פרויקט ''מתלבשות להצלחה'' חוזר

"הבגד עושה את האדם" הוא משפט שחוק, אבל אנחנו חיים בחברה בה לרושם ראשוני ולמראה חיצוני יש חשיבות רבה, ואם נשלב בין הכנה מתאימה לראיון עבודה לבין לבוש מתאים, סיכויי ההצלחה שלנו ישתפרו משמעותית

בינואר האחרון פורסם שמייגן מרקל, הדוכסית מסאסקס נפגשה עם קבוצת נשים שמעורבות בפרוייקט באנגליה בשם "עבודה חכמה" (Smart Works) המכין נשים לקראת ראיונות עבודה, בספטמבר, עם שובה מחופשת הלידה, היא השיקה קולקציית קפסולה במסגרת הפרויקט.

מייגן מרקל משיקה את קולקציית Smart Works (צילום: -Max Mumby Indigo Getty Images)

ויצו ישראל, שמקדמת זכויות נשים והעצמתן באמצעות חקיקה, קידום מדיניות, קו ייעוץ, קורסים והכשרות זיהתה את חשיבות הנושא לשלב נשים לא מועסקות חזרה לשוק העבודה, מתוך הבנה שראיון עבודה זו סיטואציה מלחיצה, ואת אמורה להביא את עצמך לידי ביטוי בזמן קצוב ביותר. מדובר בסיטואציה חוצת מגזרים ועמדות, ולכן חשוב שתגיעי מוכנה, כשאת במיטבך, וזאת בכדי להגדיל את סיכוייך לזכות במשרה הנחשקת.

חלק בלתי נפרד מלבוא במיטבך זה מה תלבשי. "הבגד עושה את האדם" הוא אכן משפט שחוק, אבל אנחנו חיים בחברה בה לרושם ראשוני ולמראה חיצוני יש חשיבות רבה, ואם נשלב בין הכנה מתאימה לראיון עבודה לבין לבוש מתאים הביטחון העצמי שלנו וסיכויי ההצלחה להתקבל למשרה יעלו באופן משמעותי.

בהשראת הדוכסית הפשניסטה, שבחרה לקדם את נושא העצמת נשים והכוונתן לעצמאות כלכלית, בין יתר עיסוקיה הרבים, יזמנו בויצו ישראל את פרוייקט "מתלבשות להצלחה" בשיתוף פעולה ייחודי עם מותג האופנה הבינ"ל H&M, שמטרתו לסייע לנשים שנמצאות מחוץ לשוק העבודה מזה למעלה משנה, לחזור ולהשתלב בתפקיד ההולם את כישוריהן.

מפגש "מתלבשות להצלחה" (צילום: אנה ברדיבקוב)

במסגרת שיתוף הפעולה נולד יום העצמה לאותן נשים, במסגרתו יקבלו ייעוץ בנושא קריירה, מיתוג אישי, וייעוץ סטיילינג המותאם לראיונות עבודה, ומערכת בגדים מותאמת לראיון עבודה לכל משתתפת על פי ראיון העבודה אליו היא פונה מ- H&M, כל זאת ללא עלות למשתתפות!

לאור הצלחת המיזם שנערך לראשונה בתל אביב ביוני האחרון, לאחריו כמחצית מהנשים שהשתתפו השתלבו מחדש בשוק העבודה, החליטו ויצו ישראל ו- H&M לקיים מפגש נוסף שיתקיים היום בעופר גרנד קניון בבאר שבע, ומיועד לתושבות האזור.

אז מה צריך כדי להתלבש נכון לראיון עבודה? הנה לכן 10 טיפים חשובים מהסטייליסטית שיר מיכאלי 

1. לפני הכל – התלבשי נוח אחרת תמצאי את עצמך מתמקדת כל הראיון בלהרחיק את החולצה מהגוף או בכמה המכנסיים הדוקים בבטן או בנעליים הלוחצות במקום בראיון עצמו. נוח לא אומר פחות רשמי או "זרוק" אלא באמת שיהיה לך נוח בבגדים. בחרי פריטים במידה הנכונה לך ובדקי אותם גם בישיבה

