מניעה וטיפול בסימני מתיחה

הריון חדש הוא ברכה ושמחה גדולה במשפחה, יחד עם זאת, ככל שהוא מתקדם, כך הבטן המתעגלת עוד ועוד כלפי חוץ, נמשכת העלייה במשקל, האגן מתרחב וכל זאת כדי להכיל את העובר המתפתח. זוהי דרך הטבע והיא נפלאה וקסומה.
לצד הצמיחה, ההתרחבות והגדילה של הבטן, מתמתח ומתרחב גם העור, דבר שיוצר אצל נשים רבות סימני מתיחה. פסים דקים ואדומים אשר בהמשך הופכים אפורים-כסופים, והם כאן להישאר. יש נשים אשר מקבלות באהבה את סימני המתיחה הללו, ויש שמעדיפות לטפל בהם ולטשטש אותם. בדיוק עבורן הכנו מבחר המלצות וטיפים.

 

מדוע נוצרים סימני המתיחה והאם לכל אישה יהיו כאלו?

כל גוף מגיב בצורה אחרת לשינויים שעוברים עליו. יש נשים שההיריון גורם להן לבחילות ולהקאות ואילו אחרות יחושו עייפות, יש מי שהבטן תצא לה כבר בחודש שלישי ויש מי שתחכה לברכות עד לחודש חמישי. בדיוק כך ניתן להתייחס לסימני המתיחה.

סימני מתיחה הם בפועל קרעים קטנים הנוצרים בעור כאשר הוא נמתח באופן קיצוני ובקצב מהיר יחסית.

כיוון שכל גוף משתנה וכל בטן מתרחבת וגדלה בזמן ההיריון, לא ניתן לצפות למי יופיעו הסימנים ולמי לא, אך לא לכל הנשים ייווצרו סימנים שיישארו על גופן. בנוסף, יש נשים אשר הסימנים שלהן יופיעו לכל רוחבה של הבטן ואילו לאחרות יופיעו כמה פסים בודדים.

האם וכיצד ניתן למנוע אותם?

גרד בהיריון עשוי להעיד על כך שהעור מתחיל להימתח, לחוש בעומס של ההתרחבות ובמהירות שבו היא מתרחשת. מי שרוצה לנסות למנוע את המתיחה הזו, יכולה למרוח על הבטן קרמים עשירי לחות או שמנים.

דרך טובה נוספת לנסות להימנע מהופעת הסימנים היא לשתות הרבה מים. שתיית מים מאפשרת לעור את האלסטיות הדרושה לו כדי להימתח בלי להיקרע, אם כי חשוב להדגיש שאין ערובה לכך שהסימנים לא יופיעו.

האם ניתן לטפל לאחר הופעת הסימנים ולאחר הלידה?

גם אם תחליטו למרוח את הקרמים והשמנים השונים ממש מוקדם כמו שבוע 2 והתחלתן כבר בשימוש בקרם לחות על בסיס יומי, ייתכן והסימנים יופיעו בכל מקרה. בתחילה הם יהיו אדומים ואולי אפילו רגישים למגע, אך ככל שיחלוף הזמן, ידהו הסימנים ויקבלו צבע בהיר יותר.

אם רוצים לטפל בסימנים, לטשטש אותם ואפילו לנסות להעלימם לחלוטין, רצוי להתייעץ תחילה עם רופא עור שיאבחן את דרגה החומרה וימליץ על דרכי הטיפול השונות.

ניתן ליטול תרופות מרשם שונות. כדורים המכילים חומצה רטינואידית שתסייע לכן. חשוב לדעת שכדורים אלו אסורים בהיריון ובהנקה כך שייתכן ויהיה צורך להמתין עם בליעתם.

טיפולים בלייזר הפכו ליעילים ופופולריים יותר בשנים האחרונות, וניתן לפנות למכונים אשר מתמחים בטיפול בסימני מתיחה ולקבל ייעוץ.

עוד שיטת טיפול יעילה אם היא באמצעות מכשירים הפועלים על גלי רדיו. מכשירים אלו חודרים אל הדרמיס, פולטים חום בצורה בטוחה ומעוררים תגובה דלקתית מקומית שסופה לייצר קולגן חדש אשר מטשטש באופן משמעותי את הסימנים.

ואם אלו לא עזרו, הרפואה המודרנית היום מציעה פתרונות ואפשרויות שונים המאפשרים לטפל בהם כאשר הטיפול האפקטיבי והיעיל ביותר, אך גם הקיצוני מכולם, הוא ניתוח מתיחת בטן שבו מוסר העור העודף ועליו סימני המתיחה.

לסיכום, שיחות בין נשים על היריון ולידה דומות לשיחות הגברים על מסלולם הצבאי. השוואת סימני מתיחה דומה להשוואת צלקות מלחמה. סימנים אלו, רבים ובולטים ככל שיהיו הם סימני גבורה לא פחות מאלו של הגברים. ואף על פי כן הם אינם חייבים להישאר אם אינכן מעוניינות בהם.