסכולים, ולהיעזר ברפואה משלימה כל אחד לפי בחירתו: שיאצו, רפלקסולוגיה, דיקור, אירובדה, נטורופתיה, תטא הילינג, יוגה. הניתוח מביא לירידה במשקל אך אינו פותר את הקשיים שהולידו את ההשמנה ולפיכך יש צורך ממשי לטיפול הכולל גוף ונפש.