סדנת סטיילינג לא שגרתית אצל סטייליסטית ייחודית

מה קורה כאשר חמש נשים שלא עוסקות כמעט במראה החיצוני שלהן מגיעות יחד לסדנת סטיילינג ואיך תצליח ניצן, הסטייליסטית, להלביש כל אחת מהן באופן שמתאים לסגנון החיים שלה?

סטיילינג אישי הוא אחד הנושאים היותר מדוברים בקרב נשים. תשאלו כל קוסמטיקאית, כל ספר ואת כל הצוות במרפאת הנשים הקרובה לביתכן ותיווכחו לדעת שאני צודקת. אנחנו מתעסקות כל היום באיפור, לבוש ומראה. טוב, לפחות רובנו.

אי שם, בתחילת שנות ה-30 שלי, מצאתי את עצמי חלק מחבורה ייחודית מאד של נשים שמשאירה אחוז ממש נמוך מחייה לעיסוק בלבוש ואיפור. אז, לרגל יום הולדתי ה-32 החלטתי להזמין לי ולחברותיי סדנת סטיילינג אישי מפיה של ניצן עגמי המדהימה. הנשים שהיו איתי בסדנה הן: נעמה מאמנת הכושר; הילה הקוסמטיקאית; שירה עובדת המדינה בתחום הכלכלה; יועצת תקשורת (אנוכי) ומורן מהנדסת בחברת הייטק (קצת כמו להקת ספייס גירלז משלנו). האתגר: להלביש אותנו באופן שמתאים לסגנון החיים שלנו, שירגיש לנו נוח וגם שיתאים למבנה הגוף שלנו.

על פניו הייתם חושבים שקוסמטיקאית או מאמנת כושר יתעסקו כל היום בטיפוח אישי, ביופי ובעצם… בעצמן, אבל במקרה של חברותיי – לא ולא. אף אחת מאיתנו לא טורחת להשקיע יותר מדיי שעות בלבוש. נעמה לא אוהבת ללבוש חזיות ותמיד לבושה בטייץ וגופיית ספורט (כן, גם בחורף), הילה ומורן בוחרות בג'ינס לא צמוד ובחולצת טריקו פשוטה, שירה מעדיפה שמלות קלילות לא צמודות מדיי ואני? דווקא אני כיועצת תקשורת צריכה להיראות מתוקתקת 24/7 אבל נכנעת לטייצים שחורים, נעליים שטוחות (לפעמים נעל ספורט) וטוניקות שלא מחמיאות לגוף שלי. או כך, לפחות, ניצן חושבת.

ניצן עגמי, סטייליסטית לא שגרתית (צילום: יח"צ)

איך היה להעביר סדנה ל-5 נשים שלא מתעסקות בלבוש או סטיילינג בחיי היום יום שלהן?

ניצן: "תמיד כיף לבוא ולפתוח לנשים עולם שלם שאינו מתחום עיסוקן היומיומי, ואז להיווכח בכל פעם מחדש שדווקא הן הכי צמאות לידע הזה. בסופו של דבר, המשותף לרובן זה שהן הבינו שהן מעוניינות בשינוי, שינוי שיעורר את החיים שלהן מחדש. מעצם היותנו בני אדם, אנחנו אוהבים לקבל מחמאות מהסביבה, ויותר מזה אנחנו אוהבים להרגיש טוב עם עצמנו – ולכן תמיד בסדנאות לקהל מהסוג הזה כיף לראות את ההתמסרות לידע.

ניצן היא לא הסטייליסטית הממוצעת. היא בוגרת האוניברסיטה העברית ומצטיינת דיקן עם שני תארים בתקשורת. היא גדלה במשפחה מלאת אמביציה עם אמא קואצ'רית ואח יוצר וכותב (מתן עגמי ששירו "בא לי" עם האולטראס הגיע למקומות הראשונים במצעדים הגדולים בארץ). "בשלב מסויים הבנתי שאין לי מה לעשות עם מה שלמדתי ועליי לעשות את מה שאני באמת רוצה ומאמינה בו וזה הסטיילינג," היא מספרת, "סטיילינג עלול להיתפס כשטחי, אבל עובדתית- אישה שבטוחה יותר בעצמה, בדימוי העצמי ובנראות החיצונית שלה תרגיש טוב יותר עם עצמה, תשדר את זה החוצה ותמגנט אליה את כל הטוב הקיים. זה עניין של העצמה אישית. בסופו של יום, כל אישה הייתה רוצה להרגיש טוב יותר עם עצמה ולאהוב את מה שהיא רואה במראה ובואי נודה באמת – לכולן כולל כולן, יש את הנקודות הרגישות שלהן".

כששאלתי את חברותיי כמה זמן הן משקיעות בטיפוח יום-יומי הן ענו כי אינן משקיעות יותר מחצי שעה (בממוצע) בטיפוח אישי. אפילו הילה הקוסמטיקאית ענתה שהיא אומנם מתעסקת בטיפוח במסגרת עבודתה, אבל משקיעה בעצמה הרבה פחות זמן ביחס לנשים שמגיעות אליה. מורן, שענתה כי היא משקיעה גג רבע שעה בטיפוח עצמי כולל מקלחת אפילו שאלה וחייכה: "לסדר גבות אצל הילה נחשב טיפוח?".