2. בחרי בגדים בגוונים בהירים – הכוונה בעיקר לחלקים עליונים כמו: חולצה, ז'קט או שמלה. הסיבה לכך היא שלרוב ראיונות עבודה מתרחשים בשעות היום ולכן עדיף להגיע בלבוש בגוון בהיר שתואם לשעות אלו ומשדר רכות ונעימות. פריטים בצבעי אדום או שחור ובדים מבריקים ונוצצים פחות יתאימו לראיון שמתקיים ביום כי הם מתאימים יותר לאירוע או לשעות הערב. אפשר בהחלט לבחור בז'קט בצבע שחור או כחול נייבי ולשלב אותו עם חולצה בהירה כדי לאזן.

3.חולצה בהדפס "זכיר" (שזוכרים אותו) או בצבע מעט בולט – לרוב אני הכי בעד לבוש ללא הדפס ובצבעים "נצחיים" שניתן לשלב בלי סוף. אולם בראיון עבודה המצב קצת שונה, את רוצה להשאיר רושם ,לבדל את עצמך ושיזכרו אותך. יש יתרון בלבוש פריט אחד קצת מיוחד ו"זכיר" לראיון עבודה משום שמשהו מהתמונה הזו תיחרט בזיכרון של המראיינים והם ידעו לשייך אותה אליך. יחד עם זאת חשוב לבחור בחולצה/שמלה עם הדפס אך לא בז'קט כי אז אולי נבלוט מידי וגם לא כדאי (אלא אם כן מדובר בהדפס פסים עדין ממש או משובץ). בנוסף, חשוב שהדפס החולצה לא יהיה רועש מידי או בצבע חזק מידי. אפשר לבחור בהדפס פרחים, פסים, צורות עדינות או כל דבר שיהיה נעים לעין. אין ספק שיותר קל לזכור את הבחורה עם החולצה הסגלגלה היפה או עם חולצת הפרחים הקטנים מאשר עוד מישהי בחולצה לבנה ומכנסיים שחורים (אלא אם כן זו הדרישה). הדגש הוא לא להגזים אלא לשדר בעדינות, מתחת לפני השטח, דרך לזכור אותנו לטובה בעזרת הבגד.

4. אל תתחפשי – תהיי עצמך! – אין טעם להיות מישהי אחרת. גם אם יש לך סגנון מסוים ואולי אפילו מעט פרוע או צבעוני את לא חייבת להחביא אותו בראיון עבודה אלא לעשות את ההתאמה הנכונה למקצוע ולמעמד. האישיות שלך צריכה להישאר, הייתי אומרת אפילו חייבת. אם מדובר לדוגמה בלבוש פורמלי ובנאלי כמו חליפה מכופתרת, עדיין משהו בסטיילינג צריך להיות את – בין אם זה בנעליים, באביזרים או אפילו בשיער. חשוב שהאישיות שלך תבלוט החוצה, כמובן בטוב טעם בהתאם לדרישות התפקיד. זוהי עוד דרך עבור המראיינים להבין מי זאת הבחורה שיושבת מולם. אם תהיי את ,כמובן גם תרגישי הכי נוח וזה כבר מתחבר לנקודה הראשונה שלי.

המשתתפות מקבלות טיפים בסטיילינג (צילום: אנה ברדיבקוב)

5. הלבוש בראיון צריך להתאים לאופי העבודה – אין צורך להתלבש בצורה רשמית מידי אם העבודה לא דורשת זאת. לא הייתי מגיעה לבושה בחליפה מכופתרת ועקבים אם אני רוצה להיות גננת, מעצבת מסחרית או מפיקה. אם יש לך מקצוע חופשי או אומנתי שדורש יצירתיות או קצת חשיבה מחוץ לקופסה, אל תפחדי להתלבש בהתאם, כל עוד הלבוש מייצג את האישיות שלך ואת המקצוע שלך. מצד שני אם מדובר בתפקיד רשמי חשוב להגיע לפי קוד הלבוש הנהוג ולא בשמלה קצרה וסניקרס .

