חלון ראווה: בהדרה

אחרי 13 שנים בהודו, בהדרה חזרה לארץ, הקימה סטודיו למיחזור בגדים ובהמשך התחילה לעצב שמלות כלה. פניה אחת מכלה שביקשה להוזיל עלויות גרמה לה לאחד בין 2 האהבות והיום היא מתמחה בשמלות כלה אקולוגיות

מי אני? 

בהדרה עדי גולדשמיט. בת 49, נשואה ואמא לשני מתבגרים. בעלת סטודיו לשמלות כלה אקולוגיות.
בהדרה הוא השם שלי כמו גם שם המותג. זה שם שקיבלתי בהודו בגיל 21, משמעותו מבורכת וככה אני מרגישה.

בהדרה צילום  יונית צדוק

רקע 

גדלתי בתל אביב עד גיל 20 ואח"כ נסעתי למזרח ונשארתי שם כ-13 שנה. בעקבות שינוי השם ועוד כמה שינויים שנקרו בדרכי, התחלתי ליצור מכל הבא ליד: תכשיטים, עבודות עור וכו'. כשהתחלתי ליצור בגדים מעור התבאסתי שהם לא 'ישבו' כמו שצריך, לכן ב-1997 הגעתי לישראל לעשרה חודשים במהלכם עברתי קורס מרוכז ומעולה בתדמיתנות (שרטוט הבגד) של משרד העבודה. עם סיום הקורס חזרתי למזרח והמשכתי ליצור בגדים לפי מידה, תוך כדי שאני מסתובבת בין מדינות עם מכונת תפירה על הכתף. בגיל 33 חזרתי לארץ עם ילד בן 3 וילדה בבטן שלי ובשנת 2004 פתחתי סטודיו למיחזור בגדים במכמורת.
יום אחד נכנסה אלי השכנה נכנסה ושאלה אם בא לי לעזור לה להכין שמלת כלה למישהי, מאז יש לי סטודיו לשמלות כלה בשם בהדרה. בהתחלה עבדתי עם השותפה ואחרי כשנה היא פרשה ואני המשכתי לתפור שמלות כלה מאפס. באיזשהו שלב פנתה אלי כלה וסיפרה שאין לה כסף לשמלת כלה יקרה, הצעתי לה להביא סתם שמלה לבנה ושנשדרג אותה. אחרי כמה כלות כאלו, כשהמילה מיחזור התחילה להופיע בפרסומות ברדיו, התחלתי להציע את זה לכולן עד שהפסקתי לשרטט והתחלתי ליצור רק שמלות כלה אקולוגיות.

מה זו שמלת כלה אקולוגית? 

שמלת כלה אקולוגית היא שמלה ידידותית לסביבה, מכיוון שאני משתמשת בשמלה קיימת כבסיס וממחזרת אותה.
זה עונה על המון צרכים בעיני, זה עונה על הצורך שלי למחזר, שזה משהו שעשיתי מגיל 13 כשתפרתי את החצאית הראשונה שלי מסדין, זה עונה על הצורך של כדור הארץ שמתפוצץ מרוב חומר, ולדעתי שמלה שמשתמשים בה פעם אחת יכולה להתמחזר שוב ושוב במקום ליצר חומרים חדשים לכדור הארץ. זה עונה גם על צורך כלכלי, כיוון שמיחזור שמלה קיימת לוקח הרבה פחות זמן מיצירת שמלה חדשה מאפס ואפשר להוזיל את השמלות באופן משמעותי.
דבר נוסף זה שבגלל שאני עובדת על הגוף של הכלה בשיטה שנקראת דיגום חופשי, הכלה נמצאת איתי בסטודיו מול הראי לאורך כל יצירת השמלה ויכולה להיות שותפה מאוד פעילה ביצירת השמלה שלה. בהתאמה אחד הדברים שהכלות כותבות לי הכי הרבה זה שאמרו להן שהשמלה היא בדיוק 'בדיוק הן'.

בהדרה ליבי - צילום: חן לוי

איך מתבצע התהליך? 

הכלה מגיעה עם שמלה לבנה, או שמלת בסיס שנסגרת לפחות עד למותניים. השמלה יכולה להיות כל שמלה שהתגלגלה אליה לידיים, שמלת כלה של אמא, של אחות, חברה, מכרה, שמלה מגמ"ח, או סתם שמלה פשוטה ששוכבת אצלה או אצל מישהי היא מכירה בארון.
בפגישה הראשונה שלנו, שהיא פגישת תכנון והיכרות, הכלה המיועדת לובשת את השמלה ואני בעזרת בדים וסיכות משחקת עם השמלה על הגוף. כל רעיון שיעלה בסטודיו, אם זה ממני, מהכלה או מהמלוות, אני אראה לה על הגוף שלה מול המראה איך זה נראה ותוך כדי נדבר על מה היא אוהבת, ואיך היא רוצה להיראות. יחד נבין מה נכון לה לגוף ומה נכון לה לאופי, ונעצב את השמלה בסיכות, עד שתרגיש שזה זה ותגיד לי שככה בדיוק היא רוצה להתחתן. בשלב הזה אני אצייר במחברת שלי את מה שתכננו ואומר לה מה המחיר.
בפגישה השנייה, שתתקיים קרוב יותר לחתונה, נתפור את השמלה ביחד, עליה ולמענה, מול המראה, תוך שיחה ובדיקה של כל האלמנטים, כל הזמן, עד שהיא תהיה מוכנה לשביעות רצונה. במידת הצורך אוסיף שאל והינומה. באותו היום הכלה תלך הביתה עם שמלת כלה שהיא בדיוק, בדיוק לטעמה ולגופה.

בהדרה צילום: יונית צדוק

את לא קוראת לעצמך מעצבת אופנה, למה? 

אני לא חושבת שאני מעצבת אופנה, בעיקר כיון שאין לי רצון לעצב אף אחת. אני גם לא תופרת כי למרות שאני תופרת את השמלות בעצמי, זה לא באמת הקטע שלי והתפירה שלי היא מאוד לא מסורתית. אני גם לא מסתכלת על האפשרויות לפי 'אפשר או לא', כמעט לכל דבר אמצא פתרון יצירתי.
אם צריך להגדיר אותי אז אני אומנית בגדים, יוצרת אומנות על הגוף של הכלה לפי הרצונות האישיים שלה. לכן גם אין לי קולקציה ואם מסתכלים על העבודות שלי, אמנם יש לי כתב יד מסוים, אך אין לי ממש סגנון, כי הרעיון שעומד מאחורי המותג שלי הוא לתת לכל אחת מקום להיות בדיוק כמו שהיא, בין אם היא רזה, שמנה, יפה יותר או פחות, נחמדה או לא, אופנתית או מיושנת. זה לא באמת משנה מבחינתי, בשביל ליצור אני צריכה להפעיל את הלב שלי ולהתאהב ולכן דבר ראשון שאעשה בסטודיו יהיה למצוא את נקודת החיבור של הלב שלי ללב של הכלה ומשם הדלת פתוחה ליצירה משותפת מהנה. אין לי טווח מידות או מראה מועדף כיוון שכולן יפות בעיניי, וכולן ראויות באותה המידה.
בהדרה צילום: יונית צדוק
בהדרה צילום: יונית צדוק
טווח מחירים: 1400 – 2800 שקל.
בהדרה-שמלות כלה אקולוגיות בפייסבוק 
באינסטגרם bhadraecofashion
אתר www.bhadra-ecofashion.com
טלפון 0546547272
[youtube nBL6zxM1mk0 nolink]
פייסבוק סלונה אופנה באנר