5 טיפים של הצרפתיות לקיץ שיקי ומרענן במיוחד

עכשיו אנחנו ב"דמי סיזון" לפני הקיץ, והצרפתיות נמצאות בהכנות קדחתניות לאחת העונות האהובות עליהן. איך הן נראות נפלא כל כך? תאמצי את 5 הטיפים הבאים

העונה הזאת, demi-saison, היא עונה מיוחדת שקשה לתרגם אותה לעברית או לאנגלית. "demi-saison" היא הרבה מעבר ל"חצי-עונה" או "אמצע-עונה". היא עולם שלם שבו הצרפתיות מתנהלות, חיות ומתכננות. יש לה את הבגדים שלה, את האקססוריז שלה, את מוצרי הקוסמטיקה שלה ואת ההכנות שלה לעונה הבאה.

עכשיו אנחנו ב"דמי סיזון" לפני הקיץ, והצרפתיות נמצאות בהכנות קדחתניות לאחת העונות האהובות עליהן. הן מכינות את העור, את הגוף, את הנפש, לשמש, למלח של הים, למגע עם המים. עולם שלם של חיים חדשים נפתח עכשיו. ולא, לא מדובר רק בלפשוט את המעיל החם ולהחליף את מלתחת החורף בזו של הקיץ. יש פה מערכת שיקולים ופעולות מדוקדקות, שתוכננו חודשים מראש, ונכתבו על דף שהוצמד ללוח ההשראה בדירה של צרפתיה צעירה. על לוח ליבן של צרפתיות מבוגרות יותר, שהריטואל הזה מקועקע בגופן במסגרת המעבר של השעון הביולוגי של השנה.

הנה 5 טיפים שאספתי לכן מחברותיי הצרפתיות. חלקם היו קיימים תמיד בשגרת ההכנה שלהן לקיץ, אחרים חדשים-דנדשים מהתקופה האחרונה:

1. זה הזמן לטפל בכתמי העור

ג'יין דאמאס אינסטגרם

בכל קיץ, ברגע שהשמש מציצה, רואים את הצרפתיות ממלאות את כרי הדשא העירוניים, מטליאות במחצלות צבעוניות את החופים ומפקירות את גופן לשמש. אבל אפילו הן כבר הבינו עד כמה חשוב לחבוש כובע ולהצל על עור הפנים. מה בכל זאת אפשר לעשות נגד אותם כתמים שכבר נצברו לאורך השנים? הצרפתיות מבינות שהנזק כבר נעשה אבל לפחות משתדלות לא להגביר אותו. הן מורחות מקדם הגנה גבוה בכל פעם כשיוצאות החוצה ולא שוכחות את הפנים, הצוואר בית החזה וכפות הידיים שמסגירות את הגיל הכרונולוגי של כל אחת. כן, הן חובשות כובע. זה אקססורי מתבקש בקיץ. דבר נוסף שהן מורחות על בסיס יומי, מתחת לקרם ההגנה, הוא מדכא מלנין שמטשטש, מדהה ומעלים את הכתמים.

2. זה הזמן למרוח קרם הגנה כשאת כבר מאופרת

ג'יין דאמאס אינסטגרם

מחקר אוסטרלי מ-2013 הצביע על כך ששימוש יומיומי וסדיר בקרם הגנה מאט את קצב הזדקנות העור. בצרפת ימי השמש מעטים ביחס לאלה האוסטרלים ובכל זאת, הצרפתיות מיד חשבו על פתרון מקורי לחדש את קרם ההגנה כל שעתיים. בעיה אחת רצינית נוצרה במצב הזה, בעיה הרת גורל: איך למרוח קרם הגנה כשאת כבר מאופרת? שגרת האיפור של הצרפתיות מתרחשת בבוקר וכוללת ניקיון העור, קרם לחות, קרם הגנה ומעליו קרם הגנה מהשמש. רק אז הן מתאפרות. בארוחת הצהרים אפקט קרם ההגנה נעלם והצרפתיות פותרות את הבעיה בעזרת קרם הגנה במרקם של תרסיס, שלא רק מגן מהשמש אלא גם מעניק לחות, מרענן ומקרר את העור. אפשרות נוספת היא לבחור באיפור שמכיל בתוכו קרם הגנה. חשוב לדעת שהשכבה האחרונה שמונחת על העור היא זאת שמספר ההגנה שלה נחשב ולא מדובר במספר מצטבר. אבל בעיה חדשה נוצרה- מייק אפ עם קרם הגנה שהונח על העור בבוקר כבר לא אפקטיבי בשעה 11 כשהשמש בשמים. את הבעיה הזאת הן פותרות עם פודרה עם מקדם הגנה שלא רק מגנה מהשמש אלא גם מחדשת את האיפור ומקבעת אותו.