6.לא חשוף מידי  ראיון עבודה הוא מעמד רשמי ומכבד ולכן חשוב לכבד את עצמנו ואת מי שיושב מולנו בלבוש מתאים. לא לבוא עם מחשופים גדולים מידי או חצאיות קצרות מידי. אני לא אומרת שיש להגיע בלבוש צנוע אם זו לא צורת הלבוש שלך, אבל את רוצה שיתמקדו בך, ביכולות שלך ובמה שיש לך להגיד ללא התעסקות בלבוש שלך. לכן כדאי להימנע ממה שעלול להרגיש לך חשוף מידי או לא מתאים.

7.אל תתאמצי מדי – את לא רוצה שירגישו את הזיעה מהמאמץ שלך "לעשות רושם". כן, את רוצה לעשות רושם טוב אבל, לא צריך לתת למראיינים מולך את הרגשה שעמלת על ההתארגנות שלך כמה שעות טובות. לדוגמה: השיער שלך צריך להיות מסודר ויפה אך אין צורך בתסרוקת שלא הייתה מביישת את אמא שלך ביום חתונתה. האיפור צריך להיות עדין וטבעי יחסית והבגדים לא מחופשים מדי או מסוגננים מדי, יש להקפיד על מראה שמכבד אותך ואת העבודה אליה את מתראיינת ומראה מי את באמת ולא כשאת עשויה יתר על המידה. חשוב להתאמץ ולהגיע בצורה מושקעת אך לא להפריז.

8.נקיון –  חשוב להגיע בבגדים נקיים ומגוהצים ללא כתמים או קמטים. אם את קצת "קלמזי" ותמיד נשפך עלייך הקפה של הבוקר, הביאי אתך חולצה נוספת לגיבוי או אפילו לוק שלם.

עדיף שיהיה ספייר מאשר להיכנס לראיון עם כתם קפה. אלה הדברים הקטנים שיכולים להרוס לך.

9.תכשיטים ואביזרים, כן, אבל במידה – יש לשמור על סטיילינג בטוב טעם. אם שמת עגיל בולט אז אין צורך גם בשרשרת בולטת או אם בחרת בצמיד מיוחד אז אין צורך להעמיס בטבעות. זה קצת מתחבר לנקודות שנגענו בהן קודם. אני בעד תכשיטים, גם אם הם קצת בולטים, כל עוד זה משקף את הסטייל האישי שלך ואת התפקיד. אם את לא אוהבת תכשיטים או אביזרים אז אין טעם להתחיל עכשיו ועוד במשהו בומבסטי. האישיות שלך צריכה לעבור ואמרנו שטוב להיות קצת זכירות אבל יחד עם זאת לא לעשות יותר מידי "רעש".

10.הכיני את הלוק לראיון העבודה מראש ומדדי אותו מבעוד מועד – כל מה שציינתי לא חשוב אם מדדת את הבגדים שבחרת רק בבוקר הראיון. אם פתאום משהו לא מתאים, לא יפה, לא נוח או מחמיא כל הבוקר שלך יתחיל הפוך. מאבדים כיוון מהלחץ, את עלולה לאחר או סתם להגיע בלי אוויר. לכן הכיני כבר יום קודם את הבגדים תלויים ומגוהצים עם אופציה למערכת לבוש נוספת כגיבוי.

זכרי! אם תגיעי מוכנה, בטוחה וכשאת מרגישה טוב עם עצמך זה כבר כמעט בכיס שלך. סטיילינג זה כמו לאפות עוגה – חייב לדייק במינון. לא להוסיף יותר מידי וגם לא להחסיר.

צוות הפרויקט (צילום: אנה ברדיבקוב)מימין: עו״ד אבישג שחם חדד מנהלת קשרי ממשל ויצו ישראל, אביבה קובו, יו״ר אגף גיוס משאבים ושיתופי פעולה בויצו ישראל, עו״ד ענבל אדר מנהלת פרויקט מתלבשות להצלחה בויצו ישראל, גבריאלה שפיגלמן מנהלת התקשורת ב-H&M, רותי סמנון, סגנית יו״ר אגף גיוס משאבים ושיתופי פעולה

**המיזם הוא פרי יוזמת ויצו ישראל, כחלק מהפעילויות שמקדם הארגון להעצמת נשים מכל שכבות האוכלוסייה בישראל. לפרויקט התגייסו בהתנדבות מותג האופנה הבינלאומית H&M.