טיפוח העור: הוראות הפעלה

סבתא של תמי נתנה לה הוראות ברורות ופשוטות לשמירה על העור שלה, אבל האם הן עובדות במבחן הזמן שעבר ואורח החיים המודרני?

סבתי המנוחה, מאמא גורג'יה (גורג'ס באנגלית, ואכן היא היתה מהממת), נפטרה בשיבה טובה וללא אף קמט. היה לה עור חלק ורך באופן נדיר. ירשתי את עורי ממנה, אם כי בהשוואה אליה אני נייר שיוף, גירסה מחוספסת של עור המשי שלה. היא הורישה לי גם הנחיות פשוטות אך נחרצות לטיפוחו: הימנעות מקסימלית מקרני השמש וניקוי והזנה חיצונית באמצעות מים בלבד. לא, קרם בסיסי, לא קרם ייעודי, לא סרום, לא סבון ובעיקר לא חומרי ריח. ואם חייבים לטפל בו, בחומר אחר, בגלל בעיה רפואית (אקנה למשל) יש להשתמש במשחה רפואית. וסוף פסוק.

By Evgeny Atamanenko אשה שוטפת פנים שאטרסטוק

את ההוראה הראשונה (הימנעות משמש) אימצתי בגיל מאוחר בשל החרדה מהתקמטות ומסרטן. אבל ידעתי שלא בגללם דרשה סבתי את דרישתה. היא פשוט היתה נגועה בגזענות עצמית נפוצה אצל נשים כהות שחושבות שהבהירות יפות מהן. ולכן, בנעורי, כשחזרתי מהים ועורי מטוגן בצבע נהדר, היא היתה אומרת, "את לא יפה בקיץ, נחכה לחורף". ובאשר להנחייה השנייה – מים ורק מים – מעולם לא ידעתי איך לבלוע אותה. מים אולי הספיקו לה כדי לשמור על יופיו של עור הפנים שלה, אבל היא גדלה לה בין הפרת לחדיקל והעור שלה לא נשם את כל הזיהום התל אביבי שנושם העור האסטמתי שלי. כן, עם כל הכבוד לגנטיקה, פסקתי, מים הם לא מה שיזין לי את העור, שמגיב לכל משב אובך או שינוי סביבתי, ולא מה שימזער את נזקי הזמן. אז אני כן חוטאת בקרמים, ובמיוחד עפה על הטרנד של דרמו-קוסמטיקה. לא קוסמטיקה שהיא רק לחות ובושם, עשויה ממיני פלסטיק ונפט, אלא כזו שיש לה קריצה מבית המרקחת וניחוח מרפא.

 יחצ AVENE

לכן, התעלפתי לגמרי כשאמריק ג'ומאו, האחראי לשיווק מוצרי אוון הדרמו-קוסמטיים באזורנו ובעוד אזורים בעולם, כאילו ציטט את סבתי כשאמר לי, במבטא צרפתי מצודד ובעור צח כשלג: כדי לשמור על העור יש להימנע משמש ולהזין אותו בלחות מבוססת מים (ממי המעיינות של אוון במקרה שלו). געגועים עזים למאמא ג'ורג'יה, לחוכמתה ולעורה הרך – הכו בי כבברק. אמריק סיפר שאוון היא חברת הדרמו קוסמטיקה המובילה באירופה, שמוכרת עשרות מוצרי טיפוח שפותחו בסטנדרטים קפדניים, שעוברים מבחני יעילות תחת פיקוח מדעי ומחקרי, לכל סוגי העור, כולל לעור רגיש, לפנים ונגד השמש. אבל אני רק רציתי לדבר על המים. שוב ושוב ביקשתי שיסביר לי איך להיפטר מהציניות ומהסקפטיות ולהאמין שמים (מוצר הדגל שלהם הוא בקבוק התזת מים טרמליים ב-59 שקל) שמוכרת לי חברת קוסמטיקה (נכון, דרמו קוסמטיקה ובכל זאת הם מה שישמרו לי על העור. הרי רק הדיבור על מים עם סגולות מזכיר לי שמכרו פה פעם מים קדושים ואוויר קודש בבקבוקים ריקים.

אמריק אוון צילום יח"צ

אמריק היה סבלני. הוא סיפר על המינרלים שיש במי המעיינות של אוון, על הסגולות שלהם בטיפול בעור ובפגיעות בו, גיבה את דבריו במחקרים ("150 מחקרים עד כה, 50 מהם פורסמו בכתבי עת מדעיים"), תיאר איך המים עולים מהמעמקים (40 מטרים מתחת לפני האדמה) דרך הצינורות ישר לתוך הבקבוקים, בלי לבוא במגע עם אוויר או חומרים אחרים.

machine operator- קוסמטיקה סטרילית צילום: Avene

בסופו של דבר, הבין שבמקרים קשים שכמוני אין כמו מחמאה ("יש לך עור נהדר"), מגע יד אדם והתנסות. הוא ביקש כג'נטלמן לאחוז בידי, התיז מבקבוק המים הטרמליים על עור כף ידי ונתן לי להרגיש עד כמה מרגיעים המים. חיוך של מנצח, ואז עיסה את העור בקרם ידיים של אוון (שגם הוא, כמו כל המוצרים של אוון, כולל את המים). הקרם נספג בעור הלח והפך בן רגע לחלק-חלק. על היד השנייה הוא רק מרח קרם. היה נעים, אבל הרבה פחות אפקטיבי מהיד שקיבלה התזת מים. הודיתי שהמים עשו טוב, ובכל זאת פקפקתי.

"מים רגילים לא יעשו את אותה עבודה?" הקשיתי, "הרי כך או כך, קרם נספג טוב יותר בעור לח."

"תבדקי בעצמך," השיב אמריק במשיכת כתף.

וזאת עשיתי. בדקתי את המים של אוון, עם ובלי קרם, על עור מגורה ועל עור רגוע, בדקתי את הקרמים עם מי ברז ועם מים מינרליים. ואין מנוס מלהודות – השתכנעתי. אולי לא מים קדושים, אבל כן מרגיעים מאוד, מרככים, מנעימים. הרגשתי כמי שמצאה אוצר, או כמי ששבה הביתה. אם מאמא גורג'יה היתה יודעת, היא היתה מאושרת.

 ***