חלון ראווה: רינת ראובני ומיכל קגן

האחיות רינת ומיכל, החליטו לעזוב קריירות מצליחות ולפתוח ביחד מותג תכשיטים. השינוי התעסוקתי לווה בשינוי אישי – משפחתי אצל שתיהן ויצר חתירה לחופש ודיוק אישי ועיצובי

מי אנחנו? 

רינת ראובני (בת 52, אמא לשתיים, בזוגיות שניה) ומיכל קגן (בת 42, אמא לשניים, גרושה). אחיות, המעצבות והבעלים של מותג התכשיטים oh studio משנת 2016.
שם משפחת המקור שלנו הוא Cohen, ואנחנו שתיים מתוך חמישה, לכן גזרנו 2 אותיות משם המשפחה. ההחלטה על השם היתה אימפולסיבית ולא מתוך מחשבה מעמיקה. לא באמת חשבנו שנקים עסק.

STUDIO OH יחצ

רקע 

רינת: גדלתי ברמת גן ושם אני גרה גם היום. למדתי פסיכולוגיה לתואר ראשון ושני. רוב שנותי עסקתי בייעוץ אישי וארגוני ובשנים האחרונות למדתי להנאתי תואר ראשון והתחלתי תואר שני בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב. שום דבר לא הוביל אותי לעסק שבו אני כיום למעט תשוקה לאמנות ועיצוב.
מיכל: גדלתי ברמת גן וכיום אני גרה כיום בתל אביב. למדתי פסיכולוגיה לתואר ראשון ולאחר מכן עשיתי מגוון הכשרות בתחום עיצוב ממשקי משתמש UI. בתחום זה עסקתי כשכירה וכעצמאית, עד שהבנתי שני רוצה להתמסר כולי לסטודיו ולעיצוב שתמיד היה חלק ממני. יש בי אהבה עמוקה למגע עם חומר, לישה ועבודות פיסוליות בחומרים שונים. כנערה הייתי בתוכנית נוער שוחר אומנות של מוזיאון תל אביב והתנסיתי לאורך השנים בצילום, פיסול, קדרות ועוד.
את השורשים העיצוביים שלנו אפשר לשייך לבית בו גדלנו. באנו מבית חובב עבודות יד וטבע. אבא שלנו, איש מוכשר ובעל ידיים טובות, תמיד אהב לבנות ולנגר, אמא שלנו, כבוגרת בית ספר חקלאי, חלקה איתנו את האהבה האינסופית שלה לצמחים. ממנה צמחה האהבה הגדולה שלנו לאסתטיקה של הטבע וזה בא לידי ביטוי בפריטים אותם אנחנו מעצבות. פעמים רבות טקסטורות ומרקמים מהטבע מהווים השראה לתכשיטים שלנו.

STUDIO OH יחצ

מתי ולמה הפכתן את התחביב לעסק? 

התכשיטים שלנו הם הקול שלנו. שתינו הגענו לתחום בגיל מתקדם, מעולם לא למדנו אותו ולא חשבנו לעסוק בו – זה קרה וקורה. התחלנו לעשות תכשיטים עבור עצמנו כשהרגשנו שאנחנו רוצות תכשיטים קצת אחרים. משם התחלנו לעשות תכשיטים לחברות ולחברות של חברות.
שתי נשים נתנו דחיפה ראשונית להקמת המותג – המעצבת תמי חומסקי שהיא חברה קרובה והיא הראשונה שהוציאה טבעות שלנו למכירה אצלה בסטודיו, וסמדר שוהם- מנהלת חנות מוזיאון תל אביב דאז, שברגע של אומץ הגענו אליה לפגישה כשבידנו כמה טבעות וחצי שרשרת. היא לקחה כמה טבעות ושלחה אותנו הביתה לשפר את השרשרת. השאר – הסטוריה.
השינוי התעסוקתי הזה שלווה בשינוי אישי – משפחתי אצל שתינו, יצר חתירה לחופש ודיוק הן אישי והן עיצובי.

STUDIO OH יחצ

מה היה החלק הכי מאתגר בדרך?

האתגר בעסק קיים תמיד, בעיקר בהיבטים הפחות סקסיים: ניהול ואחזקת עסק קטן בארץ.

איך אתן מתארות את סגנון העיצוב שלכן?

הקונספט העיצובי שלנו מבוסס על עקרונות של פשטות וטבעיות, לצד תחכום. מקורות ההשראה שלנו הם תעשיה, ארכיטקטורה, מבנים, מרקמים, טבע וסביבה משתנה. אנחנו נעות בין מינימליזם להגזמה תאטרלית, נשיות וגבריות.
אנחנו יוצרות הכל בעבודת יד ובכל תכשיט תהיה טביעת האצבע שלנו – ליטרלית. מאותה סיבה כל תכשיט יהיה שונה וייחודי וכל מי שיענוד אותו עונד קצת פסל.
אנחנו עוסקות בחומר שאינו פופולרי היום – חימר פולימרי, חומר שלקחנו ממקום נחות למקום שמדבר בשפה ברורה מבחינה אמנותית. החומר מקבל לתוכו כסף 925, ציפויי זהב וגולדפילד ומתווסף לאבני חן.

STUDIO OH יחצ

לסגנון האופנתי של איזו מפורסמת אתן מתחברות?

לין סלייטר, איריס אפפל – שתיהן בעלות קול עוצמתי, מובחן, נוכח ובוגר.

איך מתחלקת העבודה ביניכן? 

העבודה בזוג מפרה ודוחפת קדימה. אם צד אחד מרפה הצד השני דוחף, מספק ביטחון.
שתינו מעצבות. כשאחת מביאה לשולחן רעיון הוא עובר תהליך של עיבוד או דחייה מצד שתינו ולפעמים אם אחת לא אוהבת דגם, אנחנו בכל זאת נותנות לזה מקום והוא נופל או קם על פי הלקוחות שלנו.
מיכל עוסקת בייצור, בעיצוב ותפעול אתר האינטרנט ורינת במכירות, תפעול וייצור, אבל יש חיבור של כל אחת לתחומים של השניה. כנראה שכאחיות קל לנו יותר. אנחנו רבות מעט, מתווכחות לא מעט ויוצרות הרבה.

מה מאפיין את הקולקציה האחרונה? 

הקולקציה האחרונה היא התפתחות של קולקציות קודמות. שילוב חומרים נוספים בתוך החימר הפולימרי או שילוב החימר הפולימרי עם אבנים טובות או קריסטלים.
הפעם גם קצת יותר נפתחנו לצבעים למרות שהשחור עדיין שולט.

STUDIO OH יחצ

STUDIO OH יחצ

STUDIO OH יחצ

STUDIO OH יחצ

STUDIO OH יחצ

טווח מחירים: 980-160 שקל.
איפה קונים? אתר studioohdesign.com סטודיו: רחוב השפלה 2 תל אביב. רשת רזילי, גרטרוד וחניות שונות ברחבי הארץ.
פייסבוק 
בסוף החודש נגיע ליריד שופוני שיתקיים השנה בפעם הראשונה בלוקיישן חדש ויכלול, בנוסף למעצבי תיקים ונעליים, גם מעצבי אופנה. במסגרת היריד יינתנו הנחות של 20% על קולקציות סתיו-חורף החדשות ועד 70% הנחה על דגמים מעונות קודמות.
שופוני – אקספו תל אביב (גני התערוכה לשעבר ), ביתן 11. (יום ה' 31/10 22:00-16:00, יום ו' 1/11 18:00-9:00, יום שבת 2/11 19:00-10:00). פרטים נוספים באתר שופוני. 

***