פיגמנטציה: הזמן לטפל זה עכשיו

הסתיו הוא זמן מצוין לשקם את העור מנזקי הקיץ, הבולטים שבהם הם כתמי הפיגמנטציה. ממה הם נובעים ומה אפשר לעשות נגדם? שאלנו וקיבלנו תשובות

shutterstock_245657860

הקיץ אמנם נגמר, אבל הסימנים שהיא הותיר לנו על העור עדיין פה. רגע לפני שנכנס ליובש שמזג האוויר החורפי יביא איתו, זה בדיוק הזמן לעשות כל מה שאפשר על מנת למזער את נזקי העונה החמה.

התופעה העיקרית שרובנו סובלות ממנה לאחר הקיץ, ובכלל ככל שהשנים עוברות היא פיגמנטציה. במחקר שערך מותג הדרמו קוסמטיקה לה רוש-פוזה, נמצא ש-8 מתוך 10 נשים מתלוננות על הופעתם של סימנים כהים על העור.

מה זה בעצם אומר, איך אפשר לטפל או להקל ומה כדאי לעשות כדי לנימנע ממנה במידת האפשר?

פנינו לרפי פרחי, רוקח ומנהל מעבדת פרופשונל של סופר-פארם ולננסי יהרי, מנהלת ההדרכה הראשית של מותג הדרמוקוסמטיקה לה רוש-פוזה, כדי לקבל את כל התשובות הנחוצות.

מהי פיגמנטציה?

צבע העור שלנו מולד ונקבע בעיקר על ידי פיגמנט המלנין. ככל שייצור המלנין בתא נמוך יותר, כך הצבע שהוא מעניק חלש יותר ולהיפך.

המלנין נותן לנו גוון בסיסי לעור, אבל קיימים מצבים של שיבוש בייצור המלנין או יצור יתר ופיזור לא אחיד של המלנין הגורם לפיגמנטציה שבאה לידי ביטוי בכתמים כהים על העור.

ברוב המקרים לא מדובר בבעיה רפואית ואפשר לחיות עם פגמי פיגמנטציה בשלום, למעט ההפרעה האסתטית שהם מהווים בעיקר כשהם מופיעים על הפנים.

shutterstock_37936504

מהם הגורמים להיווצרות פיגמנטציה?

הגורמים להיווצרות פיגמנטציה יכולים להיות חיצוניים, למשל חשיפה לשמש (המלנין מגן על העור בעת החשיפה לשמש, ככל שהחשיפה רבה יותר ייצור המלנין יגדל וזה מה שמוביל למראה שזוף. אבל במידה ופיזור המלנין לא אחיד או משובש התוצאה תהיה כתמי עור כהים), שימוש בתרופות פוטו-סנסיטיביות, שימוש בהורמונים, דלקות בעור כמו אקנה, פצע או כוויה,  זיהום אויר ובמקרים מסויימים גם הסרת שיער בלייזר.

אבל ישנם גם גורמים פנימיים שיכולים לגרום לפיגמנטציה, בעיקר כשאנחנו חוות שינויים הורמונליים כמו הריון או גיל המעבר. לעתים גם למתח ולחוסר איזון תזונתי, יכולה להיות השפעה על היווצרות מוגברת של פיגמנטציה.

מי הן נשים שסובלות מפיגמנטציה?

בעיקר נשים צעירות המקבלות טיפולים הורמונליים, נשים בהריון, נשים עם דלקת בעור, קעקועים, או כוויות, נשים שנחשפו לשמש ללא מקדם הגנה (הנזקים מצטברים ויופיעו לרוב לקראת סוף שנות ה-30) ונשים מבוגרות בעלות עור דק וייצור יתר של מלנין.

לנשים בעלות עור כהה, יש נטייה גבוהה יותר ליצור פיגמנטציה הנובעת מאי סדירות הורמונלית. נשים בהירות עור יפתחו מהר יותר כתמי שמש.

shutterstock_411525109

איפה מופיעים כתמי הפיגמנטציה?

כתמים הורמונליים יופיעו בעיקר באזור המצח, מעל השפה העליונה, באף ובלחיים. כתמי השמש יופיעו בכל מקום שחשוף לשמש באופן קבוע – בפנים וגם באיזור המחשוף וכפות הידיים.

איך ניתן למנוע היווצרות פיגמנטציה ולהבהיר כתמים קיימים?

הגנה מהשמש

כמו בכל תחום, הטיפול הטוב ביותר מתחיל במניעה, לכן, חשוב מאוד להשתמש בהגנה מפני השמש בחורף כמו בקיץ, מהזריחה עד השקיעה. למרות המודעות ההולכת וגדלה נשים רבות עדיין יוצאות בשעות אחר הצהריים ללא מקדם הגנה ומוותרות עליו לחלוטין עם בוא הסתיו והחורף.

חשוב להדגיש – גם כשמדובר בפיגמנטציה על בסיס הורמונלי, קרינת השמש תחמיר אותה. כאשר אזורי הפיגמנטציה חשופים לקרני השמש, יצור המלנין בתאים גדל והכתמים מתכהים ומתרבים.

תכשירי הבהרה

רבים ממותגי הקוסמטיקה מציעים היום תכשירים ייעודיים לטיפול בפיגמנטציה שמספקים אפקט הבהרה ומובילים לגוון עור אחיד יותר.

התכשירים שניתן לרכוש בבתי מרקחת או במחלקות הקוסמטיקה ללא מרשם רופא מבוססים על מרכיבים שמאיטים את ייצור המלנין על ידי תאי העור, דוגמת רכיבים סותרי חמצון, אנזימים, חומצות עדינות כמו חומצה גליקולית וחומצה סליצלית, שנגזרות מוויטמינים A ו-E וחומרי הבהרה שמשיבים את האחידות לגוון העור. שימוש קבוע תוך שמירה על המנעות מוחלטת מחשיפה לשמש ללא מקדם הגנה, יוביל להבהרת הכתמים ולשיפור האחידות בגוון העור.

CLARINS910171קלרינס, סרום מישן פרפקשן, מחיר: 399 שקל | לה רוש-פוזה סרום מסדרת פימנטקלר, מחיר: 219 שקל | קליניק סרום EVEN BETTER OPTIMIZER, מחיר: 449 שקל | לוריאל פריז, ג'ל מקלף לטיפול לילי מקיף בקמטים ופגמנטציה, מחיר: 110 שקל | לה פררי, White Caviar Illuminating Pearl Infusion סרום לטיפול בכתמי פיגמנטציה. מחיר: 2,250 שקל.

PIGMENT91017גרנייה, פיור פחם ג'ל ניקוי, מחיר: 23 שקל | לנקסטר, 365 ANTI DARK SPOT , מחיר: 445 שקל | ד"ר עור, סרום טיפולי לפיגמנטציה, מחיר: 208 שקל (עד סוף אוקטובר במבצע של 30% הנחה) | קרליין, קרם הבהרה PURE C, מחיר: 79.90 שקל. 

PIGMENT910171אסתי לאודר, Enlighten Creme קרם הבהרה, מחיר: 340 שקל | יובנה, Juvelia Nutri-Restore קרם הבהרה, מחיר: 359 שקל

תכשירים במרשם

למצבים חמורים יותר ולאחר אבחון רפואי מפורט, ניתן לקבל מרשם מהרופא לתכשירים פעילים, חלקם ברקיחה אישית.

"מדובר בקרמים שנרקחים אצלנו על פי מרשם רופא, על סמך המינונים שהוא קובע לאחר האבחון”, מסביר רפי פרחי, רוקח בכיר ברשת סופר-פארם. “רוב הרופאים משתמשים בנוסחת אב שנקראת ‘נוסחת גליקמן’. הקרמים מכילים רכיבים פעילים שמפרקים הצטברויות של מלנין, גזרות של ויטמין A שחודורות עמוק לשכבת הדרמיס ומעודדות חלוקה של תאים צעירים וחדשים וחומצות פירות שעושות פילינג עדין לעור"

פילינג ולייזר

אופציה נוספת היא שימוש בפילינג רפואי או טיפולי לייזר, בשני המקרים חובה לעבור ייעוץ רפואי מסודר לפני התחלת הטיפול ולבחור בבעלי מקצוע מנוסים ומיומנים, שכן טיפול לא נכון עלול להחמיר את הבעיה במקום לשפר את המצב.

 ***