עניין של לחות

האם גם עור שומני צריך לחות? מה ההבדל בין קרם לחות לחורף וקיץ? ובין תכשירי הלחות השונים? מומחית נותנת 5 עובדות שיעזרו לנו איך להעניק לעורנו לחות בחודשי החורף היבשים

מהם ההבדלים בין כל הקרמים השונים, ואיך למנוע את היובש הקשה של עונת החורף (צילום: Shutterstock)

אין מצב שתעבירי אפילו יום אחד בלי ללגום מעט מים נכון? באותה מידה אסור לך להעביר אף יום בלי לתת מים – כלומר לחות – לעורך. בכל עונות השנה העצה הטובה ביותר לשמירה על עור פנים קורן היא שתייה מרובה של מים, אבל חשוב לא פחות להשתמש בקרם לחות יעיל – כזה שמתאים לעור שלך, דבר שיועיל לעור הפנים לא רק היום אלא בייחוד שנים הבאות ובעתיד הרחוק. גם אם כבר הכנסת שימוש בקרם לחות לשגרת הטיפוח היומית, יש עוד הרבה פרטים שחשוב לדעת: מהם ההבדלים בין כל הקרמים השונים, איך למנוע את היובש הקשה של עונת החורף וכיצד תדעי שאת משתמשת בקרם הנכון בעבורך?  דפנה קינקס – מנהלת ההדרכה של "קליניק" בישראל עושה את האבחנות בעניין קרם לחות ומעניקה על הדרך טיפים לטיפול בעור בעונה הגשומה: מהו קרם לחות ואיזו אבחנה עליך לעשות כשאת רוכשת קרם פנים:

1. מים זה כל הסיפור?

נשים רבות לא יודעות שקרם לחות 'פשוט' מכיל נטו מים. תפקידם של המים הם לתת לעור אלסטיות, ברק ומראה בריא וקטיפתי. כאשר העור מאבד כמות מים גדולה הוא מתייבש והופך מחוספס, לא אסתטי, ונוטה להתקמט בקלות וגם הקמטים וסימני הגיל בולטים ביתר שאת. ככל שאנו מתבגרים יכולתו של העור לשמור על המים בתוכו הולכת ופוחתת ולכן יש צורך באמצעים מלאכותיים על מנת לסייע לו לשמור על רמת לחות תקינה. קרם לחות תפקידו לשמר את הלחות הקיימת בתוך העור ולהגן עליו מפני בריחה של לחות.

ככל שאנו מתבגרים יכולתו של העור לשמור על המים בתוכו הולכת ופוחתת (צילום: Shutterstock)

2. מתאימות את הקרם לאירוע:

נשים רבות משתמשות באותו הקרם ביום ובלילה בקיץ ובחורף ומכאן נובעת הטעות: קרם יום צריך להכיל גם מקדם הגנה, ואילו קרם לילה רצוי שיהיה עשיר ומזין יותר. קרם קיץ צריך להיות קליל ולהספג בקלות מול קרם חורף שצריך להציע טיפול אינטנסיבי יותר. מלבד קרם לחות שתפקידו בעיקר לשמר את הקיים כדאי להכניס לשגרת הטיפוח קרם הזנה וקרם אנטי איג'ינג אשר תפקידם להשיב לעור את האלסטיות המיצוק והזוהר שאיבד במרוצת השנים. קרם איכותי מכיל, בנוסף ללחות, חומרי הזנה וחומרים המעכבים את תהליכי ההזדקנות טבעיים של העור. חשוב לזכור: קרם הזנה וקרם אנטי אייג'י יכולים לתפקד גם כקרם לחות, אך לא להיפך.

נשים רבות להן עור שמן חושבות שאינן זקוקות ללחות מאחר והשומן הטבעי של העור הוא מספיק (צילום: Shutterstock)

3. גם עור שמן זקוק ללחות:

נשים רבות להן עור שמן חושבות שאינן זקוקות ללחות מאחר והשומן הטבעי של העור הוא מספיק. אך האמת היא שגם עור שמן יכול לסבול מיובש, בפרט במזג אויר יבש כמו עכשיו בתקופת החורף, כאשר בכל מקום יש מחממים המייבשים את העור. יחד אם זאת, אם עורך שמן אל תתפתי להשתמש בקרם לחות עשיר מידיי אשר יגרום לעור להיות מבריק ועלול לעודד הופעת פצעונים. השתמשי תמיד בקרם לחות המיועד לסוג העור שלך.

שימוש בקרם לחות בלבד איננו מספיק (צילום: קליניק)

4. לא על הקרם לבדו:

נשים רבות חושבות שאם הן השקיעו בקרם הזנה משובח או בקרם אנטי אייג'י, אין צורך בתכשירים נוספים. אך למעשה להזנה ולחות מספקת לעור הפנים שימוש בקרם לחות בלבד איננו מספיק. גם אם בחרת בקרם הזנה או אנטי אייג'ינג המכיל חומרים פעילים כגון: קולגן, אלסטין, או נוגדי חמצון, רכיבים אלו נמצאים בקרמים בריכות יחסית נמוך. על מנת לתת לעורך את ההזנה והלחות לה הוא זקוק הטיפול הנכון טמון בשילוב שבין סרום המכיל את הריכוז הגבוה ביותר של חומרים פעילים, לבין קרם לחות ייעודי המכיל חומרי הזנה כמו קולגן ואלסטין שמונעים את רפיון העור. התחילי את הטיפול במריחת סרום על אזור הפנים, ולאחר ספיגתו סיימי את הטיפול עם קרם לחות או הזנה שמותח את העור ומעניק לו זוהר מיידי. בזכות החומרים הפעילים שבסרום עוצמת הטיפול של קרם הלחות תהיה חזקה, והחדירה לעור תהיה מיטבית.

5. כך תשמרי על עורך מפני יובש בחודשי החורף:

• המנעי מחימום יתר של חדרים

• השתמשי באופן קבוע בקרמים ליום וללילה, המעשירים את עור הפנים בלחות ובונים את תאי העור במשך הלילה.

• השמש היא אחד הגורמים הראשונים ליצירת עור יבש וקמטים. אל תשכחי למרוח מסנן קרינה בעל SPF גבוה לפני כל יציאה מהבית ולא רק על הפנים: על הידיים, על הצוואר ועל כל פיסת עור שרואה אור.

• השתמשי באל-סבון עדין שאינו מייבש את העור.

• הקפידי על שימוש יום יומי בקרם גוף. בנוסף השפתיים במיוחד נוטות להתייבש בחורף. אל תשכחי להחזיק שפתון לחות קבוע בארנק.

• טיפול בעור יבש נעשה גם מבפנים: אל תותרי על צריכה של תוספי מזון חיוניים כמו אומגה 3 או מולטי ויטמין שתשלים את העבודה.

אלישבע כספי
קוראת ווג מתמידה בערך מגיל שמונה (עם שתיים וחצי מילים באנגלית, בלבד) אשר משתגעת על ירחוני אופנה ועיצוב מילדות, עוד מהימים בהם היה אבא חוזר מנסיעותיו בחו"ל עם ערימת מגזינים, ומביא לה את ריח העולם הגדול. למדה ועשתה תארים (LL.B במשפטים ו- MBA במנהל עסקים) אז היא גם עו"ד, אבל מעדיפה לעסוק במה שהיא אוהבת באמת, כתיבה ואופנה ביחד ולחוד.