יקי הלפרין – התערוכה האחרונה

לפני כחודש נפטר בפתאומיות צלם האופנה המוערך יקי הלפרין. זמן קצר לפני מותו סיים לעבוד על תערוכה לכבוד חגיגות ה-70 לישראל והשבוע היא תיפתח בלעדיו

יקי הלפרין צילום איציק ביניונסקי

בחודש מרץ האחרון נפטר באופן פתאומי צלם האופנה המוערך יקי הלפרין בהיותו בן 71 בלבד.

הלפרין נולד בשנת 1947 בתל אביב, למד צילום בטכניון והתמחה בניו יורק בסטודיו של אחד הצלמים החשובים בעולם, ריצ'ארד אבדון. בשנת 1969 החל לעבוד כעוזר צלם בסטודיו של גברא מנדיל ובשנת 1973 פתח סטודיו משלו והפך לצלם עצמאי ומצליח.

פזית כהן צילום יקי הלפרין

בחודשים האחרונים לחייו עבד הלפרין על תערוכה בשיתוף קניון עזריאלי בתל אביב לרגל חגיגות ה-70 לישראל. זמן קצר לפני מותו הספיק להעביר את המידע והעבודות שבחר להציג ובהחלטה משותפת של נציגי הקניון ומשפחתו של הלפרין הוחלט לקיים את התערוכה כמתוכנן.

בתערוכה שנקראת Close up by Yaki Halperin –  70 Iconic Fashion & Beauty photos יוצגו  70 יצירות שבהן תיעד הלפרין אייקונים של אופנה, תרבות ויופי ישראלי.

בזמן העבודה על התערוכה וחודש לפני מותו ציין הלפרין: "אני תמיד מעדיף לעבוד בסטודיו, להסתגר בתוך בועה בה אנחנו יוצרים – הצלם והמצטלם, סיפורים. מבודדים את עצמנו מהסביבה הטבעית שלנו ונכנסים לתוך פנטזיה. המצטלמים משילים מעצמם מחסומים, ובמובן מסוים הופכים לסימבול של עצמם."

עמית מכטינגר צילום יקי הלפרין

לאורך ארבעים שנות הקריירה שלו צילם הלפרין עבור חברות ומותגי אופנה מהמובילים בישראל ביניהם: גדעון אוברזון, גוטקס, גיבור סברינה, גולף, קסטרו ועוד ועבור מותגי אופנה בינלאומיים כמו קשארל, פייר – קארדן, מקס, ג'ורדש ועוד. הוא חתום על מאות שערים של מגזיני נשים ואופנה (בעיקר "לאשה") ובין הדוגמניות שצילם עשרות פעמים ניתן למנות את יעל אבקסיס, שירלי בוגנים, גלית גוטמן ועמית מכטינגר (את האחרונה גילה כשלמדה בכיתה עם בנו). במקביל לצילומי האופנה התמחה הלפרין בצילומי איפור וקוסמטיקה לחברות מובילות ביניהן: קרליין, לוריאל, סופט -טאץ' ועוד.

נועה תשבי צילום יקי הלפרין

שירלי בוגנים צילום יקי הלפרין

עמית מכטינגר צילום יקי הלפרין

העבודות שיוצגו בתערוכה ויוצגו בפורמט ענק, נבחרו מתוך פורטפוליו של כ-400 שערים וכתבות במגזיני נשים, אופנה ומסעות פרסום. התערוכה מתמקדת בשני נושאים הקרובים לליבו: המדבר והים אל מול העיר והרחוב.

יעל אבוקסיס צילום יקי הלפרין

אופיר אורן, מנכ"ל קניון עזריאלי תל אביב מסר: "החיבור עם יקי היה טבעי ועצום. קניון עזריאלי תל אביב ויקי הלפרין – שני אייקונים המשלבים ידיים על מנת ליצור חוויה מרגשת במיוחד לקהל הרחב. העבודה עם יקי הייתה נעימה ומקצועית, מותו הפתאומי הפתיע והעציב אותנו מאד אך אנו גאים על הזכות הגדולה שנפלה בחלקנו לערוך תערוכה שלמה לזכרו ופועלו אשר השאיר חותם ענק בתעשיית האופנה בפרט ותרבות הישראלית בכלל"

רונית יודקביץ צילום יקי הלפרין (Medium)

שרון וינגרטן, יזמית והוגת התערוכה: "לפני חמישה חודשים פניתי ליקי בבקשה לקיום התערוכה. יקי מיד הרים את הכפפה וביחד נכנסנו למסע קסום וקריאטיבי במנהרת הזמן. על כל צילום נשמע סיפור, בכל תמונה בחיים ובכלל הוא ידע להראות ולהוציא את הזווית הנכונה מכל אחד. אני כבר מתגעגעת."

שלי ורטהיים, אוצרת התערוכה: "התערוכה היא צוהר דרך עדשת המצלמה של יקי הלפרין, לעולם האופנה ועולמו הפנימי. לעומק הארכיון האנלוגי והדיגיטלי. ב- Close Up מעגל אחד נסגר עם מותו של הלפרין בטרם עת ומעגל חדש נפתח לתוך המורשת המזהירה שלו. צלם ענק, אמן, חבר שהאציל על כולנו גם מהיופי הפנימי שלו".

מירי בוהדנה צילום יקי הלפרין (Medium)

התערוכה תציג בקומת הכניסה של הקניון למשך חודש ימים החל מה-7 במאי. הכניסה חופשית.

רונית אלקבץ צילום יקי הלפרין

***