למה מענישים את אשתו של הארווי ויינשטיין?

ג'ורג'ינה צ'פמן, אשתו של הארווי וינשטיין, אמנם עזבה אותו מיד עם פרסום פרשת ההטרדות המיניות, אבל זה לא מונע מרבים להחרים ולהספיד את מותג האופנה שהקימה עם שותפה לפני 13 שנה

a

ימים ספורים אחרי שנחשפה פרשת הארווי ויינשטיין והתבהרו הפרטים, הודיעה אשתו בעשור האחרון, ג'ורג'ינה צ'פמן, שהיא מתנערת מכל המיוחס לו ועוזבת אותו. היא לא דיברה בשבחו, לא חיכתה, לא היססה ולא יצאה נגד אף אחת מ- 30 הנשים שסיפרו שויינשטיין הטריד אותן מינית. היא עשתה בדיוק את הדבר הנכון, אז למה אחרי כל מה שעברה עדיין יש מי שמעניש אותה על לא עוול בכפה?

Variety's Power Of Women Luncheon 2016 - Arrivals

צ'פמן (41), היא הבעלים של בית האופנה היוקרתי Marchesa שהקימה יחד עם שותפתה קארן קרייג בשנת 2004, השנה בה היא וויינשטיין נפגשו. על פי הדיווחים ברחבי העולם המותג המצליח שלה סופג מכה קשה בעקבות האירועים האחרונים וספק אם יצליח לשרוד.

2017 Metropolitan Opera Opening Night

מיד עם הפרסומים הראשונים הודיע מותג התכשיטים 'הלצברג יהלומים' שהוא מבטל את השקת קולקציית שיתוף הפעולה עם מרקזה שהיתה אמורה להתקיים החודש. במקביל עובדים החלו עוזבים את החברה, כלות שהזמינו שמלות מהמותג ביטלו את הזמנתן וגם התצוגה המקדימה של קולקציית קיץ 2018 בוטלה מבלי שנקבע תאריך חדש. כל זה רק חודש אחרי תצוגה מוצלחת של המותג במסגרת שבוע האופנה בניו-יורק וימים ספורים לאחר הצגת קולקציית הכלות החדשה.

A

ויינשטיין, כפי שעולה מעדויות של עובדים במרקזה, לא היה אהוד במיוחד במסדרונות החברה. על אף שלא היה לו תפקיד רשמי במרקזה והוא לא ישב במועצת המנהלים, הוא נהג להעליב עובדים, יצר תחושה לא נעימה כשהסתובב במשרדים ובאופן קבוע התעלם משותפתה של אשתו, קארן קרייג, וקידם את צ'פמן כמי שעומדת בראש המותג. בנוסף, במהלך השנים ניצל את כוחו וקשריו על מנת לדרוש מכוכבות הוליוודיות ללבוש שמלות של מרקזה על השטיחים האדומים. מעטות השחקניות שיעזו לסרב לאחד האנשים החזקים ביותר בהוליווד שיכול ברגע לבנות או לחסל להן את הקריירה.

בין הכוכבות שלבשו מרקזה ניתן למנות את קייט בלנשט, ג'ניפר לופז, האלי ברי, אמה ווטסון, רנה זלוויגר, בלייק לייבלי וקייט הדסון. אי אפשר כמובן לדעת מי עשתה זאת ביוזמתה או בהמלצת הסטייליסט שלה ומי עשתה טובה לוויינשטיין בלית ברירה, אבל סביר להניח שאף אחת מהן ומחברותיהן לשטיחים האדומים, לא ילבשו מרקזה בזמן הקרוב.

בלייק לייבלי

יש הטוענים שנישואיה של צ'פמן לוינשטיין היו נישואי נוחות על מנת לקדם את העסק שלה ושהיא ידעה שהוא דורש משחקניות ללבוש את הבגדים שלה בדרכים לא כשרות. ולכן, על אף שעזבה אותו, יש לה חלק בהתנהגות הלא ראויה שהציג לאורך השנים ואין מקום לרחמים. עם זאת, חייבים להודות שגם אם בשנים הראשונות של המותג כוכבות רבות לבשו אותו על השטיחים האדומים, לאחרונה נתקלים בו פחות ולא זכורה לנו שחקנית A LIST לובשת מרקזה באף אחד מטקסי הפרסים בשנים האחרונות.

a

בכיר בעולם האופנה צוטט בניו-יורק פוסט כמי שאמר "אני חושב שחנויות גדולות יורידו את הפריטים של מרקזה מהמדפים שלהן. עורכים, סטייליסטים ולקוחות בכלל לא ירצו ללבוש פריטים של המותג. בארצות הברית המותג בסכנה, אולי הוא יחזיק מעמד מעבר לים".

"למרות שג'ורג'ינה צ'פמן התרחקה מויינשטיין באופן מיידי, אנשים עושים את הקישור בינו לבין המותג שלה כיוון שהוא היה מאוד מעורב בו. מפורסמות שנהגו ללבוש את הבגדים של מרקזה לא יעשו את זה יותר, בוודאי לא בזמן הקרוב, כי זו אמירה ולקיחת צד" אומרת מנהלת שיווק בכירה בחברת StyleSage המספקת שירותי ייעוץ ונתונים למותגי אופנה.

89th Annual Academy Awards - Arrivals

מעבר לקשר ההדוק למותג של אשתו, לוויינשטיין היו קשרים חזקים והשפעה גדולה על עולם האופנה. בתצוגות של מרקזה הוא ישב לא פעם ליד אנה וינטור והוא וצ'פמן היו אורחים קבועים בנשף השנתי שלה במטרופוליטן ובאירועי התרמה נוספים שלקחה בהם חלק. כשקידם סרטים חדשים הכוכבות שלו זכו לשערים במגזינים הגדולים. כל מעצב ישמח שהבגדים שלו יככבו בשוברי הקופות של ויינשטיין ורבים מהם פיתחו איתו יחסי חברות קרובים.

GettyImages-635523736

בנוסף הוא הפיק את סדרת הריאלטי המצליחה "פרוייקט מסלול" (שצ'פמן הופיעה בה כשופטת אורחת) וסרטים תיעודיים על עולם האופנה, יזם שיתופי פעולה עם מותגי יוקרה דוגמת מותג התכשיטים שופארד ואף השקיע במותג האופנה האלסטון ביחד עם שרה ג'סיקה פארק בניסיון להחזיר אותו לגדולתו.

88th Annual Academy Awards - Arrivals

שמות מוכרים בתעשייה האופנה, כולל אנה וינטור בעצמה, גינו את המעשים שלו בפומבי לאחר התפוצצות הפרשה (למעט דונה קארן שבימים הראשונים יצאה להגנתו והאשימה את הנשים שמתלבשות חשוף ולא שומרות על גופן, אך והתנצלה במהרה לאחר שהותקפה בתקשורת), אבל ראוי שכולם יבדקו את עצמם ואת סביבתם ויבחנו האם העלימו עין ממעשיו של וינשטיין משום שהעדיפו לא לצאת נגד האיש שביכולתו לתרום לא מעט לפרסום והצלחת העסקים שלהם.

לתחושתנו זו רק ההתחלה של אחת הפרשיות הגדולות בתולדות הוליווד שממחישה את ההשפעה שיש לאנשי המפתח שלה (גם) על עולם האופנה.

***