5 דרכים לשיער נהדר בבידוד בעונות מעבר

יהיה הסגר, לא יהיה הסגר, אין לימודים, מבלים זמן בבית עם הילדים, וכל זה מלחיץ וממלא בחרדה. הגוף מגיב לשינויים וללחץ ומי שמגיבים גם הם, זאת הקרקפת והשיער

אין שום סיבה לא ליהנות משיער יפה ובריא גם בקיץ (צילום: Shutterstock by Nina Budai)

לחץ מוירוס מאיים ושינויי מזג האויר שאנחנו חוות לאחרונה מתעתע לא רק בנפשנו אלא גם בשערנו. ימים קרים וגשומים מתחלפים בימי שמש שהמעיל נראה רחוק מהם. יהיה הסגר, לא יהיה הסגר, אין לימודים, מבלים זמן בבית עם הילדים, וכל זה מלחיץ וממלא בחרדה. הגוף מגיב לשינויים וללחץ ומי שמגיבים גם הם, זאת הקרקפת והשיער.

גירוד, פצעים וכאבים הם חלק מהסבל שנוצר עקב לחץ ושינויי מזג אויר. יש דרכים לטפל בכל זה מבלי לצאת מהבית. טליה אברך, מ"פזור", שגוזרת את השיער לפי כיוון צמיחתו הטבעית בהתאם לשיטה הצרפתית, מסבירה איך עושים את זה:

1. שמש בחוץ? אל תשכחו להגן

אנחנו בתקופה בה הגיחות החוצה מעטות ומדודות. ובכל זאת, האביב בפינה ובחוץ זורחת שמש. נכון, אנחנו ממושמעות ומורחות קרם הגנה על הפנים אבל גם השיער והקרקפת (ואם יש קרחת) זקוקים להגנה מפני השמש משום שהקרינה החזקה פוגעת בעור ובשיער. ביציאות החוצה כדאי למרוח קרם הגנה על ראש גלוי, להשתמש בספריי הגנה מהשמש לשיער עצמו ואף לחבוש כובע.

2. חפיפת מסגרת

הצרפתיות והצרפתים נוהגים לחפוף את השיער פעם-פעמיים בשבוע. זה לא פוגע בשומן הטבעי של הקרקפת, לא מייבש את השיער ומשמר את הלחות הטבעית ששומרת על השיער בריא ומבריק. עתה, כשאנחנו נמצאות הרבה בבית, או יוצאות לגיחות לטובת ספורט ממוקד (ריצה או רכיבה על אופניים, למשל), וודאי נמצא הרבה יותר הזדמנויות לחפוף את השיער. טליה אברך לא ממליצה. "כדאי לבחור בחפיפה שאינה חפיפת עומק. מספיק לשטוף את הקרקפת במים כדי להתרענן. אם חייבים סבון ריחני, כדאי להתאים אותו לסוג השיער ואם אין לבחור שמפו 24 שמיועד לחפיפה יומיומית". ההמלצה היא  לחפוף "מלמעלה" את המסגרת שכוללת עורף, מצח, ואת האזור מאחורי האזניים. לא לגרד את הקרקפת ולא לשפשף אותה כדי למנוע גירוי ויובש.

מאיה גז טליה אברך צילום רמי זרנגר (1)_634

3. שימו סרום

אם יש לכן סרום לשיער אל תשכחו למרוח אותו. הוא מגן על השיער ומעניק לו לחות. העדיפו למרוח אותו על קצוות השיער שנוטים להינזק מטיפולי שיער כימיים כגון החלקות. הסרום סוגר את הקצוות ומונע מהשיער להתפזר ב"פריז", מונע קצוות שיער מפוצלים ומעניק מראה אחיד.

4. תגזרו את הקצוות

זה חשוב כי זה מרענן קצוות, מחדש קצוות שרופים ומסיר שאריות שיער מת.

אין שום סיבה לא ליהנות משיער יפה ובריא גם בקיץ (צילום: Shutterstock by Nina Budai)

5. לחץ ותוצאותיו

לחץ עלול להתבטא במגוון דרכים וחלק מהם באות לידי ביטוי בקרקפת ובשיער. מה עושים במקרה של גירוי, פצעים, שריפה, קשקשים, סבוריאה, רגישות ואדמומיות? הניחו קרם לחות ייעודי לעור הקרקפת, שירגיע מיד את הכאב. אם אתן צובעות שיער בחומרים שמכילים ניקל ובתדירות גבוהה, אתן גורמות לנזק מצטבר לקרקפת. כדאי לצבוע שיער בצבעים מותאמים שלא מכילים ניקל, חומר מתכתי שקיים בצבעי שיער. יש כאלה שמפתחות אלרגיות חזקות של צריבה, עור אדמומי שלא מצליח להכיל את הצבעי שיער. העדיפו לרכוש צבעי שיער בחנויות טבע, וקראו את התווית- בחרו בחומרים אורגניים שלא נוסו על בעלי חיים, ללא אמוניה וכאלה שמכילים שמנים ותמציות צמחים מועשרות וגם לחות. כן, לא נעים עכשיו והכל מגיב למצב אבל גם במצב לחץ ניתן לשקם את השיער.

** הכותבת, ד"ר מאיה גז היא מומחית לאופנה צרפתית ולתרבות צרפת.

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית