ההיסטוריה של חולצת הפסים

5 עובדות מעניינות על חולצת הפסים שכל פאשינסטה שמכבדת את עצמה מחזיקה בארון שלה

כבר שנים רבות שחולצת הפסים נחשבת לפריט חובה בכל ארון נשי. מה הוביל אותה למעמד המכובד שלה?
קבלו מספר עובדות שאולי לא ידעתן על החולצה הפופולארית הזו שעומדת בגאון אל מול טרנדים מתחלפים.

אשה בחולצת פסים shutterstock By progressman

1. במקור שמה של חולצת הפסים הוא בכלל 'טלניאשקה' ומקורה בסוחרים ובדייגים מברטאן – חצי אי בצפון-מערב צרפת.
הסוחרים והדייגים אימצו את הסגנון הזה כדי להבדיל בינם לבין סוחרים ודייגים בינלאומיים אחרים בים. ב- 1858 אימצו חיילי הצי הצרפתי שהיו מוצבים בברטאן, את חולצות הפסים (כחולים ולבנים). זה היה תולדה של חוק צרפתי שהציע את חולצת הפסים הכחולים והלבנים כמדים לחיילי הצי הצרפתי. למראה החולצה "היו חוקים", היו בה 21 פסים כמספר הניצחונות של נפוליאון. מאז בעצם, הפכה חולצת הפסים למדים החביבים על המלחים הצרפתיים ובהמשך על כל המלחים האירופאיים. גם הצי הרוסי הקיסרי אימץ את החולצה המפוספסת בכחול לבן במהלך המאה ה-19. בצי הצרפתי עדיין לובשים חולצה זו באירועים מסוימים.
2. מכאן זו בעצם היתה רק שאלה של זמן עד שתהפוך החולצה המפוספסת לפריט אופנה. זה קרה כבר ב- 1917 כשקוקו שאנל החליטה לאמץ את חולצת הפסים כחלק מבגדי הפנאי שלה ובהמשך שילבה חולצת פסים בתצוגת אופנה עם פריטים בעיצובה. השאר היסטוריה. החולצה והפסים שהיו עד אז נחלתם של צבאות וחיילות ים, הפכו לפריט אינטגרלי במלתחה של כולם.

קייט מידלטון Photo-by-Max-Mumby-Indigo-Getty-Images

3. בהמשך תרמו לפופולאריות של חולצת הפסים גם מרלין מונרו, אלביס פרסלי, ג'יימס דין ואחרים, כל אחד מהם לבש חולצה מפוספסת בסרט קולנוע שובר קופות: מונרו ב-The Wild One, אלביס ב"רוק בבית הסוהר", ג'יימס דין ב"מרד הנעורים". גם האומן פאבלו פיקסו הרבה ללבוש חולצות פסים ושילב את המוטיב ביצירותיו – בעיקר בעבודות הקרמיקה שלו.

פבלו פיקאסו בחולצת פסים Photo by George Stroud Getty Images

4. המעצב ג'אן פול גוטייה המשיך וקיבע את חולצת הפסים כפריט אופנה, כששילב את הפסים בפריטי האופנה האלמותיים שעיצב לאורך השנים. הוא הגדיל ועשה כשיצר בושם על שמו כשבקבוק הבושם לנשים וגברים מעוצב כדמות לובשת חולצת פסים. גוטייה עצמו נראה וצולם לא מעט כשהוא עצמו לובש חולצת פסים ורבים אימצו את הסגנון של אחד ממובילי האופנה העולמיים.

ז'אן פול גוטייה Photo by Frank TrapperCorbis via Getty Images/Fernanda Calfat Getty Images for Mercedes-Benz Fashion Week

5. מאז ועד היום רבים מנסים לפצח את סוד קסמם של הפסים שהפכו להדפס קלאסי ואת חולצות הפסים לפריט נצחי, על זמני ואופנתי שסביר למצוא בכל ארון בגדים. בתי אופנה מקדישים קולקציות שלמות לפסים. j.crew, מותג האופנה האמריקני, הקדיש זו השנה השניה את חודש מרץ כולו לחודש הפסים. כך מידי יום לאורך כל החודש, הוצעה לרכישה חולצת פסים אחרת במהדורה מוגבלת.

Photo by Fernanda Calfat Getty Images for Mercedes-Benz Fashion Week פסים

גם המותג הסקנדינבי Polarn O. Pyret השכיל להקדיש עולם שלם לתחום הפסים. למותג חנויות שונות ברחבי העולם בהן נמכרים רק פריטי אופנה מפוספסים בעיקר לילדים ובעקבות ההצלחה גם למבוגרים, ורבים מסלבריטאי ארה"ב וילדיהם לובשים את החולצות שלהם. חולצות המותג עוצבו על ידי שני מעצבי טקסטיל שהקפידו על רוחבם של הפסים עד מילימיטר, כי לדבריהם "זה מה שעושה את ההבדל".
ואי אפשר לסיים מבלי להזכיר את חולצת הפסים של מעצבת האופנה ומכתיבת הטרנדים ריי קוואקובו לקום דה גרסון, שמי שיש בארונו את חולצות הפסים שלה נחשב באמת לחובב הג'אנר. אני למשל.

עמית סנדיק אלבום פרטי

הצטרפו לסלונה אופנה בפייסבוק