סטייליסטית אחת ו-5 נשים שלא חושבות הרבה על הופעה חציונית (צילום: מורן שמואלוף)

מה יותר קשה- להלביש נשים מטופחות שיודעות מה הן רוצות או דווקא נשים שלא אכפת להן מהמראה שלהן, לפעמים עד כדי זלזול בו?

ניצן: "את מדברת פה על שתי נקודות קיצון, וכל אחת זו התמודדות בפני עצמה. לאחת אני צריכה לגרום לסמוך עליי, לאפשר לי להוביל ולאפשר לעצמה להיות מובלת, צריך להבין ששליטה עצמית אמיתית דווקא מגיעה מהיכולת לשחרר. לגבי השנייה, אצטרך לגרום לה להשיל כמה קילוגרמים של ציניות לגבי התחום הזה, כך שתבין שלשם שינוי אמיתי היא חייבת להעז, לצאת מאזור נוחות ולהתמסר לתהליך. מבחינתי, תהליכי סטיילינג לנשים שנמצאות בקיצון, הם התהליכים העמוקים ומשני החיים הגדולים ביותר- ועבורי אין מספק מזה. בסוף, כולן רוצות ללמוד להתלבש בצורה המחמיאה ביותר למבנה גופן, לדעת מהם הצבעים המתאימים להן, ללמוד כיצד להוציא את המקסימום מהמלתחה הקיימת שלהן, להתלבש בקלות בבוקר, ובגדול- לאהוב את מה שהן רואות במראה. אני הולכת עם הנשים האלו יד ביד, ומלווה שינויים כאלו ביומיום שלי וזה מסע פשוט מדהים. אני לא מכירה אישה אחת שלא הייתה רוצה ללמוד איך להפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמה".

בפתיחת הסדנה ניצן מבקשת מאיתנו לכתוב על דף מה, לדעתנו, כל אחת משדרת ומה היא רוצה לשדר. מלבד נעמה, שאוהבת את הפן הספורטיבי בעצמה, כולנו ביקשנו לשדר משהו אחר ממה שאנחנו באמת. "תהליך סטיילינג איכותי, במהותו- עשוי לשנות חיים," אומרת ניצן, "הייתי מציעה לכולן לעצור לרגע את מרוץ החיים והמרדף אחרי הזמן, ולאפשר לעצמן לחשוב יותר על עצמן, בעצם לבחור בעצמן. נכון שהתחום הזה הוא אינו אזור הנוחות של כל אחת מאיתנו, אך כן הייתי מציעה לכולן לאפשר לעצמן להתנסות, לפרוץ גבולות ועל אף הספקנות, להיווכח עד כמה שינוי פנימי יכול דווקא להתחיל בשינוי חיצוני".

למרות שמדובר בחמש נשים דעתניות, חזקות ומוצלחות בחייהן, ניכר שהסדנה כן הותירה עליהן רושם, השאלה איך זה יתבטא בחיי היום-יום שלהן. "ניצן לימדה מבני גוף שונים והסבירה לי מבנה הגוף שלי מלבני ושאני צריכה ללבוש שמלות עם חגורה באמצע הבטן כדי לשבור את המלבן," מורן משתפת, "לצערי, בסופו של דבר אני יושבת כל היום במשרד מקורר ולובשת 2 מכנסיים ו-2 חולצות כדי להתגבר על הקור. סך הכל היה נחמד להכיר גם את הנושא הזה, אולי בשלב אחר בחיים אני יותר איישם את נושא הלבוש". הילה מוסיפה, "תמיד ידעתי שיש לי תחת גדול גם כשהייתי רזה, אבל דברים שהתאימו לי בעבר לא מתאימים לי היום. ניצן נתנה לי תובנות לגבי שיפור הלבוש ביחס למבנה הגוף שלי".

ניצן מלמדת ומספקת תובנות (צילום: מורן שמואלוף)

מה המסר שתרצי להעביר לנשים דומות לנשים שפגשת ושקוראות את הכתבה?

ניצן: " לכל אישה מגיעה ההזדמנות לאהוב את עצמה קצת יותר. דימוי הגוף והמראה החיצוני משפיע באופן ישיר על הדימוי האישי ותחושת הערך העצמי שלהן, וככל שזה יהיה גבוה יותר – נשים ירגישו בטוחות יותר בעצמן, טוב יותר עם עצמן – זה מעין מעגל קסמים. מעבר לזה, תמיד תזכרו- אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני, ורושם ראשוני נבנה בעיקרו מהמראה החיצוני. ככל שהמראה החיצוני שלנו יתמוך וישקף את מי שאנחנו באמת- ניצור הלימה בין הפנים לחוץ וננטרל את ההטיות שעשויות להיגרם".