SOS – כל מה שאתן צריכות לדעת על טיפול בעור מגורה

יובש בעור שנובע משטיפת ידיים מרובה ושימוש תכוף באלכוג'ל, תפרחת חיתולים או עור פצוע אחרי טיפול קוסמטי. מי מאיתנו לא נתקלה בלפחות בעיית עור אחת אם לא יותר מבין הבעיות הללו?

העור שלנו שהינו האיבר הגדול ביותר בגוף, עומד מדי יום במבחנים רבים: מהשפעות של מזג אוויר שמשתנה לעיתים קרובות בישראל, דרך מחלת הקורונה שכדי להימנע ממנה מומלץ לשטוף ידיים ולחטאן לעיתים קרובות ועד דברים פחות נעימים בלשון המעטה שמתבטאים ביבלות, שפשפת, תפרחת חיתולים לתינוקות וגם רגישויות בעור לאחר הליכים שונים שאנחנו עוברים – טיפול קוסמטי, לייזר וכו'. המשותף למצבים האלה הוא שהעור, או רקמת העור החיצונית למעשה "נפצעה" או נפגעה בדרגות כאלה ואחרות ועלינו לסייע להן להשתקם, עד כמה שאפשר בצורה יעילה ומהירה.

תנאים חיצוניים פוגעים בעור וגורמים לו ליובש (צילום: שאטרסטוק / Africa Studio)

ד"ר קרן בן ארי מעוז, מומחית ברפואת עור, מין ואסתטיקה, ממליצה במצבים כאלה על סיקלפאט של AVENE (שידועים בקרמי ההגנה שלהם) ומציינת כי "סיקלפאט (Cicalfate) של חברת AVENE הוא קרם שיקומי לעור, אשר מכיל מספר גורמים שהופכים את התכשיר ליעיל ביותר בטיפול בעור הסדוק-הפצוע ובעור רגיש והוא מסייע להחלמה מהירה של העור", דוקטור בן ארי מעוז מוסיפה כי "אחד הרכיבים המשמעותיים ביותר בקרם הוא הסוקרלפאט, חומר פעיל העוטף במהירות רקמות פגועות כגון סדקים ויוצר מעין קרום רירי המגן עליו. לצד זה הסיקלפאט כולל תרכובת של נחושת ואבץ שמונעת התרבות של חיידקים ופטריות ומאפשר לעור להחלים ביתר קלות".

קרם ידיים סיקלפאט (צילום: יחצ)מה שעוד חשוב לדעת הוא ש"הקרם יעיל מאוד גם במקרים של גרד באזורים האינטימיים, סדקים בזוויות הפה או בנוסף כטיפול משלים אצל ילדים הסובלים מגרד כתוצאה מתולעים או במקרי גרד בפי הטבעת בעקבות גירוי", אומרת דוקטור בן ארי מעוז. "סיקלפאט יעיל גם במקרים בהם נוצר גירוי ואודם סביב הפה בעקבות שימוש רב בתכשירים קוסמטיים המייבשים את העור ופוגמים בחיץ העורי, כגון פילינג, סבונים מייבשים ועוד. הקרם מרגיע את העור, מכסה אותו בשכבת לחות המעשירה אותו, מחזירה את הברק וכמובן משאירה את התופעות הלא נעימות מאחור".

סיקלפאט של AVENE יכול לסייע, להקל, לשקם ולרפא ללא תופעות לוואי (צילום: שאטרסטוק / Voyagerix)

לעיתים, גם תנאי מזג האוויר או תנאי הסביבה יכולים להשפיע לרעה על מצב העור שלנו "הפעלת מיזוג אוויר, בבית, ברכב ובעבודה עלולה לגרום לירידה בלחות ותורמת להפרת האיזון הקיים בין האטמוספירה החיצונית לבין העור. תפקידו של העור לייצר חיץ בין גוף האדם לסביבתו. עיקר פעולה זו מתבצעת בזכות השכבה החיצונית של העור הכוללת מבנה ייחודי של תאי קשקש של העור ושומן בין עורי המונעים את התאיידות הנוזלים", מסבירה ד"ר קרן בן ארי מעוז, מומחית ברפואת עור, מין ואסתטיקה רפואית. "כאשר נגרמת פגיעה בחיץ העורי, האוויר היבש שיוצא מהמזגנים יגרום לאיבוד נוזלים מוגבר מבין שכבות העור. התוצאה היא יובש קיצוני המגיע לעתים למצב של דלקת קלה של העור הנקראת 'דרמטיטיס', ומתבטאת באודם, גרד וקשקשת קלה המופיעים בעור, פוגעים באיכות החיים ודורשים טיפול".

למצבים כאלה, כאשר הדלקת באה לידי ביטוי בכפות הידיים, ניתן להתאים את סיקלפאט ידיים שמגיע בגרסה קרמית יותר, המתאימה למריחה על כפות הידיים. מדובר בקרם ידיים  טיפולי, המיועד לטיפול ביובש, סדקים או גירויים בעור הידיים אשר נגרמים כתוצאה מתנאי סביבה קיצוניים, דוגמת מזג אוויר וסביבת עבודה. הקרם מכיל חומרים משקמים, שמגנים על עור הידיים ומסייעים בשיקומו.

מעבר לתחושת אי הנוחות, הפגיעה בחיץ העורי עלולה להקל על חיידקים ופטריות להתרבות ולגרום לזיהומים. "הפגיעה בחיץ העורי יכולה להיגרם כתוצאה משינוי במזג האוויר, אולם ישנם עוד כמה מצבים בהם יכולה להתרחש פגיעה שכזו", מציינת ד"ר בן ארי מעוז. "אצל תינוקות העור הוא מאוד רגיש, וכאשר הגוף עטוף לאורך כל שעות היום בחיתול לח, נגרמת פגיעה בחיץ העורי. פגיעה זו עלולה להוביל לפריחה המכונה 'תפרחת חיתולים', שיכולה להחמיר במידה והיא לא מטופלת. מצבים נוספים אשר מובילים לפגיעה בחיץ העורי הינם טיפולים קוסמטיים אגרסיביים, שפשוף בעור, כוויות וחתכים. בכל המצבים הללו טיפול במשחות מתאימות יסייע להשיב לעור את תפקודו המיטבי בהקדם".

סיקלפאט ידיים עוזר לטיפול ביובש ובסדקים (צילום: שאטרסטוק / Olga Miltsova)

כיוון שמדובר בקרם גוף וקרם ידיים טיפוליים שלא מצריכים מרשם של רופא, כל אחת יכולה לרכוש את המוצרים במחלקת הדרמו-קוסמטיקה ברשתות הפארם או בבית מרקחת הקרובים למקום מגוריה. "יש בזה יתרון אדיר", אומרת ד"ר בן ארי מעוז. "סיקלפאט של AVENE יכול לסייע, להקל, לשקם ולרפא בהרבה מאוד תחומים ללא תופעות לוואי".