3. זה הזמן להכניס את הקקטוס לחדר האמבטיה

ג'יין דאמאס אינסטגרם

הקקטוס האמריקאי (והישראלי!) הוא בעל תכונות אנטי דלקתיות ואנטי אייג'ינג שמקלות על העור. לכן חלק מהצרפתיות הכניסו אותו לשגרת הטיפולים שלהן בעזרת שמן קקטוס לטיפול באקנה, שמן קקטוס אורגני לטיפולי חמאם, ומוצרי קקטוס בקרמי לחות, קרמים, ואפילו ספריי רענון לפנים (brume) לטיפול בעור. החברה הצרפתית ל'אוקסיטאן הוציאה סדרת קקטוס, שאותה אפשר למצוא בעיקר בארצות-הברית. לרוב אפשר למצוא את שמן הקקטוס ברשימת המרכיבים של מוצרי הקוסמטיקה סמוך לשמן ארגן או שמן חמניות. הוא מופיע בשם opuntia ficus-indica  בלטינית או prickly pear באנגלית. יש צרפתיות שמשתמשות בשמן הקקטוס פעם בשבוע במסגרת שגרת הטיפוח.

4. זה הזמן לאיפור וקוסמטיקה מינימליסטים

ג'יין דאמאס איפור

יש כאלה שמתאפרות לאירועים מיוחדים ואחרות מאופרות תדיר עבור תמונות סלפי ברשתות החברתיות. מה שבטוח, הצרפתיות הן מלכות האיפור והקוסמטיקה. בכל יום נכנסים בממוצע 4.5 מליון אנשים לבית מרקחת בצרפת לא רק כדי לרכוש תרופות, אלא גם כדי לרכוש מוצרי קוסמטיקה ואיפור. אבל אפילו הצרפתיות יודעות, שבקיץ, בכל מה שקשור לאיפור, כל המוסיפה-גורעת. בכל קיץ הצרפתיות יודעות שהעור שלהן יהיה שזוף יותר ולכן מסירות מעליו את עול האיפור. הן ממעטות להשתמש בחומרים שמרגיזים את העור כגון בושם, חומרים משמרים ואפילו מוצרי קוסמטיקה כבדים. הן מעדיפות להשתמש בחומרי לחות קלילים על בסיס מים. הרעיון הוא למצוא מוצרי איפור שיש בהם כמה שפחות רכיבים כדי לא להעמיס על העור. מומלץ להשתמש בקיץ (או בכל תקופה בה העור נמצא בלחץ) במוצרים המכילים ארניקה, שמסייעת לו להתמודד עם המתחים המיותרים.

5. זה הזמן לטבול באמבטיית ארל-גריי

אמבטיה אינסטגרם

השיזוף הראשון של הקיץ הוא הכי אלים. העור, שהיה מכוסה כל החורף (ובצרפת מדובר בחורף רציני), הלבין והחשיפה הראשונה היא אגרסיבית במיוחד. לרוב אחרי הפעם הראשונה בשנה בה הן נחשפות לשמש, הצרפתיות חוזרות הביתה וטובלות באמבטיה קרה בה צפים תיוני ארל גריי. הן מכינות חליטה קרה של התה ושופכות אותה לאמבטיה פושרת ביחד עם התיונים. הרעיון שעומד מאחורי האמבטיה המיוחדת הזאת היא שצמח הברגמוט, שנמצא בתה הארל-ריי מרגיע ומחדש את העור. שלא לדבר בריח הנפלא שלו. השאלה היא אם מאחורי האמבטיה הייחודית יש אמת מחקרית? התשובה חיובית אבל גם שלילית. נמצא מחקרית ששמן ברגמוט מכיל חומצה שמאזנת כוויות שמש. תה ארל גריי שמכיל את סוג הברגמוט הזה עשוי בהחלט לסייע בדרך הזאת לכוויות מהשמש. לעומת זאת אין מחקרים שמצביעים על כך שתה ארל גריי מסייע בשיקום העור. אם אתן בכל זאת מעוניינות לנסות את הטריק (שצובע את האמבטיה, שימו לב!) צריך להשתמש ב-30 שקיות תה ולהשאיר את טמפרטורת מי האמבטיה קרה.

מאיה גז צילום גלעד רדט

 ** הכותבת היא ד"ר מאיה גז, מומחית לצרפת ולתרבות צרפת. למסלולי טיולים של קיץ בפריז ניתן לכתוב לה ל- mayaguez.co.il .

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית